jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۲۷۳ ۰۵ مرداد ۱۳۹۹  |  ۲۱:۳۱

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت مطرح کرد

۲۵ استان در وضعیت قرمز کرونا / ادامه بیماری در جهان تا زمانی نامعلوم

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر این که همه گیری بیماری کووید۱۹ در ایران و جهان کماکان تداوم خواهد داشت؛ گفت: باید با رعایت پروتکل های بهداشتی مانع از تشدید این بیماری در کشور شویم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،در یازدهمین نشست ارزیابی فرصت های بیماری کرونا که امروز یک شنبه در سالن پیامبر اعظم(ص) در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر اینکه عادی پنداری عامل اصلی اوج گیری دوباره کرونا در کشور بود؛گفت: در صورتی که پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی به خوبی رعایت نشود؛ شاهد شیوع بیشتر این بیماری در کشور طی ماههای آتی خواهیم بود.

جهانپور با تاکید بر اینکه در موج اول کرونا به کشور از ۳۰ بهمن ماه که وجود این بیماری در کشور محرز شد؛ شاهد هماهنگی های خوب بین بخشی میان دستگاهها و مهم تر از همه همراهی و مساعدت مردم و مشارکت اجتماعی وسیع بودیم.

وی ادامه داد: البته مصادف شدن این ایام با تعطیلات عید نوروز و محدودیت های جاده ای و مسافرتی که در کشور اعمال شد؛ همگی دست به دست هم داد تا توفیق نسبی در مدیریت این بیماری در کشور حاصل شود. 

وی افزود: در همین ماههای فروردین و اردیبهشت با مدیریت خوبی که در کشور اتفاق افتاد به میانگین مرگ کمتر از ۵۰ نفر هم در روز رسیدیم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اظهار اینکه این وضعیت تا عید فطر تداوم یافت؛ گفت: با آغاز تعطیلات عید فطر و ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه شاهد افزایش موج سفر ها و کاهش محدودیت ها در کشور بودیم و بدنبال آن بازگشایی مشاغل، صنوف و اماکن بدون رعایت مطلوب توصیه ها و پروتکل های بهداشتی، روندصعودی بیماری کرونا در کشور  را موجب شد.

جهانپور یادآور شد: بازگشایی ها و رفع محدودیت ها لاجرم و ناگزیر بود تا چرخ اقتصادی کشور هم به حرکت در بیاید.

وی اضافه کرد: اتفاق مهمی که بعد از بازگشایی افتاد، عادی پنداری کرونا در کشور بود و تصور غلطی این بیماری کنترل و مهار شده است.

جهان پور تصریح کرد: این عادی پنداری نتیجه اش را در سیر صعودی کرونا بدوا در استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نشان داد و تعداد مبتلایان در این استان ها به طرز چشمگیری افزایش یافت.

جهان پور با اشاره به اینکه الان در میانه فصل دوم بیماری کرونا هستیم؛ گفت: ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز هستند و در بین این استان ها، وضعیت خراسان رضوی اکنون حادتر است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت هایش به پویش ملی "من ماسک می زنم" اشاره کرد و گفت: شروع این پویش از هفتم تیرماه با بیانات مقام معظم رهبری(مدظلع تعالی) بود که بعد از توصیه های رهبری، اشتیاق بالایی در جامعه در استفاده از ماسک ایجاد شد.

جهان پور با بیان اینکه طبق قرائن و شواهد پزشکی  بیماری کرونا در ایران و جهان تا زمان نامعلومی ادامه دارد؛ گفت: برای تداوم مبارزه با این بیماری البته نیازمند حفظ روحیه و انگیزه کادر پزشکی هستیم.

وی در این خصوص گفت:  در نظر داریم در شهریور ماه و پاییز که روزهای بزرگداشت پزشکان و داروسازان و متعاقبا پرستاران هست؛ مراسم و بزرگداشت برای این فعالان این عرصه در خلال پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت برگزار کنیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت کشور، جهان پور در پایان گفت: تنها راهکار مبارزه با این بیماری رعایت پروتکل های بهداشتی و اقدامات حفاظتی نظیر استفاده از ماسک است که طبق استنادات علمی تا ۷۵ درصد احتمال ابتلا را کاهش می دهد و البته توفیق آن منوط به رعایت همگانی است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش