jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۳۴۳۱   ۲۱ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۲:۴۸

تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: آمریکا راه دشواری برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران انتخاب کرده زیرا نه تنها روسیه و چین به احتمال زیاد قطعنامه ضدایرانی آمریکا را در شورای امنیت وتو خواهند کرد بلکه تروئیکای اروپایی هم موافقت خود را اعلام نکرده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، مراد عنادی با اشاره به تلاشهای آمریکا برای تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران گفت: هدف آمریکا از ارائه قطعنامه برای تحریم تسلیحاتی ایران این است که جمهوری اسلامی ایران را مخل نظم و امنیت در منطقه و جهان معرفی کند.
 
وی، خروج از انزوا در تقابل با ایران را هدف دیگر واشنگتن ارزیابی کرد و افزود: دولت دونالد ترامپ با طرح موضوع ایران در شورای امنیت دنبال یارگیری است زیرا هم سه کشور اروپایی حاضر در برجام و هم چین و روسیه و خیلی از کشورهای دیگر اقدام واشنگتن در خروج از برجام را ناقض مقررات بین المللی عنوان و صریحا با آن مخالفت کرده‌اند.
 
وی به استقبال مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از نامه شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت و برجسته کردن این نامه اشاره کرد و افزود: ترامپ با شکست‌هایی که در عرصه سیاست داخلی و خارجی و بحث کرونا داشته، الان می‌خواهد در آستانه انتخابات، با اجماع‌سازی علیه ایران موفقیتی برای خودش ثبت کرده و از این موضوع به عنوان یک برگ برنده در انتخابات استفاده کند.
 

ترامپ راه سختی در پیش دارد

 
عنادی، مسیر ترامپ برای اجماع‌سازی علیه ایران را مه‌آلود و سخت ارزیابی کرد و افزود: ترامپ راه دشواری را
انتخاب کرده زیرا نه تنها روسیه و چین به احتمال زیاد طرح آمریکا را وتو خواهند کرد بلکه تروئیکای اروپایی هم تاکنون موافقت خود را با این قطعنامه ضدایرانی اعلام نکرده اند.
 
وی تصریح کرد: آرایش سیاسی در شورای امنیت طوری است که نه تنها ممکن است آمریکا شکست بخورد
بلکه حتی می تواند برای وی نتیجه معکوس داشته باشد و بر مشکلات ترامپ برای پیروزی در انتخابات آتی بیافزاید.
 
این تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی و رسانه، سیاست اروپا در قبال ایران را دوگانه ارزیابی کرد و گفت: تروئیکای اروپایی از یک طرف سعی می‌کند با سیاست‌های اعلامی آمریکا در تحریم ایران همراهی کند و از طرف دیگر چون عضو برجام است از تحریم‌های حداکثری آمریکا به خاطر تبعات حقوقی آن حمایت نمی‌کند.
 
عنادی در عین حال گفت: ممکن است آمریکا و اروپا تقسیم کار کنند و درباره یک تحریم محدود و هدفمند علیه ایران به توافق برسند تا مانع از فروش تسلیحات پیشرفته و راهبردی به ایران شوند اما بعید است روسیه و به‌ویژه چین با واشنگتن همراهی کنند زیرا شاهد افزایش تنش‌ها بین این کشورها هستیم.
 

آمریکا به ناتوانی خود در قبال ایران پی‌برده است

 
وی، مطرح کردن موضوع ایران در شورای امنیت را ناشی از پی بردن واشنگتن به ناتوانی خود در قبال ایران ارزیابی کرد و گفت: بر اساس جدول زمانی فشار حداکثری، قرار بود ایران در بازه زمانی معینی وادار به تسلیم شود اما این اتفاق نیفتاد و اکنون می‌خواهند با اهرم شورای امنیت این کار را انجام دهند که بعید است موفق شوند زیرا اگر ایران بنا بر تسلیم شدن داشت، در شرایط فشار حداکثری این اتفاق می‌افتاد.
 
وی درباره احتمال معامله چین و روسیه با آمریکا گفت: باتوجه به اینکه ترامپ برای پیروزی در انتخابات به اجماع سازی علیه ایران نیاز دارد ممکن است بخواهد امتیازاتی به چین و روسیه بدهد و مانع وتوی طرح توسط آنها شود اما فرض غالب این است که مسکو و پکن با طرح واشنگتن مخالفت و آنرا وتو خواهند کرد.
 

آبرامز برای تحقق سناریوی جدید آمده است

 
عنادی، رفتن برایان هوک و قرار گرفتن الیوت آبرامز در جایگاه نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در روزهای اخیر را
یادآور شد و گفت: آبرامز برای تحقق سناریوی جدید پمپئو و ترامپ آمده است.
 

خروج ایران از ان‌پی‌تی هم روی میز است

 
وی با بیان اینکه قطعنامه آمریکا درباره تحریم تسلیحاتی ایران با مقررات بین‌المللی مغایرت دارد و مشروعیت شورای امنیت را زیرسئوال می‌برد، افزود: اگر روسیه و چین هم با آمریکا همراهی کنند، ایران گزینه‌هایی مثل خروج از ان‌پی‌تی و افزایش غنی‌سازی را در اختیار دارد زیرا دیگر چیزی برای از دست ندارد.
 
این تحلیلگر مسائل سیاسی و رسانه خاطرنشان کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها صلح آمیز بودن فعالیت‌های اتمی ایران را تایید کرده و در شرایطی که جمهوری اسلامی به همه تعهداتش در چارچوب ان‌پی‌تی و برجام عمل کرده، طرح قطعنامه جدید علیه ایران هیچ توجیه حقوقی ندارد.
 
عنادی گفت: در صورت سیاسی کاری طرف‌های مقابل ایران در برجام و سکوت نهادهای بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی می تواند گام‌های جدید متقابل بردارد.
وی در خصوص ادامه حیات برجام یا پیوستن آن به تاریخ در صورت تصویب قطعنامه جدید ضدایرانی در شورای
 
امنیت تصریح کرد: اروپایی‌ها نتوانستند انتظارات ایران را بعد از خروج آمریکا از برجام برآورده کنند بنابراین برجام خاصیتی ندارد که بخواهد جمهوری اسلامی روی آن مانور دهد و احتمال خروج ارادی یا غیرارادی ایران از برجام هم وجود دارد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها