jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۳۳۰۶   ۲۳ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۸

 
ترامپ با توجه به انتخابات قبلی و عمل به وعده خود در خروج از برجام امروز به دلیل اینکه حرکتش هیچ دستیافتی نداشت تبلیغ دیگری انجام می دهد تا شکست خود را جبران کند. او احساس کرده که ایرانی ها می خواهند با بایدن به توافق برسند و می خواهد خود را پیروز انتخابات و گزینه ریاست جمهوری آینده معرفی کند هدف او از این کار مخابره پیام به ایرانی ها است. او می خواهد بگوید برخلاف تحلیلهایی که انتخاب مجدد او را شدت گرفتن تحریم ها پیش بینی می کنند خود را به دنبال توافق و مذاکره نشان بدهد تا ایران کاری نکند که به نفع رقیب او تمام شود. امروز ترامپ ده شماره از بایدن عقب افتاده و نگرانی او تاثیر خارجی بر انتخابات است و سعی دارد آرامشی ایجاد کند شاید تعویض برایان هوک علامت مثبتی در همین راستا باشد. به نظر من او می خواهد این سه ماه را به نوعی بگذراند که به یکباره از جانب ایران اتفاقی نیفتد و رای منفی برای او بار نشود و بازنده قطعی انتخابات نباشد.
برایان هوک نقش مهمی در تحریم های گسترده بر علیه ایران داشت. ترامپ نتوانست کاری کند تا این فشار ها به مذاکره بینجامد و این شکستی برای ترامپ و عدم موفقیتی برای تیم او است اگرچه برایان هوک این تیم را موفق اعلام می کرد ولی چیزی تغییر نکرده است و تمام رسانه های آمریکا و حتی سیاست مداران این کشور ترامپ را در خصوص ایران بدون هیچگونه دستآوردی ارزیابی می کنند و عقیده دارند از این سیاست ها انزوایی به جا ماند و چهره آمریکا در جامعه بین الملل خدشه دار شد. برایان هوک کسی بود که بیشتر به بولتون نزدیک بود و بولتون مهره ای مایل به منافقین و براندازان بود و از نزدیک با آنها کار می کرد. خشونت و جنگ طلبی جان بولتون مشهور بود. جانشین هوک نیز بیشتر با سلطنت طلب ها کار می کند و کار اصلی او ونزوئلا بود. این شیفت شدن زا ونزوئلا به ایران زمان زیادی می طلبد و اینکه ایران به کسی که کار او ونزوئلاست سپرده می شود نشان دهنده کوتاه آمدن ترامپ است. او این ظرفیت فشار را نصف کرده و حالا باید نیمی به ونزوئلا و نیمی به ایران رسیدگی شود. ترامپ نیرویی برای این سمت انتخاب کرد تا در سه ماهه مانده به انتخابات جوری رفتار کند تا نگرانی او از جانب ایران و انتخابات کاهش پیدا کند. او احساس خطر کرده و می خواهد ایران نقشی در بالا رفتن آرا رقیب او نداشته باشد. ترامپ نگران تاثیر گذاری چین و ایران بر انتخابات است و پیام هایی منتشر می کند که برای حکومت ایران مثبت تلقی شود هر چند که او از مذاکره ناامید شده بود.

عبدالرضا فرجی راد استاد ژئوپولتیک و سفیر پیشین در نروژ

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها