jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۴۳۶   ۱۵ تير ۱۳۹۹  |  ۱۱:۳۵

رئیس مجلس گفت: جمهوری اسلامی به آژانس و شورای حکام اجازه نخواهد داد که آژانس هر کاری که بخواهد در ایران بکند و حلقه‌های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف در جمع‌بندی گزارش وزیر امور خارجه در نشست علنی امروز مجلس (یکشنبه 15 تیر 99) گفت: نکته‌ای که امروز دغدغه همه مردم ماست، ریشه در مشکلات و سختی‌های اقتصادی دارد و مردم ما این فشار را تحمل می‌کنند. 
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم ما از ابتدای پیروزی انقلاب تا امروز همیشه نشان داده‌اند که هزینه استقلال کشورشان را هر چه باشد می‌پردازند. در طول این مدت نشان دادند که از جان خود و فرزندانشان در این مسیر می‌گذرند و اگر بناست سختی اقتصادی را تحمل کنند، این سختی را هم تحمل می‌کنند و ما در این چهل سال در همه عرصه‌ها دیدیم که مردم ما امتحان خوبی پس داده‌اند و همیشه کمک مدیران و مسئولین در موارد مختلف بوده‌اند و ان‌شاءالله در آینده هم خواهند بود.
 
وی افزود: آنچه که امروز مردم از نمایندگانشان توقع دارند، این است که ما هزینه‌های اضافی به مردم تحمیل نکنیم و در تصمیمات و سیاست‌هایمان چه در حوزه اقتصادی و چه در سیاست‌های داخلی و خارجی به گونه‌ای عمل کنیم که هزینه بیش از اندازه به مردم وارد نشود. 
 
فالیباف خاطرنشان کرد: امروز در حوزه سیاست  خارجی و در پیگیری مسائل در این حوزه، اولین چیزی که مورد نیاز ماست تولید قدرت است. وقتی که ما قدرت و توان داشته باشیم و با قدرت در مقابل دشمن بایستیم، آنجاست که می‌توانیم موفق باشیم و در چرخه چانه‌زنی تحت فشار آنها قرار نمی‌گیریم و عقب‌نشینی و وادادگی پیدا نمی‌کنیم.
 

* وزارت خارجه به وزارت امور خارجه و تجارت بین‌الملل تبدیل شود

 
وی اظهار داشت: بخش عمده‌ای از تولید قدرت در حوزه توان اقتصادی ماست و در این حوزه وزارت امورخارجه می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد، کما اینکه در تغییر ساختار و تغییر رویکرد در این دولت، حوزه معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه شکل داده شد. البته توقع من حداقل این بود که وزارت خارجه ما وزارت امور خارجه و تجارت بین‌الملل شود، چرا که امروز جنگ ما یک جنگ اقتصادی است و امروز در مسائل حوزه ارزی با همه سختی‌هایی که هست، این توقع وجود دارد که وزارت امور خارجه اگر نتواند سرمایه‌گذار به کشور وارد کند، حداقل شرایط ما امروز به گونه‌ای باشد که پول ملت ایران که در نزد بعضی از کشورها باقی مانده، این ارزها به ویژه در شرایط خاص ارزی امروز به کشور بازگردانده شود. 
 
وی افزود: موضوع کرونا حتما در مبادلات ارزی ما اشکال ایجاد کرد، این را قبول داریم، اما الان این فرصت فراهم شده که بتوانیم این مشکل پیش آمده را جبران کنیم و ان‌شاءالله وزارت امور خارجه در حوزه اقتصادی در همکاری‌های مرزی و تبادلات تجاری بیش از گذشته بتواند فعال باشد. 
 
قالیباف خاطرنشان کرد: در ارتباط با آژانس بین‌المللی اتمی و شورای حکام، به هر حال باید شورای حکام باید این را بداند که در حوزه دستگاه سیاست خارجی ما هرگز جمهوری اسلامی و نمایندگان مردم و مجلس شورای اسلامی اجازه نخواهند داد به آژانس که بتواند همینطور دستش باز باشد و بدون محدودیت هر کاری را که بخواهد انجام دهد و به دنبال این باشد که حلقه‌ای اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کند. قطعا ملت ایران و نمایندگان مردم و مجموعه جمهوری اسلامی چنین ‌اجازه‌ای را به آژانس نخواهند داد. 
 

* کاهش تعهدات برجامی اجرا شود

 
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در مقابل این زیاده‌خواهی آژانس و شورای حکام به طور جد خواسته‌مان از وزارت امور خارجه و دولت این است که سیاست‌های کاهش تعهدات برجامی را که برایش تصمیم‌گیری شده اجرا کند و ما تا زمانی این همکاری را ادامه خواهیم داد که در چارچوب توافقات پیش برو و ما در مقابل زیاده‌خواهی‌هایی آنها خواهیم ایستاد و این حق ملت و مردم ماست.
 
وی در پایان گفت: امیدوارم که وزارت امور خارجه بتواند در حوزه اقتصادی که مهمترین عنصر در تقویت تولید قدرت ملی ماست وظیفه خود را به درستی انجام دهد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رحیمی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
خب اجازه ندید!!!!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها