مروری بر دیدارهای جنجالی استقلال و فولاد که امروز اولین بازی لیگ بعد از تعطیلی را برگزار می‌کنند

از ماجرای جنجالی تبلت‌ها تا کنایه فرهاد به جـواد

تقابل فولاد-استقلال در برگشت فوتبال به روی آنتن زنده، زمانی جذا‌ب‌تر می‌‌شود که به نیمکت‌های دو تیم نگاهی بیندازید؛ جواد نکونام در یکسو و فرهاد مجیدی در سوی دیگر. نکو چند گام بلند برای پیشرفت در مربیگری برداشته.
کد خبر: ۱۲۶۹۶۱۴

او موفق شد نساجی را بعد از 24‌سال از لیگ یک، به لیگ‌برتر بیاورد. فولاد بحران‌زده را تحویل گرفت واز آن تیمی ساخته که به سختی می‌بازد. در مقابل فرهاد مجیدی در ابتدای راه است.

او بعد از استراماچونی دوباره به استقلال بازگشت و این بار دیگر مربی موقت نبود. اینها اما تقابل فرهاد و جواد را جذاب نمی‌کند، بلکه اتفاقاتی که در گذشته رخ داده، حساسیت این دیدار رودررو را افزایش می‌دهد.

رفاقت نزدیک این دو نفر

جواد نکونام و فرهاد مجیدی روزی روزگاری از دوستان نزدیک هم بودند. امکان نداشت فرهاد به اسپانیا سر بزند و به دیدار جواد نرود. حتی در دورانی که جواد ساز جدایی از اوساسونا را کوک کرده بود، مجیدی تماس مهمی از قطر با او گرفت: «شیخ باشگاه الغرافه می‌گوید فقط جواد لب تر کند و بگوید می‌آید. همین الان یک هواپیمای اختصاصی برایت می‌فرستد. کف پیشنهادشان هم 5 میلیون یورو است...» اخیرا نکو در مصاحبه‌ای بدون این‌که نامی از فرهاد بیاورد، چنین گفت: «یکی از بازیکنان سابق استقلال شاهد است که از الغرافه چه پیشنهادی به من دادند.» پس تا اینجا همه چیز خوب بود.

ماجرای تبلت‌ها

فصلی که امیر قلعه‌نویی فرهاد مجیدی را نخواست، جواد نکونام را به استقلال آورد تا شاید ضرب سکوها را بگیرد. نکو بعد ازامضای قرارداد و بدون این‌که آماده شود، برای استقلال به میدان رفت. شروع بد او و استقلال در آن فصل باعث شد تا سکوها علیه آنها شود. جواد خیلی زود شعارهایی شنید که گوش‌هایش تا به حال نشنیده بود. بعدها او مصاحبه‌ای معنادار کرد و گفت: «بعضی‌ها به طرفداران تبلت و لپ‌تاپ می‌دهند.» بعضی‌ها می‌گفتند منظور او فرهاد مجیدی است.

کنایه فرهاد به جواد

وقتی فرهاد به استقلال بازگشت، رابطه او و جواد دوباره نزدیک شد. این دو به عنوان بزرگتر تیم، کنار هم قرار گرفتند ولی جدایی دوباره باعث بروز یکسری مشکلات شد. در بحبوحه اختلافات مدیریتی استقلال بین فتح‌ا...زاده به عنوان منتقد و افتخاری به عنوان مدیرعامل این باشگاه، فرهاد مصاحبه‌ای کرد و در آن جواد را هم کوبید. او گفت: «کسی که یکسال در استقلال بازی کرده هم ادعای سرمربیگری این تیم را دارد.» جواد اما در آن زمان ترجیح داد جواب فرهاد را ندهد و چون مربیگری می‌کرد نمی‌خواست وارد جنجال شود.

آخرین قهرمانی استقلال با مجیدی و نکونام

مجیدی و نکونام امروز در حالی در قالب سرمربیان استقلال و فولاد مقابل هم قرار می‌گیرند که در لیگ دوازدهم همبازی بودند. همان فصل آخرین سالی بود که استقلال طعم قهرمانی را چشید و ستاره‌های زیادی هم در اختیار داشت. فرهاد و جواد هر دو در زمان حضورشان در استقلال بازی‌های خوبی را از خود به نمایش گذاشتند که شاید ماندگارترین آنها، یادآور خاطرات شیرین استقلالی‌ها از آخرین قهرمانی‌شان در لیگ‌برتر باشد.

به سمت هم می‌روند

حالا فرهاد و جواد با این پیش‌زمینه به دیدار هم می‌روند. آنها رابطه خوبی ندارند. به ظاهر خوب هستند ولی پشت‌پرده، نه. قبل از بازی هم به سمت هم خواهند رفت ولی باید دید در جریان بازی چه اتفاقاتی می‌افتد و در کنفرانس مربیان چه خواهد گذشت.

کفه سنگین ترازو به نفع استقلال

این چهل و ششمین تقابل دو تیم در مسابقات مختلف و سی و ششمین دیدار دو تیم در ادوار پیشین لیگ‌برتر است.این دیدار در حالی برگزار می‌شود که سهم آبی‌های تهران از بازی‌های گذشته‌۲۳ و سهم سرخ‌های خوزستان تنها‌۱۰ پیروزی است که این آمار نشان از برتری قابل‌توجه استقلال در دیدارهای رو‌در‌رو دارد. استقلالی‌ها در همه ادوار لیگ‌برتر ۳۵‌بار با فولاد دیدار داشته‌اند که ۱۷‌بار در این بازی‌ها پیروز شده و۸‌بار شکست خورده‌اند .

بازیکنان مشترک، ازسهراب تا جانواریو

۲۱ بازیکن در تاریخ فوتبال ایران هستند که سابقه پوشیدن پیراهن هر دو تیم را دارند که در بین آنها ۳ بازیکن خارجی و معروف هم به چشم می‌خورند. لئاندرو پادوانی، فابیو جانواریو و آیاندا پاتوسی بازیکنان خارجی این تیم و سهراب بختیاری‌زاده،بختیار رحمانی، اسماعیل شریفات، آرش افشین، کاوه رضایی، محمد قاضی، وحید طالب‌لو، مجتبی حق‌دوست، حسن بیت‌سعید، فرزاد حاتمی، پژمان منتظری، احمد مومن‌زاده، مهدی امیرآبادی، علی حمودی، ایمان مبعلی، عارف غلامی، ایمان موسوی و عباس محمدرضایی دیگر بازیکنانی هستند که در هر دو تیم بازی کرده‌اند.

4 - 1

بهترین نتیجه در دیدارهای رو‌در‌روی این دو تیم، سه نتیجه 4‌بر یک بوده که سهم آبی‌ها دو پیروزی و سهم فولاد یک برد بوده است. در ادامه نگاهی به این سه‌بازی می‌اندازیم.

بازی برگشت فصل 85-84

در آن فصل استقلال با سرمربیگری امیر قلعه‌نویی در کورس قهرمانی با پاس بود. در واقع پیروزی شاگردان قلعه‌نویی در این بازی قهرمانی آن فصل را برایشان مسجل می‌کرد. ستاره آن بازی رضا عنایتی بود که هت‌تریک کرد و دیگر گل آبی‌ها را نیز حسین کاظمی به ثمر رساند. تک گل فولاد را در آن بازی عادل کلاه‌کج به ثمر رساند. عنایتی آن فصل با 21‌گل آقای گل مسابقات شد.

بازی برگشت فصل 90 - 89

تیم استقلال در این فصل با مربیگری پرویز مظلومی داعیه قهرمانی داشت و در نهایت تنها با یک امتیاز کمتر از سپاهان نایب‌قهرمان شد. استقلال در هفته نوزدهم آن فصل به اهواز رفت و با این نتیجه عجیب که سخت‌ترین شکست این تیم در کل فصل بود، اهواز را ترک کرد. تک گل آبی‌ها در آن بازی را فرزاد آشوبی به ثمر رساند. سیامک سرلک، آرش افشین، رضا نوروزی و علی حمودی گلزنان فولاد بودند.

بازی برگشت فصل 97-96

آن فصل استقلال کار را با علیرضا منصوریان شروع کرد و در اواسط فصل وینفرد شفر آلمانی هدایت این تیم را به دست گرفت. در فصلی که پرسپولیس با برانکو قهرمان شد، استقلال بعد از ذوب‌آهن در جایگاه سوم ایستاد. بازی برگشت این تیم مقابل فولاد در هفته‌24 و در اهواز انجام شد که آبی‌ها با گل‌های مامه تیام (2‌گل )، داریوش شجاعیان و روزبه چشمی، اهواز را با دست پر ترک کردند.

رضا عنایتی: کرونا روی کیفیت بازی تاثیر می‌گذارد جلوی فولاد هت‌تریک کردم

وقتی پای بازی استقلال و فولاد در میان باشد، دیگر نیازی نیست برای مصاحبه با رضا عنایتی دنبال بهانه بود.

رضا که با 147‌گل زده، بهترین گلزن تمام ادوار لیگ است، با 7‌گل زده، بهترین گلزن تاریخچه دیدارهای استقلال و فولاد هم هست. این شما و این هم آقا رضا

بهترین خاطره شما از تقابل استقلال - فولاد کدام است؟

بهترین خاطره من از بازی با فولاد، همان مسابقه‌ای بود که هت‌تریک کردم و استقلال 4‌بر‌یک پیروز شد.

اگر اشتباه نکنم فصل 85-84 بود...

بله! استقلال همان سال قهرمان لیگ شد و آن پیروزی نقش مهمی در قهرمانی ما داشت. گل اول آن بازی را من زدم اما بعد بازی مساوی شد که در ادامه حسین کاظمی گل دوم ما را زد و من هم گل‌های سوم و چهارم را زدم. آن پیروزی فشار روانی را از روی تیم ما برداشت و کمک کرد در رقابت با تیم پاس، جام قهرمانی را به دست بیاوریم. برای من آن بازی و آن فصل واقعا خاطره‌انگیز بود. هت‌تریک من مقابل فولاد، آقای گلی من در لیگ‌برتر و قهرمانی استقلال.

و امروز دوباره شاهد یکی دیگر از تقابل‌های استقلال و فولاد هستیم.

بازی‌های استقلال و فولاد همیشه جذاب و تماشایی بوده و فوتبال خوبی را از هر دو تیم شاهد بودیم. انشاا... امروز هم با تفکراتی که از جواد نکونام و فرهاد مجیدی به عنوان دو مربی جوان و با ‌انگیزه سراغ داریم، شاهد یک بازی تماشایی باشیم.

فکر نمی‌کنید کیفیت بازی تحت‌تاثیر تعطیلی طولانی‌مدت لیگ‌برتر بگیرد؟

من در دو هفته اخیر خیلی دقیق شدم روی بازی‌های اروپایی و باید بگویم هیچ کدام از تیم‌ها آن طراوت و شادابی قبل از کرونا را نداشتند. طبیعی هم هست. چون بازیکنان نزدیک به سه ماه خانه‌نشین بودند و فقط یک ماه تمرین کردند.

بازی را که حتما می‌بینید؟

صدرصد! فکر می‌کنم با وجود آغاز لیگ‌های اروپایی، تب فوتبال در کشور ما از همین بازی استقلال و فولاد بالا می‌گیرد.

جلالی خیلی مرده!

11 سال گذشت از آن شبی که فولاد خوزستان با پیروزی مقابل ذوب‌آهن، یکی از دراماتیک‌ترین اتفاقات تاریخ باشگاه استقلال را رقم زد و باعث قهرمانی آبی‌ها در لیگ‌برتر شد. در واقع استقلال فقط در صورتی قهرمان می‌شد که پیام را در مشهد می‌برد و شاهد باخت ذوب‌آهن مقابل فولاد می‌شد؛ همان دیداری که تا 15‌دقیقه پایانی‌اش یک بر یک مساوی بود، اما به یکباره با 3 گلی که شاگردان مجید جلالی زدند، 4 بر یک به سود فولاد تمام شد تا استقلالی‌ها در زمین چمن ثامن در مشهد، نماز‌شکر بخوانند. از آن شب خاطره‌انگیز یک مصاحبه ویژه در ذهن فوتبالی‌ها باقی مانده؛ جایی که امیرقلعه‌نویی در حالتی احساسی در پایان مسابقات در گفت‌و‌گو با خبرنگاران خطاب به مجید جلالی می‌گوید: «جلالی خیلی مرده.» وقتی نام استقلال و فولاد در میان باشد، نمی‌توان به این خاطره اشاره نکرد.

۱۱۷ روز

برد یک‌بر‌صفر فولاد مقابل شاهین بوشهر و باخت یک‌بر‌صفر استقلال مقابل گل‌گهر‌سیرجان آخرین نتایج فولاد و استقلال در لیگ نوزدهم است. حالا نزدیک به 4ماه از آخرین باری که تیم‌های فولاد و استقلال روی مستطیل‌سبز دیده شدند، می‌گذرد. برای آنهایی که نتایج هفته بیست‌و‌یکم لیگ را فراموش کرده بودند، این یک «آنچه گذشت»کوتاه بود.

استقلال و فولاد، آخرین‌بار روز هشتم اسفند به میدان رفتند و پرونده هفته بیست‌و‌یکم نیز با دیدار پارس‌جنوبی‌جم و تراکتور، در روز نهم‌اسفند بسته شد. بعد هم که کرونا.... حالا بعد از 117 روز در حالی که کسی فکر نمی‌کرد این تعطیلی ناخواسته به 4 ماه برسد، شاهد از سر‌گیری رقابت‌های لیگ هستیم.

مصاحبه‌های جنجالی جواد نکونام

اگر به کی‌روش زنگ می‌زدم که برگردم تیم‌ملی، دیگر جواد نکونام نبودم!
در ماجرای جدایی‌ام از تیم‌ملی هم من اشتباه کردم، هم کارلوس کی‌روش. کلا سر من معامله شد!

ترکیب استقلال در یک سفره‌خانه در فرحزاد مشخص می‌شد!(جمله جنجالی او در دوران حضور قلعه‌نویی در استقلال)

سه گلی که با پیراهن تیم‌ملی به لبنان زدم مثل یک تیر در چشم آقایان بود.(بعد از نیمکت‌نشینی در استقلال مقابل پیکان)

به نظر من مافیا در فوتبال ایران وجود دارد

مشکل قطبی زمانی با کریمی زیاد شد که او تائید کرد تیم‌ملی نزدیک گاوداری اردو زده است!

فرهاد مجیدی

دوست داشتم با قهرمانی در آسیا از فوتبال خداحافظی کنم، اما نشد.
بهترین استقلال تاریخ را می‌سازم.
آیا این خفت نیست که استقلال زمین ندارد تمرین کند؟!
در فوتبال در موبایلم اسنادی دارم که اگر رو کنم سنگ روی سنگ بند نمی شود.
کی‌روش رفت تا کمیته فنی فدراسیون دوباره دکانش را باز کند!
من برای سرمربیگری در استقلال دست به کارهای کثیف نزدم.

حسین خلیلی - ورزش / روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها