jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۱۹۹   ۰۸ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۱:۰۳

یک ویروس شناس در گفت و گو با جام جم آنلاین؛

قرنطینه شدید؛ تنها راه قطع زنجیره انتقال کرونا

شیوع ویروس کرونا وارد مرحله ترسناکی شده است. اکنون در طول شبانه روز بالای دو هزار نفر به طور قطعی کرونایی اعلام می شوند.

به گزارش جام جم آنلاین ، در موج دوم شیوع ویروس کرونا به سر می بریم. نرخ ابتلا و مرگ و میر بالاتر رفته. آیا ویروس کرونای موج دوم با موج اول تفاوت دارد.

دراینباره محسن غیاثوند ویروس شناس  در گفت و گویی کوتاه با جام جم آنلاین عنوان کرد: ویروس کرونا بدون شک تا امروز به صورت متوالی جهش پیدا کرده است. هر یک از ویروس هایی که در اقصی نقاط جهان شیوع پیدا کرده اند متعلق به یک گونه هستند. به عنوان مثال ویروسی که در اروپا شیوع پیدا کرده متفاوت از ویروسی است که در آمریکا همه گیر شده است.

غیاثوند گفت: جهش ویروس کرونا بسیار محتمل است. این جهش منجر به انتقال سریع تر آن شده است. نرخ سرایت ویروس در جامعه بسیار سریع تر از چیزی است که تصور می کنیم. این ویروس اکنون 10 برابر مسری تر از قبل است. 

این ویروس شناس تاکید کرد: فاصله اجتماعی اکیدا باید رعایت شود و استفاده از ماسک هم که یک الزام غیرقابل انکار است. اما به نظر من تنها راه قطع زنجیره انتقال قرنطینه شدید به مدت زمانی مشخص است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها