jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۲۵۶۴ ۰۵ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۹

ساخت واکسن کرونا در ایران موضوعی است که بسیاری هنوز آن را جدی نگرفته اند و بیشتر پیگیر اخبار ساخت این واکسن از سوی کشورهای دیگر به خصوص انگلیس هستند.

به گزارش جام جم آنلاین ، اما واقعیت این است که واکسن کرونای ساخت ایران بدون مشارکت هیچ کشور دیگری در ایران کم کم وارد مرحله آزمایش انسانی می شود؛ آزمایشی که مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونای کشور می گوید منتظر مجوزهای لازم است.

محرز در این رابطه به جام جم آنلاین گفت: قرار است آزمایش انسانی واکسن کرونای ایران آغاز شود و مراحل آن در حال انجام است. در این رابطه گزارش های متعددی تهیه شده و اکنون مراحل گرفتن مجوز اخلاق و مجوزهای مربوط به وزارت بهداشت را سپری می کند. زمانی که در رابطه با این مجوزها تایید نهایی صورت گرفت آزمایش انسانی آغاز می شود.

محرز تاکید کرد: این واکسن به طور کامل ساخت ایران است و هیچ کشور دیگری در این فرآیند حضور نداشته است.

 وی در رابطه با افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا و ارتباط آن با پیوستن ایران به کشورهایی که داروی مخصوص کرونا را آزمایش می کنند نیز گفت: این خبر صحت ندارد. داروهایی مورد استفاده قرار می گیرد که همیشه موجود بوده و همه جای دنیا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هیچکدام از این داروها هم درمان صد در صد و قطعی کرونا محسوب نمی شوند.

محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: در پروتکل بهداشتی کشور هم به این اشاره شده که میزان اثرگذاری و قطعیت این داروها اساس علمی ندارد. البته از برخی این داروها می توان استفاده کرد، به خصوص در بیمارستان هایی که جنبه های تحقیقاتی را در اولویت قرار داده اند و آن را استفاده می کنند. اما داروی اختصاصی برای کرونا که مستند علمی دقیق داشته باشد وجود ندارد.

وی در پایان رابطه با این موضوع که گفته می شود بر خلاف تصور، پلاسما درمانی تاثیر چندانی بر روی درمان بیماری کرونا ندارد گفت:  پلاسمادرمانی مثل بقیه داروهایی است که برای کرونا مورد استفاده قرار می گیرد و اثر فوق العاده ای از خود نشان نداده است و قرار نیست درمانگر قطعی کرونا باشد. در واقع هیچ دارویی هم اکنون در دنیا وجود ندارد که کرونا را درمان کند و پلاسما درمانی یکی از همین روش های درمانی محسوب می شود.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش