jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۶۹۵۲۲   ۰۳ تير ۱۳۹۹  |  ۱۲:۳۷

به دنبال تهدید آمریکا برای قطع بودجه سازمان بهداشت جهانی و افزایش مجدد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، دبیرکل این سازمان ضمن انتقاد از "عدم همبستگی جهانی"، از رهبران کشورهای جهان خواست تا برای مبارزه با ویروس کرونا متحد شوند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از  ایسنا، "تدروس آدهانوم گبریسوس"، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در جریان کنفرانس ویدئویی برای "اجلاس جهانی دولت‌ها" مستقر در شهر دبی گفت: رهبران کشورهای جهان نباید پاندمی کرونا را سیاسی کنند بلکه باید برای مبارزه با آن متحد شوند. سیاسی کردن شیوع کرونا باعث تشدید آن شده است.
 
وی افزود: پاندمی کرونا همچنان سرعت می‌گیرد و شمار مبتلایان به این ویروس در سراسر جهان رو به افزایش است.  سه ماه طول کشید تا شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جران به یک میلیون تن برسد اما اخیرا یک میلیون تن تنها ظرف هشت روز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
 
این اظهارات تدروس آدهانوم درحالی مطرح شد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در برزیل، عراق، هند و چند ایالت آمریکا افزایش یافته است.
 
وی که با انتقاد شدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مواجه شده، گفت:بزرگ‌ترین تهدیدی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم خود ویروس نیست بلکه عدم همبستگی جهانی و رهبری جهانی است. ما نمی‌توانیم با یک جهان دچار تفرقه، این پاندمی را شکست دهیم.
 
تدروس هرگز مستقیما به نام ترامپ یا این حقیقت که وی تهدید کرده حمایت مالی آمریکا از سازمان بهداشت جهانی را قطع می‌کند، اشاره نکرد.
 
ترامپ بارها از سازمان بهداشت جهانی به خاطر واکنش اولیه‌اش به شیوع پاندمی کرونا انتقاد کرده و این سازمان را به همدستی در پنهان کردن اطلاعات مربوط به ویروس کرونا متهم کرده است.
 
تدروس گفت: پاندمی کرونا نشان داد که در حقیقت جهان آماده نبود.
 
وی تصریح کرد: ما می‌دانیم که پاندمی کرونا بسیار فراتر از یک بحران بهداشتی است، این پاندمی یک بحران اقتصادی، اجتماعی و در بسیاری از کشورها سیاسی است. تاثیرات آن تا دهه‌های آتی احساس خواهد شد.
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح سه‌شنبه (۳ تیر) از مرز ۹ میلیون و ۱۹۲ هزار نفر عبور کرد و تعداد قربانیان این ویروس نیز از ۴۷۴ هزار نفر بیشتر شده است.
 
از نظر میزان شیوع کرونا همچنان آمریکا بدترین وضعیت را دارد و پس از آن برزیل در مقام دوم قرار دارد. آمار رسمی مرگ در اثر کرونا در برزیل به بیش از ۵۰ هزار نفر رسیده است.
 
آخرین آمار رسمی کرونا در آمریکا حاکی از ابتلای دو میلیون و دویست هزار نفر به بیماری کووید۱۹ و مرگ ۱۲۰ هزار نفر در اثر کروناست.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر