معاون امور فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور گفت:‌ مردم برای شناسایی خانه های خالی می‌توانند با سازمان تماس بگیرند و اطلاعات آن را ارائه دهند.
کد خبر: ۱۲۶۹۲۷۷

به گزارش جام جم آنلاین، محمود علیزاده در گفتگو با فارس با اشاره به آخرین وضعیت سامانه ملی املاک و اسکان که قرار است از سوی وزارت راه و شهرسازی راه اندازی و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد، اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس مصوبه هیأت وزیران، سازمان امور مالیاتی مکلف شده که اطلاعات هویتی مودیان خود را در اختیار این سامانه قرار دهد و فرایند تبادل اطلاعات از امروز کلید خورده است.

معاون امور فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی افزود: هنوز اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان در اختیار سازمان امور مالیاتی برای بررسی و رسیدگی به مالیات خانه های خالی واصل نشده و نحوه تبادل در حال بررسی است.

مالیات خانه‌های خالی چقدر است؟

وی در مورد نحوه محاسبه مالیات بر خانه‌های خالی گفت: طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بر اساس موقعیت ملک و میزان اجاره‌بهای آن و یا منطقه نسبت به اخذ مالیات اقدام می‌شود. ۲۵ درصد اجاره بها برای استهلاک کسر خواهد شد. مثلاً در صورتی که اجاره بهای یک ملک ماهانه پنج میلیون تومان باشد. در ۱۲ ماه ۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود که ۷۵ درصد آن مالیات است.

علیزاده ادامه داد: طبق قانون از سال دوم به بعد خانه‌های خالی مشمول مالیات می‌شوند که در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم معادل مالیات متعلقه، سال چهارم و به بعد معادل یک و نیم برابر مالیات متعلقه اخذ می‌شود.

معاون سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه این مالیات بازدارنده و تنظیم گر است، تصریح کرد: در حال حاضر اطلاعات کاملی در رابطه با خانه های خالی وجود ندارد و معمولاً در گام‌های اول هزینه بیشتر از درآمد خواهد بود و اساسا این نوع مالیات اولویت درآمدی برای سازمان نیست.

مالیات بر خانه‌های خالی روی کنترل اجاره‌بها تاثیرگذار است

وی با اشاره به اینکه به دنبال اجرای دقیق و صحیح قانون هستیم، بیان داشت‌: این مکانیزم در کنترل اجاره‌بها موثر است. البته سازمان مالیاتی به دنبال استفاده از ابزارهای دیگر برای مالیات‌ خانه‌های خالی است. مثلاً بررسی‌های میدانی و اطلاعات مردمی یا همان سوت‌زنی می تواند به سازمان برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی کمک کند. در حال حاضر بسیاری از مردم در تماس با سازمان امور مالیاتی اطلاعات و خانه‌های خالی را گزارش می‌کنند. این موضوع جلوی احتکار و سوداگری را می‌گیرد. شهروندان می توانند با تماس شماره ۱۵۲۶ اطلاعات خانه‌های خالی را در اختیار این سازمان قرار دهند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها