jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۱۲۸۹۱۷۷ ۰۳ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۵

در سال‌های اخیر، در فرصت‌هایی که به دست آمده در جشنواره‌های مختلف فرهنگی، سینمایی و تئاتر داور بوده‌ام. داوری برایم تجربه‌ای ویژه، لذت بخش و پر از چالش بوده است.

به گزارش جام جم آنلاین، فرهاد قائمیان در ادامه نوشت: داوری این امکان را می‌دهد که در معرض تماشای تجربه گری‌های جسورانه جوانان قرار بگیرم، استادی هنرمندان باسابقه را ببینم و از آنها بیاموزم. بخش مهمی از داوری برای من لذت بردن از عرضه هنر است، جشنواره‌ها ویترینی هستند تا هنرمندان و عیار هنرشان مشخص شود. در آسمان هنر تئاتر و سینما با وجود همه مشکلات، همچنان نقاطی روشن و پرفروغ دیده می‌شود و امید را در قلب ما که به این هنرها عشق می‌ورزیم زنده نگه می‌دارد.
داوری با وجود همه لذت‌ها، عرصه‌ای دشوار و پر خطر است. به همین دلیل بسیاری از بزرگان از پذیرفتن آن پرهیز می‌کنند و خود را در چنین مخاطره‌ای قرار نمی‌دهند. محک زدن نتیجه تلاش همکارانی که تجربه‌های مشترک و خاطرات فراوان از آنها داریم ممکن است سو تفاهم‌هایی به وجود بیاورد که دلنشین و دلپذیر نیست. اما اگر هیچ سینماگری، هیچ هنرمندی و هیچ صاحب فکری داوری رویداد یا جشنواره‌ای را نپذیرد، رقابت معنایش را از دست می‌دهد. وقتی رقابت حرفه‌ای از بین برود، شور و شوق و انگیزه برای بهتر شدن و بالا رفتن رنگ می‌بازد. جوان‌ها الگویی ندارند تا رویاهایشان را بر اساس آن تصویرسازی کنند و بزرگان، محفلی برای تحسین شدن و قدر دیدن نخواهند داشت. تجربه‌ها، الکن باقی می‌مانند، تحلیل و تفسیر نمی‌شوند و به دیگران انتقال نمی‌یابند. هر جشنواره و گردهمایی هنری، فرهنگی جدا از اهداف و رسالت‌هایش، بستری است برای قدردانی از اصحاب هنر، اندیشه و فرهنگ. همه آن شکوه و جلال، همه آن جایزه‌ها، صف‌های طویل و شور و شوقی که فضای جشنواره‌ها را می‌سازند ما را به یاد بزرگان عرصه هنر و فرهنگ و اساتیدی می‌اندازند که پیش از ما تلاش کرده‌اند و در این دریای وسیع پا گذاشته‌اند. اگر نسل امروز، گذشته خود و چهره‌های درخشانش را نشناسد، چگونه فردایش را بسازد؟
داوری بخشی از این زنجیره است، هر داور و هر هیات داوری خروجی دارد که ممکن است مخالفان و موافقانی داشته باشد، اما مهم این است که رقابت زنده است و این نیروی پیشبرنده و موثر، فضای فرهنگی ما را پویا می‌کند. حتی اگر به عنوان داور با چالش‌هایی مواجه شوید، برای ادامه این مسیر و برای رونق عرصه فرهنگ و هنر، نمی‌توانید از آن عقب نشینی کنید. داوری در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، بخشی از مجموعه داوری‌هایی بود که امسال تجربه کردم. مانند همه آنها از این تجربه لذت بردم و خوشحالم که این فرصت به دست آمد تا آثار سینماگرانی را که زیر عنوان «سینمای مقاومت» گرد آمده‌اند ببینم و در جمع داوران این رویداد باشم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

کرونا، گره کوری برفعالیت‌های فرهنگی و هنری جهان انداخت؛ درست مانند گره‌ای که در تاروپود سایر فعالیت‌ها ایجاد شده و در پی تجربه‌اندوزی‌های مکرر و پرحادثه در حال به اثبات رسیدن نسبی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر