مبتلایان کرونا تا پایان دوره بیماری نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند

متخصص بیمارى‌هاى عفونى و گرمسیرى دانشگاه علوم پزشکى هرمزگان گفت: افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند تا پایان دوره بیماری نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند چراکه امکان تداخل پادتن کرونا در بدن این افراد با پادتن آنفلوآنزا وجود دارد.
کد خبر: ۱۲۷۸۷۸۵
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، پریوش داوودیان اظهار داشت: ما هیچ نوع واکسنی را در حالتی که فرد مبتلا به یک بیماری ویروسى نظیر کرونا باشد، تزریق نمی‌کنیم چرا که هر واکسنی عوارضی دارد و در صورت تزریق به فرد مبتلا به کرونا، عوارض واکسن و علائم بیمارى با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود.
 
ادامه داد: وقتی این تداخل به وجود بیاید دیگر مشخص نمی‌شود که علائم بروز کرده جزو عوارض واکسن است یا علائم ابتلا به بیمارى و باید تمام عوارض داروها و واکسن ثبت شود.
 
وى تصریح کرد: افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند تا پایان دوره بیماری نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند چرا که پادتن کرونا در بدن این افراد در حال ساخت است و با پادتن واکسن آنفلوآنزا تداخل ایجاد می‌کند و پاسخ مطلوب از تزریق واکسن به‌دست نمى‌آید.
 
رئیس مرکز تحقیقات بیمارى هاى عفونى و گرمسیرى هرمزگان خاطرنشان کرد: مبتلایان به کووید19 تا هنگامی که هیچ علائمی نداشته باشند نباید واکسن را تزریق کنند که معمولاً این مدت برای بیماران بستری و دارای وضعیت وخیم تا یک‌ماه بوده و برای سایر مبتلایان 3 هفته است.
 
دکتر داوودیان درباره اولویت تزریق واکسن براى کادر بهداشت و درمان اظهار کرد: واکسن آنفلوآنزا برای پرسنل بهداشت و درمان باید تزریق شود اما به‌دلیل کمبود و تقاضاى بالاى واکسن، برای پرسنلی که بیشتر با بیماران کرونایی در ارتباط هستند، تزریق صورت می‌گیرد.
 
در سال جارى تقاضا براى واکسن آنفلوآنزا افزایش داشته است چرا که اپیدمى کرونا کماکان پایان نیافته است و خطر شیوع هر دو بیمارى خطرناک است؛ اما چنانچه مردم نتوانستند واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند تنها با رعایت سه اصل بهداشتى شست‌وشوی دست‌ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی قادر به پیشگیرى از ابتلا به هر دو بیمارى خواهند بود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها