متخصص بیماری‌های عفونی گفت: افزایش مبتلایان بی علامت باعث شیوع بیشتر کرونا شده است.
کد خبر: ۱۲۷۲۳۷۹

به گزارش جام جم آنلاین ، مینو محرز در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران، در واکنش به ساخت شربت درمان کرونا در مازندران گفت: به زودی شاهد تعداد زیادی از این شایعات و افراد سودجو خواهیم بود که از استیصال مردم سوء استفاده می‌کنند. اگر درمانی کشف شود، این درمان ابتدا در کمیته کشوری درمان مطرح و صحت آن تایید شده و پس از درج در پروتکل جهت درمان استفاده شود.

وی افزود: اینفودمی مردم را بسیار آزار میدهد. تاکید می‌کنم که درمانی برای کووید-19 تا به این لحظه وجود ندارد و مردم از توجه به شایعات خودداری کنند. همچنین داروهای گیاهی و سنتی نیز هیچ تاثیری بر روند درمان این بیماری ندارند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره وضعیت شیوع این بیماری گفت : سرعت انتقال این ویروس افزایش یافته است و با بیشتر شدن تجمعات، وضعیت بدتر خواهد شد. در تمام جهان پس از سفید شدن وضعیت با بازگشایی رستوران ها و سالن های ورزشی مخالفت شده است زیرا این دو مکان  بسته هستند و حتی حضور طولانی مدت به همراه ماسک در مکان های بسته، هم می‌تواند منجر به ابتلا به این بیماری شود.

محرز با اشاره به اینکه ما در برابر دیگران مسئول هستیم از مردم خواهش کرد از حضور در تجمعات خودداری کنند. با توجه به نزدیک شدن به ماه محرم، خطر این بیماری بیشتر حس می‌شود. دیگر در بیمارستان ها تخت خالی وجود ندارد و تعداد پزشکان و پرستاران مبتلا شده به این بیماری، روز به روز افزایش میابد. نیاز به همکاری مردم داریم تا بتوانیم این وضعیت را ساماندهی کنیم.

وی تاکید کرد: لزوم بر استفاده از ماسک هر روز بیشتر حس می‌شود. لازم نیست از ماسک های گران قیمت استفاده کرد. می‌توان از ماسک پارچه ای دولایه استفاده کرد و پس از سه ساعت آن را شست. هرگز نباید با روی بیرونی ماسک تماس برقرار کرد.

این مقام مسؤول در ارتباط با ساخت واکسن کرونا در کشورمان اظهار داشت: در ایران نیز اقداماتی با حضور جوانان باهوش برای ساخت واکسن انجام شده است و به نتایج خوبی رسیده ایم. همچنین داروهای کمک کننده نیز در حال ساخت هستند.

عضو ستادملی کرونا درباره سرایت این بیماری از مبتلایان بی علامت به انسان های سالم گفت: توجه داشته باشید که ممکن است ما در جمعی در فضای سربسته باشیم از ماسک هم استفاده کنیم اما باز هم مبتلا به بیماری شویم. در حال حاضر با قدرت سرایت بالای ویروس، ممکن است در هر لحظه به این بیماری مبتلا شویم و بدون آگاهی به دیگران انتقال دهیم.چون بسیاری از افراد بی علامت هستند و به راحتی می توانند این بیماری را سرایت دهند.

محرز در توضیح داروهای مورد استفاده در درمان و کاهش التهابات کرونا گفت: داروهای ازیترومایسین، بروم هگزین و ناپروکسن از جمله داروهای به روز در زمینه درمان این بیماری هستند و بیمار می تواند پس از گذراندن دوران نقاهت بدون نیاز به تست دوباره به زندگی معمولی بازگردند.

وی درباره تست های رایج در تشخیص کرونا اظهار داشت:  تست سرولوژی، تست مناسب و قابل استنادی برای تشخیص کووید-19 نیست و تنها تست PCR پیشنهاد می‌شود. معمولا افراد مبتلا شده به این بیماری که علامت مختصر دارند، باید زیر نظر پزشک و تحت کنترل باشند تا در صورت بروز علائم بیشتر سریعا تحت درمان قرار گیرند اما کسانیکه در ابتدا علامتی ندارند معمولا تا پایان دوره کرونا همچنان بی علامت خواهند ماند. آنها می توانند پس از 10 روز به محل کار خود بازگردند.

برچسب ها: کرونا ویروس شربت
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها