jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۸۴۹   ۲۲ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۹

مدیرکل  امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو با تاکید بر غیرقانونی بودن پیش فروش واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی و داروخانه‌ها، از مردم خواست که متخلفین را به سامانه 190 گزارش دهند.

به گزارش جام جم آنلاین ، سید حیدر محمدی ، مدیرکل  امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو در گفت و گو با برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران درخصوص پیش فروش واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی و در برخی داروخانه‌ها توضیح داد. دکتر محمدی با اشاره به برنامه ریزی برای سیاست گذاری واردات 16 میلیون دز واکسن آنفلوانزا (ده برابر سال‌های گذشته) گفت: طی سال‌های گذشته تعداد واکسن‌های وارداتی بیشتر از سال جاری بود که رقم بالایی از آن نیز منقضی و بلااستفاده می‌شد. امسال با توجه به نگرانی، درخواست و تقاضای بالای مردم میزان واکسن وارداتی افزایش یافت. این نکته را باید خاطرنشان کرد که این نگرانی‌ها طبیعی است اما منطقی نیست.

وی افزود: امسال به دلیل رعایت حفاظت شخصی مردم، استفاده از ماسک و دستکش و شستشوی مداوم دست‌ها انتظار می‌رود که میزان آمار ابتلا به آنفلوانزا از سال‌های گذشته کاهش یابد و به همین ترتیب میزان استفاده از واکنس نیز به مراتب کاهش خواهد یافت.

دکتر محمدی با تاکید بر آماده سازی دو و نیم میلیون واکسن تا به امروز نیز بیان کرد: تا هفته آینده در مجموع حدود 8 میلیون واکسن را برای توزیع از اوایل مهرماه آغاز خواهیم کرد.

وی در خصوص میزان تاثیرگذاری واکسن آنفلوانزا با توجه به محدودیت تزریق در شهریورماه توضیح داد: معمولا آغاز تزریق واکسن از اوایل مهرماه خواهد بود.  بسیاری از همکاران و متخصصان عفونی نیز بر تزریق واکسن در دوره اوایل تا اواخر مهر تاکید دارند.

دکتر محمدی در ادامه نیز گفت: توصیه ما این است که به جز گروه‌های حساس، تزریق واکسن برای سایر مردم ضرورتی ندارد. در سطح جهانی نیز تنها 10 درصد مردم واکسن را تزریق می‌کنند.

مدیرکل  امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو با تکذیب اخبار منتشر شده در خصوص پیش فروش واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی و داروخانه تشریح کرد: هر گونه اقدامی مبنی بر پیش فروش واکسن تخلف علنی و غیرقانونی است. هموطنان در صورت مشاهده هرگونه تخلف در خصوص پیش فروش واکسن، با سامانه 190 تماس گرفته و مراتب را همکاران ما گزارش کنند.

دکتر محمدی در پایان یادآور شد: دو و نیم میلیون واکسن برای گروه‌های پرخطر تنها با ارائه کد ملی امکان پذیر خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها