یک رسانه ژاپنی به نقل از وزیر دفاع این کشور گزارش کرد که توکیو از طرح جنجالی استقرار دو سامانه دفاع موشکی آمریکایی در این کشور صرف نظر کرده است.
کد خبر: ۱۲۶۹۶۶۱

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «تارو کُنو» وزیر دفاع ژاپن گزارش کرد که توکیو از استقرار سامانه‌های دفاع موشکی ساحلی «ایجس» (Aegis) ساخت آمریکا صرف‌نظر کرده است.
بنا به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، کُنو اعلام کرد باتوجه به اینکه رفع مشکلات فنی فعلی حدود ۱.۸۶ میلیارد دلار برای ژاپن هزینه دربرخواهد داشت، به همین منظور استقرار سامانه دفاع موشکی «ایجس اشور» دیگر منطقی به نظر نمی‌رسد.
در دسامبر ۲۰۱۷، «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن با طرح استقرار دو سامانه دفاع موشکی آمریکایی ایجس اشور که هرکدام به ارزش حدود ۹۰۰ میلیون دلار بود، موافقت کرد و اعلام کرد که این تصمیم در واکنش به آزمایش‌های موشک‌های بالستیک کره شمالی انجام گرفته است.
طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی قرار بر آن شده بود که این دو سامانه دفاع موشکی قبل از سال ۲۰۲۳ تمامی ژاپن را تحت پوشش قرار دهد و راه‌اندازی شود.
این اقدام ژاپن در شرایطی صورت گرفته است که روز گذشته (چهارشنبه)، «وو گیان» سخنگوی وزارت دفاع چین به ژاپن توصیه کرد با عدم توافق با آمریکا جهت استقرار موشک‌های برد متوسط این کشور، سیاست منحصرا دفاعی خود را طبق قانون اساسی این کشور پیش گیرد.
«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در این زمینه گفت: «به دلایل تاریخی، تحرکات امنیتی - نظامی ژاپن همواره مورد توجه جامعه جهانی و همسایگان آسیایی آن بوده است. ما از ژاپن صادقانه می‌خواهیم از گذشته عبرت بگیرد. توکیو باید با اقدامات مشخص ادامه مسیر صلح آمیز را دنبال کند.»
از طرف دیگر، روسیه به طور مداوم تأکید داشت که استقرار سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه تهدیدی برای توازن امنیت منطقه به حساب می آیند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها