jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۵۴۹۳ ۱۸ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۷:۲۲

این مطالعه مبتنی بر آزمایشات بیماران مبتلا به ویروس کرونا است که در بیمارستان‌ها بستری بودند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، در حال حاضر، همه ما با شایع ترین علائم کرونا آشنا هستیم. علائمی مانند تب، سرفه، سردردهای وخیم و از دست دادن حس بویایی یا چشایی. اما علائم پوستی وجود دارند که به ندرت در مورد آنها صحبت می‌شود و با شرایط برخی از بدترین موارد کرونا ویروس در ارتباط است. تجزیه و تحلیل‌های این گزارش بر بیمارانی است که در طولانی مدت (۶۰ روز یا بیشتر) به کرونا ویروس مبتلا بودند. نتایج نشان می‌دهد که کرونای شدید منجر به بثورات نکروتیک ناشی از به خطر افتادن رگ های خونی می‌شود.

 

اگر این کمی ترسناک به نظر می رسد، به این دلیل است که واقعی است. این تحلیل‌ها که توسط آکادمی پوست و ونرولوژی اروپا نجام شده است، توضیح می‌دهد: از ۹۹۰ مورد مطالعه، بیماران با نشانی خون‌مردگی روی پوست،در بیمارستان بستری شدند. بیماران مبتلا به کرونا با این علائم در بسیاری از موارد دچار آسیب عروقی شدند که نشان می‌دهد این ویروس به شدت به اندام‌ها نفوذ می‌کند و با اختلال در خون رسانی به تدریج موجب آسیب‌های جدی به ارگان‌های بدن می‌گردد. درست مانند همانی که در زیر پوست ظاهر می‌شود چرا که انسداد جریان خون به کبودی و خون‌مردگی می‌انجامد.

 

به گفته استر فریمن، مدیر پوست بهداشت جهانی در بیمارستان عمومی ماساچوست، این نوع علائم پوست را موقعیت وخیم بیمار مبتلا به کرونا می‌داند. او می‌گوید: «پوست می‌تواند پنجره‌ای بصری را در التهاب فراهم کند یعنی وقتی ما قادر به دیدن رگ‌های اندام‌اهای داخلی نیستیم می‌توانیم از پوست بفهمیم که درون بدن ما چه می‌گذرد.»

 

انگشت‌ها

شاید بهترین علامت شناخته شده پوست که می‌تواند مربوط به کروناویروس باشند قرمزی، تحریک و التهاب انگشت‌های دست یا پا است. به گفته پزشکان ۱۶ درصد از افرادی که به کرونا ویروس شدید مبتلا هستند این نشانه‌ی پوستی را در انگشت‌های دست یا پای خود دارند.

 

اریتم

در لمباردی ایتالیا، مکانی که کرونا قربانیان زیادی گرفته است، اغلب بیماران دچار اریتم پوستی شدند که نوعی التهاب پوستی که ابتدا به صورت خشکی در پوست ایجاد می‌شود سپس به رنگ‌های قرمز، بنفش یا قهوه‌ای در می‌آید که به صورت لکه‌های کوچک بر پوست نمایان می‌شود. اگر بیماران مبتلا به کرونا به خشکی پوست دچار شوند نشانه ‌یپیشروی بیشتر ویروس در بدن‌شان است.

 

کهیر

اگر بدون علت آلرژی، دچار کهیر شُدید، می‌تواند نشانه‌ای بر وجود کرونا در بدن و سطح گسترده این ویروس باشد. پزشکان بر این عقیده هستند که هر گونه بیماری‌ التهابی شدید پوست می‌تواند به وجود کرونا ویروس و شرایط وخیم بیمار اشاره داشته باشد. راه جلوگیری از این اتفاقات مصرف بسیار مایعات و صرف‌ نظر از غذاهای روغنی است؛ زیرا روغن در رگ‌ها ایجاد رسوب می‌کند و به انسداد عروق منجر می‌شود که موجب نرسیدن مواد غذایی و اکسیژن لازم به اندام خواهد شد و در راه از کار انداختن اندام‌های بدن، به ویروس کرونا کمک می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش