jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۴۹۶۷   ۱۴ آبان ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۶

فیزیوتراپیست گفت:فیزیو تراپی نقش موثری در درمان «لنف ادم ثانویه» که به دنبال درمان سرطان پستان و جراحی صورت می گیرد و یک نوع تورم مزمن بوده و می‌تواند هر قسمتی از بدن را درگیر سازد، دارد.

به گزارش جام جم آنلاین، سعیده سارلی، فیزیوتراپیست و عضو کارگروه آموزشی کمیته علمی انجمن فیزیوتراپی ایران در گفتگو با فارس درباره «اهمیت فیزیوتراپی در روند درمان بیماران سرطانی»، اظهار داشت: «حرکت بیشتر، کیفیت زندگی بهتر» هدف بزرگی است که در رشته فیزیوتراپی با ارائه خدمات درمانی لازم برای کاهش عوارض بعد از درمان انواع سرطان‌ها دنبال می‌شود.

وی ادامه داد:‌در این راستا فیزیوتراپیست‌ها با کمک تجهیزات و روش‌های درمانی تخصصی و تمرین درمانی ورزش‌های بازتوانی مناسب، جهت تقویت سیستم عضلانی و اصلاح ساختار اسکلتی بدن، بهبود در بازتوانی حرکتی بیماران، استقلال فردی و اعتماد به نفس آنها در انجام کارهای روزمره و بازگشت به شرایط فیزیکی مناسب، نقش اساسی ایفا می‌کنند.

این فیزیوتراپیست افزود: شایع ترین علت «لنف ادم ثانویه» که یک نوع تورم مزمن است و می‌تواند هر قسمتی از بدن را درگیر سازد، این است که در اندام فوقانی به دنبال درمان سرطان پستان و جراحی، درمان‌های موجود برای بیماری لنف همه کمک کننده و حمایتی هستند.

سالی ابراز داشت: در حال حاضر اصلی ترین و موفق ترین درمان لنف ادم، CDT است که برای کنترل لنف ادم، به حرکت درآوردن مایع تجمع یافته، به عنوان اولین قدم در درمان محسوب می‌شود.

وی گفت:اهمیت و ضرورت انجام فیزیوتراپی در بیماران دچار لنف ادم اولیه و ثانویه اندام‌ها خصوصاً در اندام فوقانی مبتلا به لنف ادم ثانویه به دنبال درمان سرطان پستان بسیار بالاست و بکارگیری روش درمانی CDT، درمان احتقان زدایی ترکیبی و تخلیه لنفی دست، ورزش‌های بازتوانی و آموزش مراقبت‌های لازم از عضو مبتلا، در جهت کنترل،کاهش ورم و پیشگیری از آن، نقش بسزایی دارد.

این فیزیوتراپیست اضافه کرد: لذا با توجه به اهمیت کنترل و درمان ادم لنفاوی، بیماران پس از فاز اولیه درمان که در موسسه توسط فیزیوتراپیست انجام می‌شود، مراقبت‌های لازم شامل ماساژ و بانداژ توسط خود بیمار و توصیه‌های مهم کنترل ادم عضو مبتلا، در منزل آموزش داده می‌شود.

سارلی تصریح کرد:باید توجه داشت که ماساژ تخصصی درمان لنف ادم، با ماساژ سنتی که با فشار و عمیق هستند کاملاً متفاوت بوده و ماساژ سنتی در اندام دچار ورم لنفاوی ممنوع است.

وی متذکر شد: در فاز اولیه با توجه به عضو گرفتار و مرحله بیماری، بیمار روزانه یک بار به مدت 1 الی 6 هفته تحت درمان قرار می‌گیرد. پس از اتمام فاز اول و حصول اطمینان از بیشترین مقدار کاهش حجم در عضو گرفتار، آستین فشاری مخصوص تهیه می‌شود و بیمار موظف است در طی روز هنگام انجام فعالیت‌های روزانه خود این آستین را بپوشد.

این فیزیوتراپیست افزود: این مرحله شامل انجام مراحل ماساژ و بانداژ توسط خود فرد در منزل و همراه با ورزش‌ها و مراقبت‌های آموزش داده شده توسط فیزیوتراپیست است.

سارلی با اشاره به اینکه دارویی در پیشگیری از ابتلا به لنف ادم اندام فوقانی و تحتانی از نظر درمان‌های دارویی، وجود ندارد، بیان داشت: هنوز دارویی که به طور ثابت شده لنف ادم را کاهش دهد، توصیه نمی‌شود؛ اگرچه برخی داروها به صورت کمکی پیشنهاد می‌شوند.

وی یادآور شد: در مورد رژیم غذایی بیماران، رژیم‌های حاوی مقادیر کم تر چربی برای کنترل وزن و رژیم‌های غنی از سبزیجات و فیبر، همراه با مصرف آب به میزان کافی مفید است.

این فیزیوتراپیست با اشاره به نقش موثر تغذیه در درمان لنف ادم، تاکید کرد: نوشیدن مایعات مثل آبمیوه، شیر، سوپ یا دیگر نوشیدنی‌ها؛ خصوصاً 6 تا 8 لیوان آب در طول روز بسیار ضروری است.

سارلی یادآورشد: از انجام فعالیت‌های تکراری شدید با اندام مبتلا به لنف ادم دوری کنید. وقتی مسافت طولانی با ماشین سفر می‌کنید، در فواصل معین توقف کرده و در اطراف پیاده روی کنید یا اینکه با اندام فوقانی دستگیره بالای در ماشین یا پشتی صندلی جلویی را بگیرد.

وی افزود: ورزش قطعا سودمند است؛ چراکه انقباض عضلات، جریان لنف را با اثر روی عروق لنفی و سیاهرگی به طور مستقیم تحریک می‌کند؛همچنین ورزش منظم در پیشگیری از لنف ادم بسیار کمک کننده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش