Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۰۲۰ ۱۸ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۷:۴۱

متخصص پوست در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

تاثیرات منفی استفاده مکرر از ضدعفونی کننده

یک متخصص تغذیه می گوید استفاده مداوم و بی رویه از الکل و ژل های ضدعفونی کننده در موارد بسیاری منجر به ایجاد ناراحتی های پوستی می شود.

به گزارش جام جم آنلاین ، شیوع ویروس کرونا در جهان و خطرات بسیار زیاد این ویروس باعث شکل گرفتن پروتکل های بهداشتی متعددی شده است. استفاده از الکل و ژل های ضدعفونی کننده اکنون یک الزام غیرقابل اغماض است و باید به هر شکل ممکن مورد استفاده قرار بگیرد. البته خوب می دانیم که برخی از افراد نسبت به استفاده از این اقلام حساسیت هایی دارند. اکنون که موج کرونایی هنوز در کشور ادامه دارد عوارض پوستی متعددی برای برخی افراد به وجود آمده است.

دکتر سعید ایمانی متخصص پوست و مو در گفت و گو با جام جم آنلاین عنوان کرد: استفاده مکرر از ضدعفونی کننده های دست باعث ایجاد ناراحتی های پوستی می شود به خصوص برای کسانی که سابقه بیماری و ناراحتی های پوستی مثل اگزما را هم دارند. قرمز شدن پوست و در اصطلاح پوسته پوسته شدن آن از رایج ترین علائم بین کسانی است که نسبت به استفاده از این محلول های ضدعفونی کننده و ژل ها حساسیت پیدا کرده اند.

ایمانی گفت: برای ناراحتی های پوستی این چنینی استفاده از کرم های مرطوب کننده ابتدایی ترین درمان است. این کرم ها در برخی افراد به سرعت مشکل را از بین می برند اما در برخی دیگر خیر. پوست دست به این دلیل در پی استفاده از محلول و الکل های ضدعفونی کننده پوسته پوسته و یا قرمز می شود که یک لایه چربی روی آن از بین رفته است.

این متخصص پوست تاکید کرد: کرم های مرطوب کننده باید حاوی اوسرین باشند. اوسرین ماده یک روغن طبیعی است که خواص بسیاری برای زیبایی پوست دارد.

وی بیان داشت: نخستین راه حل برای فرار از عوارض پوستی انواع محلول ها ، الکل ها و ژل های ضدعفونی کننده این است که فرد تا حد امکان به جای استفاده از آنها دست های خود را بشوید. اگر امکان دسترسی به آب و صابون نداشت از آنها استفاده کند. یک راه حل ساده دیگر این است که از خانه خارج نشود تا دستش با سطوح آلوده بیرون تماس پیدا نکند. هر چند برای خریدهای آنلاین که به درب منزل می رسد نیز باید نهایت دقت را داشت.

این پزشک متخصص با تاکید بر اینکه افراد به هیچ عنوان الکل های ضدعفونی کننده را بر روی صورت خود نزنند یادآور شد: تا جایی که امکان دارد فرد دستکش داشته باشد تا دستش کمتر آلوده شود. الکل قابلیت این رادارد که به پوست نفوذ کند. به همین دلیل صد درصد باید از الکل های اتانول و طبی استفاده شود. استفاده از الکل های متانول و صنعتی به هیچ عنوان درست نیست چرا که منجر به مسمومیت می شود. در ابتدای شیوع ویروس کرونا هم خوب می دانیم افراد زیادی نابینا شدند و یا جان خود را به دلیل استفاده از این الکل ها از دست دادند.

وی گفت: کودکان نیز می توانند به این اقلام بهداشتی حساسیت داشته باشند. باید خیلی مراقب بود و حساسیت های پوستی آنها را کرم های مرطوب کننده رفع کرد. در این میان افرادی هم وجود دارند که کلا نسبت به ضدعفونی کننده ها حساسیت بسیار شدیدی نشان می دهند.

دکتر ایمانی در پایان گفت: با توجه به اینکه سرعت انتقال و سرایت ویروس کرونا بسیار بالا رفته است توصیه می کنم که به شدت مردم رعایت کنند امادر رابطه با استفاده از الکل و ژل نباید چندان تاکید کنیم که حساسیت ایجاد می شود چرا که نقش آنها حیاتی است. کسانی که به دلیل موقعیت کاری و اجتماعی خود زیاد از منزل بیرون می روند توصیه می کنم در کنار انواع ضدعفونی کننده های الکلی، کرم های مرطوب کننده و چرب کننده را هم همراه داشته باشند.


بیشتر بخوانید: آخرین یافته‌ها درباره عمر ویروس کرونا بر روی سطوح (+جدول)


 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش