jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۷۱۰۰۴   ۲۲ تير ۱۳۹۹  |  ۰۷:۴۵

رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار با اشاره به جلسه امروز شورای عالی بورس برای ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس گفت: اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت شهریور ماه وارد بورس می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار امروز در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری سجام در محل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: بر اساس مصوبه امروز شورای عالی بورس قرار است شرکت‌های سرمایه پذیر عدالت بر اساس قیمت تابلوی بورس در 1 تیرماه 99 سهام این شرکت‌ها برای سهامدارانی که روش مدیریت غیر مستقیم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده‌اند به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی منتقل شود.
 
وی افزود: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باید افزایش سرمایه بدهند و مجمع برگزار کنند و بعد از آن درخواست پذیرش در بورس بدهند.
 
به گفته قالیباف اصل سرمایه شرکت‌های سرمایه گذاری استانی مرکب از ارزش سهام سهامداران روش مدیریت غیر مستقیم است که نزد سازمان خصوصی‌سازی ثبت شده و به زودی به این شرکت‌ها منتقل می‌شود.
 
رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار در مورد این که شرکت‌های سرمایه گذاری استانی مگر قبلا در بورس پذیرش نشده‌اند گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی فقط نزد سازمان بورس ثبت شده‌اند و پذیرش نشده‌اند، اگر پذیرش شده بودند در تابلو دیده می‌شدند، اکنون باید بعد از این که پرتفوی سرمایه‌گذاران عدالت به آنها منتقل شد، درخواست پذیرش بدهند و در بورس پذیرفته شوند.
 
قالیباف اصل گفت: ابتدا پرتفوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام می‌کند و این پرتفو به شرکت‌های استانی منتقل می‌شود.
 
به گفته وی، 30 میلیون سهامدار عدالت روش مدیریت غیر مستقیم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده‌اند و آیین‌نامه‌ای که امروز در شورای عالی بورس مطرح شد و دوشنبه هم در مورد آن صحبت می‌شود این است که اولا شرکت‌های سرمایه پذیر سهام خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شرکت‌های استانی سهام عدالت منتقل کنند، و بعد از آن هیأت مدیره شرکت‌های استانی درخواست پذیرش در بورس اوراق بهادار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارائه کنند.
 
وی در مورد این که چقدر طول می‌کشد تا شرکت‌های سرمایه گذاری استانی بورسی شوند، گفت: میزان سهام هر شرکت سرمایه گذاری استانی از سوی سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام شده و زمانی نمی‌برد، اما باید هیأت مدیره شرکت‌های استانی سریعا مجمع برگزار کنند و مراحل پذیرش در بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طی کنند. بورس هم سعی می‌کند همراهی کند و هر چه سریع‌تر این شرکت‌ها از شهریور ماه در بورس پذیرش می‌شوند و نماد آنها در تابلوی بورس معامله می‌شوند.
 
رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار همچنین در مورد این که گفته می‌شود کسانی درخواست فروش 30 درصد سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داده‌اند، اما پول آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نگرفته‌اند، گفت: عمده سفارش‌ها از شبکه بانکی برای فروش 30 درصد سهام عدالت انجام شده و این سفارش‌ها تجمیع می‌شود. تاکنون 2 هزار و 737 میلیارد تومان سفارش برای فروش 30 درصد سهام عدالت دریافت شده که از این رقم 2 هزار 731 میلیارد تومان بین سهامداران توزیع شده و مقدار اندکی مانده است و کسانی که زودتر درخواست داده‌اند، پول آنها زودتر واریز شده است.
 
قالیباف اصل گفت: پروژه آزادسازی سهام عدالت یک کار بزرگی است که مردمی که بعد از 15 سال نمی‌توانستند سهام خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ببینند و یا معامله کنند، امروز می‌توانند ارزش سهام خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مشاهده کنند و اقدام به فروش 30 درصد از سهام عدالت کنند و سامانه‌های فروش این تقاضاها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تجمیع می‌کند و در اسرع وقت به فروش رسانده و پول مردم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ واریز می‌کند.
 
وی همچنین در سخنرانی خود در این جلسه گفت: سامانه ایرانی پس از معاملات بورس طراحی شده و در حال آزمایش است که تا پایان امسال این سامانه زیر بار می‌رود.
 
رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار همچنین تعداد سهامداران عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 49 میلیون و 150 هزار نفر اعلام کرد و گفت: در مورد 13 شرکت سرمایه پذیر عدالت که در بورس حضور ندارند، به صورت یک هلدینگ بزرگ مشمولان سهامدار عدالت، سهامدار این هلدینگ می‌شوند.
 
قالیباف اصل همچنین طراحی سامانه جامع اطلاعات مشتریان موسوم به سجام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ یکی از شاهکارهای کشور دانست که توسط متخصصان داخلی طراحی شده و اطلاعات مشتریان با احراز هویت توسط این سامانه در یک جا جمع‌آوری می‌شود.
 
به گفته رئیس سازمان بورس با توجه به اعلام شماره شبا حساب مشتریان امکان واریز سود سهام شرکت‌های بورسی توسط سجام به راحتی فراهم شده است و این کار بسیار بزرگی است چون سهامداران خرد و پراکنده نباید برای دریافت سود ناچیز سهام خود در بانک‌ها معطل شوند، بلکه به وسیله سامانه سجام سود سهام آنها به صورت متمرکز واریز می‌شود.
 
به گفته وی با راه‌اندازی سامانه ایرانی پس از معاملات میزان سرعت تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و در حال حاضر که جلسات معاملات بورس به یک جلسه در روز از ساعت 8 و نیم تا 12 و نیم است ممکن است با سامانه جدید و با معاملات هماهنگ شود و جلسات معاملات بورس در روز افزایش یابد.
 
رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار گفت: تا شهریور امسال شرکت‌های دانش بنیان مانند دیجی‌کالا، تپسی، کافه بازار، اسنپ و دیگران با اصلاح روش‌های حسابداری و محاسبه دارایی‌های غیرمشهود ارزیابی شده و وارد بورس می‌شوند.
 
به گفته قالیباف اصل عمده ارزش شرکت‌های دانش بنیان دارایی‌های غیر مشهود و ارزش فناوری و دانش آن است که امیدواریم زودتر ارزیابی شده و این شرکت‌ها وارد بورس می‌شوند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید صدور چک در آبان سال1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق قانون به علت آماده نبودن همه زیرساخت‌ ها و ضوابط و آیین‌ نامه‌ های اجرایی مربوط به برخی قسمت‌های قانون، اجرای آن به سه بازه زمانی تقسیم و به بانک مرکزی فرصت داده شد از تاریخ آذر سال 97 تا آذر سال 99 قانون جدید چک را به صورت کامل اجرایی کند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر