Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۸۹۹ ۱۴ مرداد ۱۳۹۹  |  ۲۲:۵۶

عضو انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: برخی متخصصان معتقدند قنداق کردن نوزاد از پرانتزی شدن زانو جلوگیری می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نگار نظری فیزیوتراپیست و عضو انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: در خصوص قنداق کردن نوزاد با دو نظر و دیدگاه متفاوت رو به رو هستیم؛ بسیاری از استادان و متخصصان معتقدند قنداق کردن نوزاد ‌از پرانتزی شدن زانو جلوگیری می‌کند.
 
او افزود: اما گروه دیگری از متخصصان بر این باورند که قنداق کردن نوزاد راهکار مناسبی برای سلامت کودک محسوب نمی‌شود. به اعتقاد آنها در این حالت احتمال در رفتگی یا نیمه در رفتگی استخوان‌های ران در محل مفصل لگن وجود دارد، همچنین قنداق کردن نوزاد به دلیل افزایش فشار به پا‌های نوزاد، راهکار مناسبی برای سلامتی نیست.
 
نگار نظری بیان کرد: بیشتر افراد قنداق کردن نوزاد را به منظور جلوگیری یا درمان پرانتز زانو استفاده می‌کنند؛ اما مواردی که تحت عنوان زانو‌های پرانتزی مطرح می‌شود، در بیشتر موارد یک بحث ارثی محسوب می‌شود و اکتسابی نخواهد بود.
 
عضو انجمن فیزیوتراپی ایران مطرح کرد: موارد متعددی مربوط به دررفتگی یا نیمه دررفتگی استخوان ران در مفصل لگن را شاهد بوده ایم که علت آن از قنداق کردن نوزاد منشاء گرفته است؛ بنابراین معتقدیم در صورتی که قنداق نوزاد صورت نگیرد و پا حرکت آزادانه داشته باشد، اثرات بهتری را شاهد خواهیم بود تا اینکه پای کودک بسته باشد و از تحرک آزادانه او جلوگیری شود.
 
این متخصص گفت: شاید به نظر بیاید قنداق شدن یا تنگ در آغوش گرفته شدن برای برخی از نوزادان خوشایند است، ولی برای برخی دیگر همراه با فشار است و باعث گریۀ بیشتر آن‌ها خواهد شد. به‌طورکلی بیشتر نوزادان معمولاً با کمی تکان دادن ملایم راحت‌تر آرام می‌شوند و نیازی به قنداق کردنشان نیست.
 
وقتی کودک شما پا به این دنیا گذاشته است، کم‌کم با تمام جوانب آن آشنا خواهد شد که همین باز بودن فضای اطرافش نیز یکی از این موارد است؛ بنابراین توصیه می‌شود کودکتان را قنداق نکنید. هرچند بیشتر مادران در گذشته این کار را انجام می‌دادند، ولی زمان زیادی از این موضوع می‌گذرد و کارشناسان نیز نکات بسیار به‌روزتری را در مورد نوزادان توصیه می‌کنند.
 
بهتر است برای قنداق کردن نوزاد فقط با اعتماد به روشی قدیمی و بر اساس گفته‌ها و شنیده‌های دیگران تصمیم نگیرید و توصیه‌های متخصصان این زمینه را برای سلامتی نوزادان جدی بگیرید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

کرونا قوی‌تر از همیشه

کرونا قوی‌تر از همیشه

حقیقت این است که قدرت ویروس کرونا افزایش یافته‌است. اگر تا چند ماه پیش در یک جمع ده نفره، یک مبتلا وجود داشت و کسی هم ماسک نداشت، تنها، سه یا چهار نفر از آنها مبتلا می‌شدند، حالا اما در آن جمع ده نفره اگر همه ماسک به صورت نداشته باشند، همه آن ده نفر مبتلا می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش