عضو هیات مدیره علوم پرتو نگاری ایران درباره عوارض هولناک سی تی اسکن بی رویه و خودسرانه برای تشخیص کرونا هشدار داد.
کد خبر: ۱۲۸۵۹۵۸
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اکبر نژاد عضو هیات مدیره علوم پرتو نگاری ایران درباره تاثیرات دستگاه رادیولوژی اظهار کرد: در حال حاضر مسئله مهمی که این روزها بیشتر سر زبان‌ها افتاده و افراد را درگیر خود کرده، موضوع کروناست. همین طور که می دانید یکی از راه‌های تشخیصی کر‌ونا انجام سی تی اسکن‌ است که از ناحیه قفسه سینه فرد بیمار انجام می شود. در واقع بعد از pcr بیشترین درخواست‌ها، انجام سی تی اسکن است. 
 
او گفت:  به علت کمبود کیت‌های pcr درخواست‌ های سی تی اسکن قفسه سینه افزایش پیدا کردهاست و برخی افراد با کوچیک‌ترین علائم و گاهی ا‌وقات بدون نشانه، با وسواس بیش از اندازه درخواست انجام سی تی اسکن‌ از قفسه سینه می کنند و افراد در حالی که می دانند انجام این اعمال می تواند به شدت خطرناک باشد باز هم مشتاق به انجام آن هستند. 
 
اکبرنژاد بیان کرد: سی تی اسکن بی رویه می تواند بعد از چند سال به دلیل مضرات اشعه به صورت سرطان خود را نشان دهد و افراد باید بدانند  انجام سی تی اسکن‌های بی رویه فقط باعث می شود که دوز تجمعی اشعه تجمعی در بدن  افزایش پیدا کند و در نهایت حداقل ۳ تا ۴ سال آینده با یک سونامی سرطان ناشی از سی تی اسکن های ریه مواجه شویم.
 
عضو هیات مدیره علوم پرتو نگاری ایران گفت: باید به همکاران تکنسین و کارشناس آموزش داده شود تا از کمترین دوز اشعه استفاده کنند تا خطری بیمار را تهدید نکند البته افراد هم باید تا جایی که می توانند اقدام به سی تی اسکن بی رویه و خودسرانه نکنند، باید حتما پزشک تشخیص بدهد که  بیمار نیاز به سی تی اسکن دارد .در بسیاری از  کنگره ها قرار است ما آموزش های لازم را به همکاران  بدهیم تا بتوانند انواع اشعه ها را شناسایی کنند و تکنیک های لازم را برای انجام این کار دریافت کنند تا کمترین آسیب را ببینند.
 
او بیان کرد: طبق  آمار هر باری که موج کرونا اوج می گیرد، میزان مراجعان هم بالا می رود. یعنی تقاضا برای عکس برداری از قفسه سینه افزایش پیدا می کند، وقتی موج اول در اسفند ماه  اتفاق افتاد، حدود پنجاه  مراجعان برای عکس برداری از  قفسه سینه افزایش یافت و باید توجه داشت در صورتی که فرد دچار علائم تنفسی خطرناکی شود، آن وقت نیاز به انجام این  کار وجود دارد.
 
اکبرنژاد گفت: بهترین راهکار این است که افراد مشکوک به کرونا ابتدا به پزشک مراجعه کنند و بعد در صورت نیاز سی تی اسکن انجام دهند و افراد به تنهایی صلاحیت خوددرمانی ندارند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها