رئیس‌جمهور گفت: اخیراً‌ وزارت اطلاعات ۲ گزارش را از مؤسسات آمریکایی در اختیار من قرار داد که نشان می‌داد چقدر ناراحت و عصبانی هستند که ایران در حال تحریم و در شرایط کرونا چطور هم مغازه‌اش باز است هم مردم رفت و آمد دارند؛ هم مجالس عزا به پاست و هم بیمارستان‌ها به مردم می‌رسند و با کمبود دارو مواجه نیستند.
کد خبر: ۱۲۷۵۸۵۵

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجّت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (شنبه 22 شهریور) در جلسه ستاد ملّی مبارزه با کرونا با اشاره به بازگشایی مدارس گفت: همه تلاش ما این است که همزمان با مقابله با کرونا بتوانیم بقیه کارهای لازمی که برای زندگی مردم و آینده‌شان مورد نیاز است را با حفظ پروتکل‌های بهداشتی اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه جمعیت قابل ملاحظه‌ ۱۴ میلیونی دانش‌آموز داریم، گفت: با احتساب دانشگاه و فرصت‌های تحصیل تکمیلی، یک جمعیت بیست میلیونی داریم. یعنی آن‌هایی که می‌گویند درس و علم و دانش مهم نیست، باید بدانند بحث زندگی بیست میلیون نفری است که خود را برای یادگیری آماده کرده‌اند تا آینده خودشان را بسازند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما می‌گوییم اگر این جوان‌ها نسبت به آینده خودشان هیچ اطمینانی نداشته باشند و هراس داشته باشند، درس نخوانند و بیکار در خانه و خیابان‌ها بنشینند، آثار سوئی که در روحیه این جوانان ایجاد می‌کند بسیار خطرناک است. خیلی مهم است که درِ مدرسه و دانشگاه را باز بگذاریم، امّا آن را منحصر نکنیم که صرفاً حضوری باشد. اگر کسی مشکلی دارد باید بتواند از طریق مجازی آموزش ببیند.

روحانی با بیان اینکه از خانواده‌های عزیز می‌خواهم در برابر شبهه‌افکنی‌ها تسلیم نشوند و کاملاً ‌هوشیار باشند، گفت: مردم بدانند وزارتخانه‌های ما همه توان خود را به کار گرفته‌آند تا نوجوان‌ها و جوانان عزیز ما بتوانند در محیط سالمی درس خودشان را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه کانال‌های ضد ایرانی خارج نشین خیلی عصبانی هستند که در داستان کرونا همه چیز در ایران به روال درست پیش می‌رود، گفت: اخیراً‌ وزارت اطلاعات ۲ گزارش را از مؤسسات آمریکایی در اختیار من قرار داد که نشان می‌داد چقدر ناراحت و عصبانی هستند که ایران در حال تحریم و در شرایط کرونا چطور هم مغازه‌اش باز است هم مردم رفت و آمد دارند؛ هم مجالس عزا به پاست و هم بیمارستان‌ ها به مردم می‌رسند و با کمبود دارو مواجه نیستند.

روحانی ادامه داد: این موسسات نوشته‌اند ما این همه به ایران فشار آوردیم که در ایام کرونا مردم به خاطر فشار بیمارستان و تخت و دارو به تنگ بیایند و به خیابان‌ها بریزند، و حالا این موضوع موجب تشکر برای دولت ایران شده است و کشورهای منطقه همه نگاهشان به ایران است و می‌بینند که چطور به خوبی کرونا را مدیریت کرده است. این نشان می‌دهد دشمنان ما ناراحت هستند.

رئیس‌جمهور در ادامه با تأکید بر رعایت دستورالعمل‌ های بهداشتی، گفت: در برخی شهرستان‌ها مثل بم، پروتکل‌های به‌خوبی رعایت شده، امّا در برخی نقاط مثل برخی شهرهای استان خوزستان به خوبی رعایت نشده است.

وی در ادامه دشمنی‌های آمریکا علیه ملت ایران را یادآور شد و گفت: ما ۵ میلیارد دلار وام از IMF (صندوق بین‌المللی پول) تقاضا کردیم تا برای واکسن و دارو در ایام کرونا به ما کمک کنند؛ همه قبول کردند، امّا آمریکا نمی‌گذارد ما این وام را بگیریم. این‌ها تا این حد از انسانیت فاصله گرفته‌اند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کاخ سفیدِ امروز آمریکا بویی از انسانیت نبرده است، گفت: بالاتر از این، مردم ایران بدانند کشورهایی هستند که دوست ما هستند و پول ما در بانک‌های آن‌هاست امّا سه قفل بر روی آن زده‌اند و حاضر نیستند آن را آزاد کنند برای نیازمندی‌های خودمان. می‌گویند آمریکا به ما فشار آورده‌ است و ما هم عقب‌نشینی کرده‌ایم.

روحانی ادامه داد: همچون جنایتی تاریخ به خودش سراغ ندارد. پیدا کنید که کشوری برای داروی مردم خودش نتواند پولش را که در بانک‌های خارجی وجود دارد، بردارد و وارد کشور کند. در شرایط خاص و ویژه‌ای قرار داریم. برای همین است که آن‌ها عصبانی هستند که چطور مردم دارند زندگی می‌کنند و بیمارستان‌ها دارد اداره می‌شود. برایشان غیر قابل قبول شده است.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه این حرف که رستوران و مدرسه را قفل کنیم تا مردم سالم بمانند، درست نیست، گفت: راه درست این است که دستورالعمل‌ها مراعات شود توام با فعالیت‌های ضروری. این می‌تواند زندگی را با نشاط و سالم کند.

وی افزود: اگر رعایت نکنیم ممکن است امسال سالی باشد که آنفلوآنزا با کرونا همراه شود و برای ما دردسر مضاعف ایجاد کند، گفت: اگر رعایت کنیم می‌تواند از این خطر به سلامت عبور کرد و اصلاً در پاییز مشکلی نداشته باشیم. پس امسال می‌توانیم سالی را قرار دهیم که راحت‌ترین سال هم در برابر آنفولانزا باشد هم کرونا.

روحانی گفت: وزارت بهداشت واکسن آنفلوآنزا را برای افرادی که شرایط پرخطر دارند از جمله افراد کهنسال تدارک دیده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. البته برای سایر افراد هم فراهم می‌شود تا از بازار آزاد تهیه کنند. البته مهم‌تر از واکسن، پروتکل‌هاست که باید رعایت شود.

وی در پایان با اشاره به درپیش بودن اربعین حسینی گفت: مردم عزیز بدانند مقامات بلندپایه عراقی به صراعت اعلام کرده‌اند امسال آمادگی برای پذیرایی زائران اربعین ندارند، البته وضع کرونای عراق هم خوب نیست و باید بتوانیم به آن‌ها نیز کمک کنیم. بنابراین ما امسال مراسمی به‌نام راهپیمایی اربعین نداریم هم برای کربلا هم در ایران، یعنی در داخل ایران هم راهپیمایی نداریم. البته عزاداری طبق پروتکل‌ها برای اربعین و سایر ایام ماه صفر برگزار خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها