jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۶۹۵۲۰   ۰۳ تير ۱۳۹۹  |  ۱۲:۱۸

شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن تصمیم رژیم صهیونیستی برای اشغال سی درصدی کرانه باختری، از کمیسیاری عالی حقوق بشر در این سازمان خواست گزارشی درباره تاثیرات این اقدام تهیه کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، با افزایش انتقادات جهانی از طرح تل‌آویو برای اشغال بخش‌های بزرگی از اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری، شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز این اقدام را محکوم کرد.
 
به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست» این شورا بامداد امروز (سه‌شنبه به وقت تهران) طی چهل‌وسومین نشست خود در ژنو، قطعنامه موسوم به «قطعنامه شهرک‌ها» را با ۳۶ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع تصویب کرد.
 
این قطعنامه که هر سال در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب شده، خواستار تحریم کسب‌وکارهای صهیونیستی است که در اراضی فلسطینی‌ها در کرانه باختری فعالیت می‌کنند و همچنین هشدار می‌دهد که افراد دخیل در این کسب‌وکارها طبق قوانین بین‌المللی مستحق جریمه هستند.
 
بر این اساس، این شورا چهار قطعنامه ضد اسرائیلی دیگر نیز در حمایت از فلسطینی‌ها صادر کرد که یکی از آنها محکومیت اشغال جولان سوریه توسط این رژیم بود که با ۲۶ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع تصویب شد.
 
دیگر قطعنامه‌ای که در این نشست تصویب شد بر حق فلسطینی‌ها برای تعیین سرنوشت خود تاکید داشت. اعضای شورای حقوق بشر به این قطعنامه ۴۳ رأی مثبت و ۲ رأی ممتنع دادند.
 
قطعنامه‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل غیرالزام‌آور بوده و با وجود اینکه بارها انتقاداتی را علیه رژیم صهیونیستی مطرح کرده یا خواستار تحریم علیه آن شده، اقدام بین‌المللی در این راستا انجام نشده است.
رژیم صهیونیستی قصد دارد با حمایت‌های دولت ترامپ، ۳۰ درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند. مقامات و گروه های فلسطینی این اقدام را بخشی از طرح ضد فلسطینی آمریکا موسوم به معامله قرن می‌دانند و به همین دلیل خواستار قطع همکاری با آمریکا و اسرائیل هستند.
روز گذشته نشریه عبری‌زبان «اسرائیل‌هیوم» گزارش داد نتانیاهو به گانتز – که یکی دیگر از نخست‌وزیران چرخشی کابینه ائتلافی تل‌آویو است – هشدار داده یا با طرح اشغال کرانه باختری موافقت کند یا این رژیم را به انتخابات مجدد می‌کشاند.
 
همزمان برخی منابع مطلع می‌گویند کابینه تل‌آویو گفت‌وگوهایی را برای اجرای تدریجی طرح اشغال، طی یک بازه چند ماهه، با واشنگتن آغاز کرده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر