مدال طلای کمیل قاسمی کشتی گیر کشورمان در المپیک 2012 لندن به دلیل دوپینگ نفرات اول و دوم از برنز به طلا تبدیل شد، خبری که به تایید رسیده است. حالا با توجه به این اتفاق جایگاه ایران در جدول رده بندی مدال آوران جهشی فوق العاده داشته است.
کد خبر: ۱۲۷۱۰۳۶

به گزارش جام جم آنلاین ، در بررسی مجدد نمونه دوپینگ که توسط کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) صورت گرفت تست دوپینگ آرتور تایمازوف ازبکستانی مثبت اعلام شد.

به این ترتیب مدال طلای این کشتی‌گیر در رقابت‌های کشتی آزاد دسته 120 کیلوگرم بازی‌های المپیک 2012 لندن پس گرفته شد.

پیش از این همچنین مدال نقره داویت مودزماناشویلی گرجستانی در همین وزن به دلیل دوپینگ گرفته شده بود.

حالا کمیل قاسمی که در المپیک 2012 لندن در نیمه نهایی با کلینچ به تایمازوف باخته بود، به مدال طلای این وزن رسیده است.

کاروان ورزشی ایران در المپیک 2012  ایران با 4 مدال طلا(بهداد سلیمی، افشین نوروزی، قاسم رضایی، حمید سوریان)، 5 مدال نقره(سجاد انوشیروانی، محمد باقری معتمد، نواب نصیرشلال، احسان حدادی و صادق گودرزی) و 3 مدال برنز(کمیل قاسمی، کیانوش رستمی و احسان لشگری) در رده هفدهم جهان قرار گرفت.

این نتیجه بسیار درخشان بود اما در سال های بعد اتفاقاتی رقم خورد که وضعیت ایران را بهتر هم کرد.

اتفاق اول برای کیانوش رستمی رقم خورد. او در مسابقات وزنه‌برداری در دسته 85 کیلو گرم به مدال برنز رسید. پس از چهار سال مشخص شد که نفر دوم این وزن دوپینگی بوده و مدال برنز کیانوش به نقره تبدیل شد. عجیب‌ترین اتفاق اما برای سعید محمدپور در در وزن 94 کیلوگرم رقم خورد. این وزنه‌بردار که در لندن در وزن خود پنجم شده بود. آزمایش دوپینگ نفرات اول تا چهارم همگی مثبت اعلام شد و سعید محمدپور به طلای این وزن رسید. به این ترتیب در اواخر سال 2016 یک مدال طلا به مدال‌های ایران در المپیک 2012 لندن اضافه شد. طلایی شدن محمدپور و تغییر مدال رستمی موجب شد تا کارنامه ایران پس از چهار سال به 5 طلا، 6 نقره و 2 برنز تبدیل شود. 12 مدال به 13 مدال افزایش رسید و ایران به رده پانزدهم صعود کرد. بهترین رتبه ایران در ادوار المپیک، چهاردهمی در المپیک 1956 ملبورن بود.

چند ماه بعد هم طلای نواب نصیر شلال ایران به دلیل دوپینگ دیگر ورزشکاران محرز شد و این وزنه بردار ایران را به رتبه سیزدهم رساند. حالا نوبت به کمیل قاسمی بود که به فاصله هشت سال از پایان المپیک باز هم ایران را در جدول رده بندی مدال ها بالاتر ببرد.

اما با توجه به تغییر رنگ مدال کمیل قاسمی از برنز به طلا شاهد یک صعود تاریخی برای ورزش ایران در تاریخ المپیک ها هستیم.

ایران که در جایگاه هفدهم قرار داشت حالا با سبقت از کشورهای نیوزیلند، کوبا، اکراین و هلند به جایگاه دوازدهم رسیده و جای کاروان ورزشی قزاقستان را گرفته است. پنج پله صعود و رسیدن به رده دوازدهم اتفاقی بی سابقه برای ورزش ایران است.

در المپیک لندن به ترتیب آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه، کره جنوبی، آلمان، فرانسه، استرالیا، ایتالیا ، مجارستان و ایران در جایگاه های اول تا دوازدهم قرار دارند.

*اسامی مدال آوران طلا:

۱- بهداد سلیمی (وزنه برداری)

۲- سعید محمدپور (وزنه برداری)

۳- امید نوروزی (کشتی فرنگی)

۴- قاسم رضایی (کشتی فرنگی)

۵- حمید سوریان (کشتی فرنگی)

۶- کمیل قاسمی (کشتی آزاد)

۷- نواب نصیرشلال (وزنه برداری)

*اسامی مدال آوران نقره:

۱- احسان حدادی (دوومیدانی)

۲- کیانوش رستمی (وزنه برداری)

۳- سجاد انوشیروانی (وزنه برداری)

۴- محمد باقری معتمد (تکواندو)

۵- صادق گودرزی (کشتی آزاد)

*اسامی مدال آوران برنز:

۱- احسان لشگری (کشتی آزاد)

اگر یک معجزه دیگر رخ دهد ممکن است حتی کاروان ورزشی ایران به رتبه تک رقمی هم دست پیدا کند. اینبار مدال کدام ورزشکار خارجی به دلیل دوپینگ سلب می شود و به ایران می رسد؟!

 

صعود تاریخی ایران در المپیک با طلای کمیل قاسمی / جهش در جدول مدال ها(تصاویر)

صعود تاریخی ایران در المپیک با طلای کمیل قاسمی / جهش در جدول مدال ها(تصاویر)

برچسب ها: المپیک لندن مدال
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها