jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۵۸۴۴ ۱۹ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۸:۲۲

پاسخ دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با جام جم آنلاین به این سوال؛

کرونای راسویی به ایران رسید؟ / افزایش 3 تا 9 برابری قدرت انتقال ویروس

ویروس کرونا دردسر و مکافات کم داشت حالا یک نوع از جهش یافته آن که منشا آن شمال اروپا و در کشور دانمارک است نگرانی های شدیدی را در سراسر جهان به وجود آورده است.

به گزارش جام جم آنلاین ، این نوع ویروس جهش یافته که در بدن راسوهای پرورش یافته در مزارع شمال دانمارک رویت شده 12 نفر را در این کشور مبتلا کرد. این نوع ویروس گفته می شود که ساخت واکسن کرونا را بی اثر می کند.

انگلیس بلافاصله مرزهای خود را بر روی کشور دانمارک بست و اکنون گفته می شود کرونای مربوط به این راسو به هفت کشور دنیا نفوذ کرده است. آیا این ویروس جهش یافته راسویی از مرزهای ایران هم عبور می کند؟

دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی مقابله با کرونای کشور در اینباره به جام جم آنلاین گفت: اوایل اپیدمی در ایران ویروسی که در کشور ما شیوع پیدا کرد در واقع همان چیزی بود که منشا آن در ووهان چین است.

وی تاکید کرد: اما موتاسیون جدیدی در ویروس کرونا رخ داد و بسیار آلوده کننده است. متوجه شدیم این کرونا از اروپا منشا دارد. به علت جهش ویروس قدرت انتقال آن سه تا 9 برابر افزایش پیدا کرده است.

عضو کمیته علمی مقابله با کرونای کشور افزود: به دلیل همین قدرت سرایت است که امکان دارد کلیه اعضای یک خانواده نیز دچار این بیماری بشوند.

دکتر اذعان داشت: موتاسیون جدید هر چند تعداد مبتلایان را بسیار افزایش داده است اما مرگ و میر را افزایش نداده است.

وی در رابطه با این موضوع که موتاسیون جدید کرونا در ایران ارتباطی با کرونای راسویی دارد یا خیر گفت: هیچ شواهدی در دسترس نیست و واقعا در اینباره اکنون چیزی نمی توان گفت. به هر حال ویروسی که در ایران اکنون جهش یافته بسیار مسری است و افراد زیادی را مبتلا می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش