پولتیکو در گزارشی با ترسیم اوضاع نامساعد فعلی در آمریکا، شرایط ترامپ برای رای آوردن در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را بسیار دشوار عنوان کرده است.
کد خبر: ۱۲۷۷۷۴۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، نشریه آمریکایی «پولتیکو» در گزارشی با ترسیم اوضاع فعلی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در آمریکا، شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو بسیار دشوار عنوان کرده است.

در این ارتباط گفته شده است: کسری بودجه آمریکا در سال میلادی جای سه برابر شده و به 3.3 تریلیون دلار رسیده است که بیشترین میزان در تاریخ آمریکاست و اقتصاد با کاهش 31.7 درصدی در سه ماهه دوم سال 2020 بدترین تجربه خود را پشت سر می گذارد. همچنین کسری تجارت در بالاترین سطح خود طی 12 سال گذشته قرار دارد. از سوی دیگر نرخ اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی به پائین ترین سطح خود طی شش سال گذشته رسیده و آمار بیکاران به 700 هزار نفر در یک هفته رسیده که آماری بی سابقه است.  اوضاع نامساعد حتی باعث شد تا کشاورزی آمریکا نیز با وجود کمک‌های دولتی وضعیت نامساعدی داشته باشد.
 
در کنار این وضعیت، افزایش آمار خودکشی ها در آمریکا در کنار افزایش آمار قتل شهروندان سیاه پوست به دست پلیس آمریکا به چشم می خورد که مورد اخیر به شکل گیری اعتراضات گسترده‌ای نیز در برخی ایالت‌ها منجر شده است. همچنین افزایش آتش سوزی جنگل ها در سواحل غربی آمریکا در کنار کاهش محبوبیت و افول جایگاه بین المللی آمریکا که از سوی موسسه نظرسنجی پیو انجام شده همگی حاکی از موقعیت نامساعد فعلی آمریکای ترامپ است.
 
حتی بحران آتش سوزی‌ها در ایالت‌های غربی آمریکا تا بدان جاست که به گفته نویسنده بسیاری از ساکنان مجاور محل آتش سوزی ها مجبورند در خانه‌های خود نیز از ماسک استفاده کنند و این شرایط باعث شده تا اورگان بدترین وضعیت کیفیت آب و هوایی جهان در هفته گذشته را تجربه کند.
 
همچنین طوفان‌های بی سابقه و متعدد نیز در آمریکا بسیار زیادتر و بیشتر از گذشته شده‌اند، تا آن جا که مرکز ملی طوفان اعلام کرده که برای نامگذاری طوفان‌ها، حروف انگلیسی لازم را کم آورده اند و لذا از الفبای یونانی استفاده خواهند کرد، در حالی که ترامپ همزمان تاثیرات محیط زیستی و گرمایش کره زمین را تکذیب می کند.
 
از سوی دیگر، آمار روزانه مرگ و میر کرونا در آمریکا همچنان روبه افزایش است و حال به بیش از 200 هزار نفر رسیده است. در طرف دیگر ماجرا اختلافات سیاسی و شکاف دو حزب رقیب در آمریکا حال بر سر تعیین قاضی دیوان عالی این کشور رسیده و دونالد ترامپ در اقدامی عجولانه به دنبال تعیین فوری جانشین برای قاضی تازه فوت شده دیوان عالی است.
 
نویسنده در ادامه وضعیت فعلی آمریکا از لحاظ شیوع کرونا را با وضعیت زمان شیوع ابولا مقایسه می کند که فقط چند آمریکایی بر سر آن بیماری در سال 2014 جان خود را از دست دادند، اما جمهوری خواهان اوضاع را به شدت بحرانی عنوان کردند، اما در حال حاضر گویا توجهی به بررسی وضعیت تلفات کرونا در کشورشان ندارند.
معمولا وقتی روسای جمهور آمریکا برای دومین بار نامزد انتخاباتی می شوند،‌ آن‌ها تحت این پرسش قرار می گیرند که در دوران آن‌ها آمریکا بهتر از چهار سال گذشته شده است یا خیر؟ پاسخ به این سوال در سال‌های 1984، 1996، و 2012 در دوره روسای جمهور رونالد ریگان،  بیل کلینتون و باراک اوباما مثبت بوده است، اما آمریکایی ها در سال 1980 به جیمی کارتر برای به دست گیری دومین دور ریاست جمهوری نه گفتند. حال در سال 2020 نیز فضای انتخاباتی آمریکا بسیار نگران کننده به نظر می رسد.
 
در ادامه نویسنده گزارش با تاکید بر این که نگاه بی طرفانه ای به کارنامه ترامپ دارد، به برخی اقدامات ترامپ  از جمله قرارداد نفتا و قرار داد تجاری با کره جنوبی اشاره می کند، که اگرچه نتایجی را در بر داشتند، اما در حال حاضر بحران شیوع کرونا این نتایج را بر باد داده است.
 
نویسنده گزارش همچنین به برخی اقدامات ترامپ در ارتباط با تحولات اخیر در خاورمیانه از جمله توافق صلح امارات و بحرین با تل آویو می پردازد و معتقد است ترامپ این اقدامات را به عنوان گام‌های بلند در تبلیغات انتخاباتی یاد می کند، اگرچه به گفته نویسنده پس از قتل «جمال قاشجی » روزنامه نگار سعودی تبار از سوی حکومت ریاض، بسیاری ناظران نسبت به روابط آمریکا و عربستان بدبین هستند.
 
در ادامه گزارش همچنین برخی ادعاهای تبلیغاتی ترامپ مورد نقد قرار گرفته و از جمله درباره ادعای ترامپ درارتباط با ایجاد تعداد زیادی شغل گفته شده است  که فقط در بهار امسال بسیاری از مشاغل در آمریکا از دست رفته اند و در سال 2020 آمریکا رکورد بیشترین تعداد مشاغل حذف شده را طی بیش از چند دهه گذشته در اختیار دارد و در حال حاضر تعداد بیشتری از آمریکایی مشمول دریافت غذاهای کمکی روزانه از مراکز خیریه شده‌اند.
 
در نقد این گفته های ترامپ که افزایش بیکاری را مربوط به شیوع کرونا دانسته، نویسنده معتقد است که این گونه نیست و برخلاف اظهارات ترامپ، روند افزایش مشاغل حتی پیش از آن که او رئیس جمهور شود، شروع شده بود و این روند در سه سال اول ریاست جمهوری ترامپ ادامه پیدا کرد و بخش تولیدی نیز حتی قبل از این که آمریکا وارد کرونا شود، دچار افت و رکود شده بود. در این گزارش همچنین گفته شده که تعداد افراد فاقد بیمه
سلامت که در دوره اوباما کاهش یافته بود، در دوره ترامپ باردیگر افزایش یافت.
 
مدیریت ترامپ در مقابله با کرونا بسیار ضعیف بوده و همین موضوع باعث شده تا وضعیت شیوع کرونا در آمریکا با برخی دیگر از کشورها از جمله آلمان، نیوزلند، تایوان و حتی کانادا در همسایگی آمریکا مقایسه شود و عدم اجرای اجباری کردن قرنطینه و پوشیدن ماسک در آمریکا در دوران ترامپ مورد نقد قرار گرفته است و حتی به گفته نویسنده باعث شده تا آمار مرگ و میر در آمریکا چهار برابر دیگر کشورهای موفق در کنترل شیوع کرونا باشد.
 
موضوع اعتراضات در آمریکا نیز دیگر موضوعی است که در این گزارش مورد توجه واقع و گفته شده تداوم این اعتراضات باعث شده تا فرهنگ سیاسی آمریکا دچار هرج و مرج و افول شود و از سوی دیگر این مشکلات آگاهی ها درباره بی عدالتی روزمره در آمریکا را برجسته کرده است.
 
گزارش در ادامه به اختلافات ترامپ با نزدیکان سابق خود از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، جیمز متیس، وزیر دفاع سابق دولت و برخی دیگر از مشاوران و اعضای دفتر او اشاره می کند و برخی افشاگری های صورت گرفته علیه ترامپ از سوی نزدیکانش مورد تاکید قرار گرفته است، از جمله آن جا که جان بولتون در کتابش ترامپ را برای بدست گیری پست ریاست جمهوری آمریکا ناشاسیت و نامناسب توصیف می کند.
 
در ارتباط با موفقیت ترامپ در انتخابات سال 2016 گفته شده است، بخشی از این موفقیت به دلیل تمایل ترامپ به نقض قوانین آمریکاست. از جمله آن جا که برخلاف دیگر روسای جمهور که سعی دارند تا خود را متعلق به همه شهروندان عنوان کنند، اما ترامپ خیلی راحت و صریح شهرهایی را که به طور عمده دارای آرای دموکرات هستند، جهنم توصیف کرده و یا از زندانی شدن مایکل فلین، دوست سابق خود جلوگیری می کند.
 
در پایان این گزارش به عدم تلاش جمهوری خواهان برای افزایش مشارکت در انتخابات اشاره شده و نویسنده تاکید دارد که این روند بسیار خطرناک است. به گفته نویسنده ترامپ با وعده هشدار درباره «مگ و میر آمریکایی‌ها» روی کار آمد، اما در حال حاضر آمریکا دارای بیشترین آمار مرگ و میر است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها