jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۱۵۸   ۱۴ تير ۱۳۹۹  |  ۰۹:۵۹

دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با جام جم آنلاین ؛

 تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی / جهش کرونا واقعیت ندارد

مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی می گوید ویروس کرونا به هیچ عنوان جهش پیدا نکرده است. او در شرایطی این حرف را به زبان می آورد که موج دوم کرونا از موج اول شدیدتر است و به همین دلیل بسیاری تصور می کنند که این ویروس قوی تر شده.

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر مسعود مردانی در رابطه با تغییر احتمالی در ساختار ویروس کرونا به جام جم آنلاین گفت:  ویروس کرونا همیشه با جهش هایی ژنتیکی روبرو است و خاصیت ویروس این است که یک تکه از ژنوم ویروس، موتاسیون را پوشش می دهد. تا الان که با شما صحبت می کنم هیچ جهش کروموزومی در ویروس کرونا رخ نداده است.

این متخصص بیماری های عفونی عنوان کرد: امیدوارم جهش ویروس کرونا هرگز رخ ندهد چون همان تعدادی که تا امروز به ویروس کرونا مبتلا شده اند و در آینده نسبت به این ویروس مصونیت پیدا می کنند در برابر نوع جهش یافته به هیچ عنوان مصون نیستند و آنتی بادی آن را ندارند.

دکتر مردانی تاکید کرد: ویروس هیچ تغییری پیدا نکرده است اما علائم بالینی بیماری فرق کرده و از علائم تنفسی به سمت علائم گوارشی سوق پیدا کرده و فرد دچار مشکلاتی نظیر اسهال و استفراغ روبرو می شود.  چون این علائم تغییر کرده مردم فکر می کنند ویروس موج دوم ویروس جدیدی است که به هیچ عنوان واقعیت ندارد.

وی با تکذیب این خبر که تولید واکسن کرونا هیچ فایده ای به دلیل جهش یافتن کرونا ندارد تاکید کرد: واکسن تولیدی تایید شده است. هم اکنون شرکت بزرگ داروسازی دنیا یعنی آسترازنکا قصد دارد آن را به تولید انبوه برساند. این واکسن مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی هم داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش