jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۷۸۱۹۴   ۱۱ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۴۹

اجاره دلار از جمله مواردی است که در پی گرانی نرخ ارز، توسط دلالان بازار ارز رونمایی شده و منجر به نوساناتی در قیمت ارز شده است!

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، بازار ارز این روزها که نرخ دلار و یورو مسیر گرانی را در پیش گرفته اند شاهد پدیده ای جدید به نام «اجاره دلار» است.

مهدی علی پور عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالا‌های صنعتی و معدنی اظهار کرد: یک پدیده عجیب در بازار به نام اجاره دلار وجود دارد. به این صورت که دلار را اجاره کرده و آن را خرید و فروش می‌کنند. روزی ۲۰۰ هزار تومان برای اجاره دلار ۱۰ هزار دلار به صاحب اسکناس اجاره می‌دهند.

البته یکی از کارشناسان اقتصادی معتقد است که خرید و فروش دلار مانند شمش طلا و کالاهای سرمایه ای همواره وجود دارد؛ پس به وجود آمدن بازار اجاره نیز می‌تواند مثل شمش و طلا در کنار بازار ارز به وجود آمده باشد که نه لزوماً تاثیرمنفی خواهد گذاشت و نه در صعود نوسانات تاثیر حتمی دارد.

لازم به ذکر است اجاره دلار خیلی هم دور از ذهن نبود چرا که با فراتر رفتن نرخ یک کالا و یک سرمایه، طبیعت اقتصادی از خرید و فروش به اجاره سوق پیدا می کند اما اینکه اسکناس خارجی اینطور مورد معامله دلال ها آن هم برای بدتر کردن وضعیت بازار ارز ابداع شده است، خود جای بررسی و برخوردهای جدی خواهد داشت.

اجاره دلار موجب تغییر قیمت آن می شود؟

زمانی که افراد دست به اجاره دلار می زنند، عرضه و تقاضای کاذب به وجود می آید و این عرضه و تقاضای کاذب می تواند به مراتب موجب افزایش قیمت دلار آن هم به صورت کاذب شود.

البته این عمل بازاری انحصاری برای کسی که دلار در دست دارد و آن را اجاره می دهد، به وجود می آورد. گفتنی است چنین بازاری هیچ ناظری برخود نمی بیند و نوعی دلالی را به وجود می آورد. در این صورت هر کسی که دلار بیشتری در دست داشته باشد به دلیل نبود ناظر اجاره بیشتری طلب می کند.

دلالی در این بازار موجب می‌شود تا هرکس برای کسب سود بیشتر در بازار به فکر خرید دلار و اجاره دادن آن بیفتد. از این رو ارز در بازار توسط افراد خریده شده و از کف بازار جمع می شود. علاوه بر آن افرادی که ارز بیشتری در دسترس دارند, می توانند در قیمت نهایی دلار تاثیر بگذارند.

در شرایطی که قیمت ارز روز به روز بالاتر می رود و هیچ نهادی روی آن نظارت نمی کند، نمی توان انتظار داشت که به این امر نوظهور توجهی شود البته ما همچنان امیدواریم بانک مرکزی اقدامی در این جهت کند؛ زیرا در صورت افزایش قیمت دلار مردم وضعیت بدتری پیدا خواهند کرد ومجبور میشوند برای افزایش سرمایه دست به هرکاری از جمله اجاره دلار شوند.

اما این را هم باید در نظر گرفت که دلار راکد درون گاو صندوق‌هاست که باید وارد چرخه‌ بازار شود. ۳۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر بسته ۱۰ هزار دلاریدر نهایت سود بزرگی است که دامنه‌ ریسک در آن را به شدت بالا می‌برد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر