jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۹۷۳۴   ۰۶ تير ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۵

به گفته یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، در طول یک هفته اخیر علاوه براینکه همچون روال سابق، قیمت سکه و طلای داخلی متاثر از افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت اونس جهانی روندی صعودی داشته است، بازگشایی مجدد معاملات بورسی سکه نیز بر قیمتها تاثیرگذار بوده است.

به گزارش جام جم آنلاین، نادر بذرافشان در گفتگو با ایسنا در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار کرد: به طور میانگین افزایش ۲۲ دلاری قیمت اونس جهانی و افزایش شدید نرخ ارز همچون روال هفته‌های گذشته سبب افزایش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی شده است. علاوه بر آن در این هفته باز شدن مجدد بازار سهام یکی از دلایل افزایش قیمت‌ سکه بود.

وی گفت: اینکه بانک ها سکه را نسبت به بازار داخلی با قیمت بالاتری خریداری می‌کردند، تقاضا را برای خرید از بازار و سرمایه‌گذاری در بانک افزایش می‌داد؛ لذا به جهت افزایش تقاضا قیمت‌ها نیز بالا رفت که با پیگیری‌های صورت گرفته بازار بورس برای مدتی گواهی سکه‌ها را قبول نمی‌کرد. اکنون یک هفته‌ است که دوباره این کار از سر گرفته شده و بورس کالا گواهی هر قطعه سکه را حدود ۶۰ هزار تومان بالاتر از بازار خریداری می‌کند که منجر به افزایش تقاضا برای خرید سکه شده است.

دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران، با بیان اینکه این افزایش تقاضا به‌جهت نگرانی مردم از تورم‌ و پیش‌بینی آن‌ها از افزایش قیمت اونس جهانی در آینده و دغدغه برای حفظ ارزش دارایی‌ها و سرمایه‌هایشان ایجاد شده است گفت: هر قطعه سکه تمام از ابتدای امسال تاکنون حدود دو میلیون تومان گران شده است؛ بنابراین نگرانی از افزایش بیشتر قیمت‌ها، میزان تقاضا را با بازگشایی بازار بورس برای سکه افزایش داده است. این در حالی است که به جرائت می‌توان گفت که از ابتدای سال جاری تقاضا برای خرید مصنوعات طلا به صفر رسیده و در سال جهش تولید، حدود ۷۰ درصد کارگاه‌های تولیدی تعطیل شده‌اند؛ چراکه تقاضایی برای مصنوعات طلا وجود ندارد. تا پیش از یک هفته اخیر تقاضا برای سکه نیز کاهش یافته بود اما مجدد با ازسرگیری معامله گواهی سکه، تقاضا افزایش یافت.

بذرافشان در رابطه با تغییرات قیمتی در طول یک هفته اخیر در بازار سکه اظهار: به طور میانگین قیمت سکه تمام در طول هفته ۴۰۰ هزار تومان نوسان داشت. قیمت سکه اوایل هفته از هفت میلیون و ۹۰۰ تومان تا هشت میلیون تومان شروع شد، اواسط هفته به هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هم رسید اما در اواخر هفته در حدود هشت میلیون و ۳۵۰ هزار قیمت داشت.

این عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با آخرین قیمت‌ها گفت: در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه)، هر قطعه سکه تمام بهار هشت میلیون و ۳۴۰ هزار تومان، نیم سکه چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قیمت داشته‌اند. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۸۱۷ هزار تومان بوده است که در اواسط هفته به ۸۴۰ تا ۸۵۰ هزار تومان هم رسیده بود. در حال حاضر حباب سکه نیز حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

وی در پایان تاکید کرد: اکنون که تقاضا بیشتر شده است، مردم حتما سکه را از واحدهای صنفی سکه‌فروشی که جواز فروش سکه داشته و وکیوم سکه مختص همان واحد باشد و هولوگرام اتحادیه نیز روی آن مشخص باشد، خریداری کنند. طلا را هم از واحدهایی تهیه کنند که مجوز فروش طلا و جواهر دارند. اخیرا مردم از طریق فضای مجازی از واحدهایی خرید کرده‌اند که جواز نداشته یا قطعه خریداری شده طلا نبوده یا عیار درستی نداشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر