jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۱۲۸۰۸۷۴ ۲۶ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۵

زمان خیلی چیز‌ها را تعیین می‌کند. زمان خیلی چیز‌ها را عوض می‌کند. زمان خیلی چیز‌ها را از نو می‌سازد و یا در گذر زمان خیلی چیز‌ها کهنه می‌شوند ، اما این صحن و سرا کهنه‌گی ندارد...

title

معرفی کتاب غریب قریب :

به گزارش جام جم آنلاین به نقل فردانیوز ، غریب قریب عاشقانه دیگریست از سعید تشکری. داستان ساختن و بازسازی حرم امام (ع) در دوران‌های مختلف تاریخ ایران. این کتاب شامل دوازده بخش است که هر کدام در قالب داستانی ساخت و نگهداری حرم را در دوران‌های نوغانیان، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، چنگیزی‌ها، ایلخانان، تیموریوان، صفویان، افشاریان و قاجار روایت می‌کند. 

غریب قریب روایتی از سرگذشت حرم امام رضا(ع)

« اینجایم؛ به تماشا، به وداع با دیارم، دیار پدرم و پدرانش. و مادری که خواست کسی نداند مدفنش کجاست؛ زهرای مرضیه، بانوی دو عالم. حرم جدم و مسجد النبی را دیگر نخواهم دید و بقیع را.
بی‌رضایت، رضا را به سفر می‌برند. مردمم را دوست دارم، همان گونه که آنها مرا. برایم مهربانند. نه در این دیار که در همه بلاد مسلمین، مردم به من مهربانند. اما آنان که مرا به مرو خواسته، نه به مهر، که به جبر مرا می‌برد، به ولایت.
و من از شهرم، کوچه هایش، یادگارانی که در این خاک خفته‌اند و از دلبستگی‌هایم جدا می‌شوم. پیکی برای بردن من به خراسان آمده است. مدینه! شهر پیامبر خدا، وداع... »

غریب قریب، روایتی است که ما را با خود به دل تاریخ می‌برد و لحظه لحظه تلاش عاشقان حضرت را برای نگهداری از این قطعه بهشتی به تصویر می‌کشد. از جنگویان سخت دلی که به یک بار عاشق مولا شدند تا عاشقانی که از کودکی مهر مولا را در داشته‌اند.

« نشسته بر کجاوه، با دلی که جا مانده، دیار به دیار می‌آیم. از مدینه تا بصره، تا اهواز و بهبهان و فارس...
تا خراسان، به سوی مرو، به سوی تو.
من مهاجرم؛ همان گونه که جدم، رسول خدا هجرت کرد،از مکه به مدینه و این هجرت سرآغازی شد برای همه مسلمین.
و حالا نوبت من است. آغاز سفر، آغاز همدلی است. آواز همدلی است؛ با مردم روزها و سال‌ها و قرن‌های بعد. خورشید سوزان صحرا، ستاره‌های آغوش کویر، دیاران و یاران هردیار، شاهدان این سفرند.
و خداوند با آنان که برای رضای او هجرت می‌کنند، هزار وعده دارد. دل خوشم که سفرم، منشاء خیر باشد، که هست. به غریبی مرا می‌بری؛ اما غریب نخواهم ماند. باشد که دنیا برای دیدار من سفر کند. شهر من، مشهد الرضا، منتظر است... »

بی‌شک عشق به امام رضا(ع) معجزه ایست که در دلهای ما ایرانیان رخ داده تا جوری عجیب دل به مهر مولا و بارگاه ملکوتیش بدهیم . کتاب غریب قریب شاید قسمتی از این معجزه را نشانمان می‌دهد تا برای همیشه به یاد داشته باشیم این صحن و سرا با خون‌هایی که در راه حفظش ریخته شده به دوران ما رسیده است.

غریب قریب روایتی از سرگذشت حرم امام رضا(ع)

« زمان خیلی چیزها را تعیین می‌کند. زمان خیلی چیزها را عوض می‌کند. زمان خیلی چیزها را از نو می‌سازد و یا در گذر زمان خیلی چیزها کهنه می‌شوند. اما این صحن و سرا کهنه‌گی ندارد. هماره زنده است، نو و در حال رشد، در حال بزرگ شدن، نفس کشیدن، جان دادن به همه، بخشیدن.
این سرا مثل صاحبش، صبور است و پایدار و مانا... »

رمان «غریب قریب» اثری فاخر از سعید تشکری است که در سال ۹۴ برگزیده جایزه هشتمین دوره کتاب سال رضوی شد.
این کتاب که پیش از این از سوی موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در قالب دو جلد منتشر شده بود، از سوی نشر کتابستان معرفت در یک جلد روانه بازار شده است.
غریب قریب در دو جلد و ۶۴۰ صفحه در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا ا... عَلَیهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلا» در میان مؤمنان، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند، صادقانه ایستادند. بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (احزاب/23)

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر