سخنگوی شورای نگهبان گفت: ثبت نام خانم‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری بلامانع است و بحث‌های دیگر آن هم باید به تدریج حل شود.
کد خبر: ۱۲۷۹۴۳۱
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، عباسعلی کدخدایی روز شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خواهد رسید؟ گفت: به دلیل این که این طرح هنوز به دست ما نرسیده نمی‌توانیم در مورد آن اظهار نظر کنیم باید این مصوبه بیاید و ما ایرادات آن را بررسی خواهیم کرد.
 
وی افزود:اگر ایرادات قابل رفع باشد در این فرصت کم طبیعتا به انتخابات ۱۴۰۰ می‌رسد ولی اگر اشکالات جدی داشته باشه و مجلس نتواند در زمان مناسب آن را به شورای نگهبان ارائه کند،  باقی خواهد ماند.
 
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: شورای نگهبان مثل همه ادوار تجربه و نظرات مشورتی خود را از طریق مرکز پژوهشکده شورای نگهبان و همچنین با حضور در جلسات ارائه می‌کند. البته نظرات اعضای شورا در جلسات نظرات شخصی و مشورتی است و نظر نهایی زمانی است که مصوبه به صورت رسمی برای  شورا ارسال شود و ما درباره‌ آن اعلام نظر کنیم.
 
کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا طرح اصلاح قانون انتخابات از سوی مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان به مجلس ارائه شده است، گفت: ما به صورت مشورتی نظرمان را در اختیار همه نمایندگان مجلس ادوار قرار دادیم باز هم قرار می‌دهیم، طرح مسئولیتش با خود نمایندگان است. اگر لایحه باشد از سوی دولت باید تقدیم شود اما نظرات مشورتی قطعاً داده خواهد شد و مسئولیت آن هم با خود نمایندگان است.
 
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط کرونایی انتخابات به صورت الکترونیکی را برگزار می‌کند، اظهار داشت: البته ممکن است در شرایط کار تاثیرگذار باشد کما اینکه در انتخابات مرحله دوم این وضعیت اتفاق افتاد و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به تبلیغات  اعمال شد و تبلیغات از شکل عمومی و فیزیکی بیشتر به صدا و سیما و در اختیار فضای مجازی قرار داده شد.
 
 سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: مذاکراتی را با دوستانمان در وزارت کشور شروع کردیم و باید ببینیم تا چه مرحله پیش می‌رویم.
 
کدخدایی افزود: لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم و طرح اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری مغایر با قانون و شرع شناخته نشد.
 
وی گفت: همچنین لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی و لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان مغایر با قانون و شرع شناخته نشد.
وی تاکید کرد: طرح اصلاح قانون مالیات های مستقیم یا خانه های خالی در شورای نگهبان با ایراد مواجه شد.
 
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که طرح اصلاح قانون انتخابات هنوز در کمیسیون شوراهای مجلس به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته و برخی افراد هجمه‌هایی را علیه شورای نگهبان آغاز کردند؟ اظهار داشت: اختیارات شورای نگهبان در قانون اساسی خیلی روشن و شفاف بیان شده است.  بعد از اینکه مصوبه را دریافت کردیم درباره آن اعلام نظر می‌کنیم.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها