jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۹۹۰   ۲۱ تير ۱۳۹۹  |  ۱۶:۴۰

گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه ترورهای غیرقانونی و خودسرانه گفت بدون مشارکت ولی‌عهد سعودی، قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی با توجه به ویژگی‌های آن امکان‌پذیر نبود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «اَگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه ترورهای غیرقانونی و خودسرانه در دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان  ملل گفت «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی مظنون اصلی پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد آل سعود که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری ریاض در استانبول به قتل رسید است.
ب
 
ه گزارش روزنامه «ینی شفق»، کالامارد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت گرچه مدرکی علیه بن سلمان ندارد، اما در ارتباط با دستور و تحریک به انجام این قتل، ولی‌عهد سعودی مظنون اصلی محسوب می‌شود.
 
وی گفت: ببینید، فکر می‌کنم در ارتباط با این که چه کسی دستور این قتل را صادر و انگیزه آن را ایجاد کرد، او مظنون اصلی است. نام وی مطرح است. اما شخصاً مدرکی برای این که بگویم او دستور این جنایت را داده، ندارم.
 
این مقام سازمان ملل که وکیل شناخته‌شده‌ای در زمینه حقوق بشر هم هست، در ادامه تاکید کرد جرمی با این مشخصات نمی‌توانست بدون مشارکت ولی‌عهد سعودی واقع شود.
 
وی گفت: به این مسئله طبق اطلاعاتی که بیش از یک سال قبل ارائه شد، اعتقاد دارم، سیا [آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا] احتمالاً این اطلاعات را در اختیار دارد.
 
او همچنین یادآور شد که دادگاه این پرونده در ترکیه به صورت غیابی برگزار می‌شود زیرا همه می‌دانند که عربستان سعودی اجازه نخواهد داد که متهمان در ترکیه محاکمه شوند. وی گفت: «با این حال فکر می‌کنم (این محاکمه) مهم است. می‌خواهم یادآور شوم که متهمان نماینده دارند و به آن‌ها وکیل اختصاص داده شده است.» کالامارد محاکمه در ترکیه را از دادگاهی که در عربستان برگزار شد، عادلانه‌تر توصیف کرد.
 
دادگاهی در ترکیه سوم جولای محاکمه متهمان این قتل که ۲۰ تبعه سعودی هستند را آغاز کرد. این افراد متهم هستند که بعد از کشتن خاشقچی بدن او را تکه‌تکه کردند.
 
در ابتدا «خدیجه چنگیز» نامزد نویسنده مقتول عربستانی در مقابل دادگاه حاضر شد و گفت که «سعود القحظانی» مشاور سابق دیوان پادشاهی سعودی و از نزدیکترین افراد به «محمد بن سلمان» و متهم ردیف اول این ترور فجیع، بارها فرزند جمال خاشقچی را به اخراج از کار تهدید کرده بود تا شاید خاشقچی را برای توقف انتشار مقاله‌های ضد دولتی تحت فشار بگذارد.
 
«یاسین اقطای» مشاور اردوغان و دوست نزدیک جمال خاشقچی نیز بعنوان شاهد دیگر گفت که خاشقچی به او گفته بود برای اینکه نوشته‌هایش را متوقف کند یکی از فرزندانش تهدید و از کار اخراج شده بود.
 
او افزود: «خاشقچی به من گفته بود که حوادث یمن و اتفاقاتی که در این کشور می‌افتد، او را مجبور به نوشتن مقالات انتقادآمیز از حکومت سعودی کرده بود. از نظر او حکومت سعودی مردم عربستان را مجبور کرده بود تا در ماجرای یمن صرفا دنباله‌رو حکومت باشند.»
 
نگهبان کنسولگری عربستان در استانبول نیز به قاضی گفت که در روز قتل، کنسول سعودی از او خواسته بود تا مرخصی گرفته و به خانه برود. لازم به ذکر است که جسد این روزنامه‌نگار مخالف سعودی همچنان ناپیداست.
 خاشقچی، از منتقدان برجسته دولت سعودی اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری ریاض در استانبول به شکلی وحشیانه به قتل رسید. مقامات سعودی همواره مدعی  هستند که این جنایت، عملیاتی خودسرانه بوده و دستور آن از طرف ریاض صادر نشده بود. اما در سطح بین‌المللی این مسئله مورد تردید است و چندین آژانس اطلاعاتی و سازمان ملل روایت دولت آل سعود درباره نحوه وقوع این جنایت را زیر سوال برده‌اند.
 
وی ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست و در سال‌های پایانی عمرش ساکن آمریکا بود. بعد از آن که روایت‌های زیادی درباره ناپدید شدن او مطرح شد، مقامات ریاض سرانجام اذعان کردند که وی توسط تیمی که قصد بازگرداندنش به عربستان را داشت، به قتل رسیده است.
 
در دسامبر سال ۲۰۱۹، پنج فرد ناشناس به دلیل نقش داشتن در قتل این روزنامه‌نگار در دادگاهی در ریاض به اعدام محکوم شدند. گزارشگر ویژه سازمان ملل در آن زمان هم محاکمه نمایشی سعودی را متناقض با عدالت خواند و خواستار تحقیقات مستقل در خصوص قتل خاشقچی شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر