jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۰۳۹   ۱۱ تير ۱۳۹۹  |  ۰۹:۴۲

نتایج یک مطالعه نشان داده است که یک نسخه جهش یافته از ویروس کرونا در اروپا و غرب این قاره مشاهده شده که بسیار عفونی است چرا که بر خلاف گونه های قبلی در بدن «نمی شکند».

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل،  محققان مؤسسه تحقیقاتی اسکریپس در فلوریدا می گویند  "پروتئین سنبله" که ویروس از آن برای اتصال به سلول‌ های موجود در مجاری هوایی استفاده می کند  از ماه ژانویه قوی تر شده است.

این کار به طور مرتب در هنگام قطع اتصال به گیرنده ها در مجاری هوایی افراد متوقف می شد اما این نوع پروتئین سنبله اکنون مقاومت بیشتری دارند.

به نظر می رسد جهش ژنتیکی که دانشمندان در سراسر جهان ماه ها در حال جستجوی  و اثبات آن بودند حتمی است. این نوع پروتئین سنبله باعث می شود تا ویروس کرونا مدام خود را تکثیر کند و عفونی تر شود.  

دانشمندان می گویند که این نوع ویروس تقریباً 10 برابر بیشتر از زمان ابتلا به انسان در چین عفونی تر است.

نسخه جهش یافته ویروس موسوم به G614 - تغییر در D614 - یک تغییر جزئی در آرایش ژنتیکی آن است.

تحقیقات دانشمندان در ماه می بالاخره ثابت کرده گونه جدید ویروس کرونا که در برخی از بیماران کانادایی، آمریکایی، بریتانیایی و ایتالیایی مشاهده شده است.

محقق برجسته تحقیق موسسه اسکریپس ، دکتر چو به واشنگتن پست گفت که به نظر می رسد جهش به دلیل جبران ضعف پروتئین سنبله در گذشته انجام شده است.

واشنگتن پست گزارش داد که به نظر می رسد در نتیجه این تغییر  نوع جدید ویروس کرونا تقریباً 10 برابر عفونی تر شده است.

نحوه ورود ویروس به بدن  با استفاده از سنبله آن برای بستن به گیرنده - به نام گیرنده ACE-2 - در مجاری هوایی شخص است.

گیرنده های ACE-2 در واقع دروازه های کوچکی هستند که ویروس از آن استفاده می کند تا وارد خون و سپس به سرعت تکثیر شود؛  سلول های اطراف خود را در این فرآیند نابود می کند و باعث ایجاد بیماری می شود.

همچنین آنها دریافتند این نتایج نشان می دهد که نوع SG614 از نوع SD614 با ثبات تر است مطابق با داده های اپیدمیولوژیک نشان می دهد که ویروس های دارای SG614 با انتقال بهتری کار می کنند. آنها گفتند که سنبله قوی تر و در نتیجه ویروس قادر به عبور از دروازه گیرنده های ACE-2 بود.

دکتر چو به واشنگتن پست گفت: مطالعه اپیدمیولوژیک و داده های ما با هم واقعاً توضیح می دهند که چرا گسترش [نوع G] در اروپا و ایالات متحده واقعاً سریع است ... این اتفاقی نیست.

با این حال  به نظر نمی رسید که این قدرت سنبله بهبود یافته، مردم را مریض تر و یا کمتر بیمار کند.

به گفته آنها  این می تواند به این دلیل باشد که سنبله هیچ ارتباطی با توانایی ویروس برای تکثیر هنگامی که در بدن وجود داشته باشد نیست.

دکتر چو و همكارانش تفاوتهای بین پروتئین سنبله ، لقب S را در قسمت بیرونی هر دو نسخه از كروناویروس بررسی كردند.

فرآیند تولید مثل و استفاده از منابع بدن برای رسیدن به این هدف چگونگی ایجاد بیماری کرونا در بدن است.

محققان در انگلستان و ایالات متحده در ماه مه اعلام كردند كه نسخه ويروس G614 در بسياري از كشورها به فرم غالب همه گيري تبديل شده است.

آنها گفتند که این نوع ویروس بار برای اولین بار در ماه فوریه در آلمان یافت شد و از آن زمان شایع ترین شکل ویروس در بیماران در سراسر جهان بوده است.

ویروس ها همیشه به طور طبیعی جهش می یابند و معمولاً باعث ایجاد زنگ خطر نمی شوند بلکه باید مورد بررسی قرار گیرند در صورت تغییر بسیار زیاد بدن برای بدن غیرقابل تشخیص می شوند و ایمنی ناشی از اولین عفونت نمی تواند در برابر آنها محافظت کند؛ همانطور که در مورد آنفولانزا وجود دارد.

مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه شفیلد و آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در نیومکزیکو انجام شده است ، نشان داد که D614 به نظر می رسد حالت اصلی ویروس در انسان است و این موردی است که در ووهان یافت می شود.

این نوع اکثریت قریب به اتفاق کلیه عفونت های کرونایی در چین و آسیا را تشکیل می دهد و به نظر می رسد که اولین نسخه این ویروس است که در کشورهایی مورد مطالعه قرار گرفته اند ظاهر می شود.

با این حال ، نسخه جهش یافته - G614 - خیلی زود پس از آنکه به عنوان ویروس مسلط دست به دست شودبه زودی در اروپا و آمریکای شمالی ظاهر شد.

محققان گفتند: تقریباً در هر مکانی که نمونه گیری کافی در دسترس باشد ، یک الگوی واضح و سازگار مشاهده شد.

در آمریکای شمالی عفونت ها به وسیله فرم اصلی D614 در سراسر قاره شیوع پیدا کرد اما در اوایل ماه مارس ، G614 در کانادا و ایالات متحده آمریکا بروز کرد و تا پایان ماه مارس به هر دو کشور به شکل غالب تبدیل شد.

منبع: دیلی میل / مترجم: هیلدا حسینی خواه 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو