jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۱۵۸ ۱۴ تير ۱۳۹۹  |  ۰۹:۵۹

دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با جام جم آنلاین ؛

 تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی / جهش کرونا واقعیت ندارد

مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی می گوید ویروس کرونا به هیچ عنوان جهش پیدا نکرده است. او در شرایطی این حرف را به زبان می آورد که موج دوم کرونا از موج اول شدیدتر است و به همین دلیل بسیاری تصور می کنند که این ویروس قوی تر شده.

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر مسعود مردانی در رابطه با تغییر احتمالی در ساختار ویروس کرونا به جام جم آنلاین گفت:  ویروس کرونا همیشه با جهش هایی ژنتیکی روبرو است و خاصیت ویروس این است که یک تکه از ژنوم ویروس، موتاسیون را پوشش می دهد. تا الان که با شما صحبت می کنم هیچ جهش کروموزومی در ویروس کرونا رخ نداده است.

این متخصص بیماری های عفونی عنوان کرد: امیدوارم جهش ویروس کرونا هرگز رخ ندهد چون همان تعدادی که تا امروز به ویروس کرونا مبتلا شده اند و در آینده نسبت به این ویروس مصونیت پیدا می کنند در برابر نوع جهش یافته به هیچ عنوان مصون نیستند و آنتی بادی آن را ندارند.

دکتر مردانی تاکید کرد: ویروس هیچ تغییری پیدا نکرده است اما علائم بالینی بیماری فرق کرده و از علائم تنفسی به سمت علائم گوارشی سوق پیدا کرده و فرد دچار مشکلاتی نظیر اسهال و استفراغ روبرو می شود.  چون این علائم تغییر کرده مردم فکر می کنند ویروس موج دوم ویروس جدیدی است که به هیچ عنوان واقعیت ندارد.

وی با تکذیب این خبر که تولید واکسن کرونا هیچ فایده ای به دلیل جهش یافتن کرونا ندارد تاکید کرد: واکسن تولیدی تایید شده است. هم اکنون شرکت بزرگ داروسازی دنیا یعنی آسترازنکا قصد دارد آن را به تولید انبوه برساند. این واکسن مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی هم داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش