jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۸۱۵۷ ۱۵ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۲:۵۷

مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پس از حمله ویروس کرونا، واکنش‌های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلف و متفاوتی می‌شود، گفت: عوارض کمیابی مثل بروز التهاب در دیواره عروق و به دنبال آن ایجاد مشکلات انعقادی و تشکیل لخته داخل رگ برخی از این عوارض است که گاها منجر به انسداد رگ و بروز سکته می‌شود.

title
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر کوروش قره گزلی همچنین با اشاره به بروز عوارض عروقی کروناویروس در برخی مبتلایان بیماری کووید ۱۹، با تاکید بر اینکه بروز سکته مغزی در بیماران کرونایی نادر و محدود است، اظهار کرد: با این حال پس از حمله ویروس، واکنش‌های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلف و متفاوتی می‌شود که عوارض کمیابی مثل بروز التهاب در دیواره عروق و به دنبال آن ایجاد مشکلات انعقادی و تشکیل لخته داخل رگ برخی از این عوارض است که گاها منجر به انسداد رگ و بروز سکته می‌شود.
 
وی توضیح داد: با حمله ویروس و بروز بیماری، سیستم ایمنی بدن افراد پاسخ‌های متفاوتی می‌دهد که در رابطه با کروناویروس در برخی افراد و جوانان منجر به ایجاد التهابات عروقی و انعقاد رگ‌ها و در نهایت بروز سکته می‌شود. البته وقوع این مساله قابل پیش بینی نبوده و به  نوع واکنش سیستم ایمنی افراد بستگی دارد. البته واکنش سیستم ایمنی بدن یک فرایند زنجیره‌ای بوده که با ورود ویروس آغاز می‌شود و گاهی منجر به بروز عوارضی شدیدتر همچون التهابات عروقی می‌شود.
 
وی با بیان اینکه کووید ۱۹ با منشاء ویروس باعث ایجاد اختلالال در سیستم ایمنی بدن می‌شود، گفت: ویروس در اولین مرحله وارد سیستم تنفسی شده و منجر به ایجاد مشکلات و عوارض تنفسی و به همراه آن گاها تب، تنگی نفس، سرفه و یا عوارض گوارشی، اشکالات بویایی و چشایی و در برخی افراد منجر به اختلالات و التهابات عروقی می‌شود.
 
این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه حدود یک ماه و نیم قبل برای اولین بار بروز سکته مغزی و قلبی در برخی جوانان مبتلا به کووید ۱۹ گزارش شد، عنوان کرد:‌ پس از بررسی گزارشات پاتولوژی این بیماران مشخص شد که این افراد پس از ابتلابه کروناویروس دچار شرایط التهابی عروقی و به دنبال آن اختلالات انعقادی در عروق مغزی و محیطی و در نهایت بسته شدن رگ‌ها و عوارضی مانند سکته قلبی و مغزی می‌شوند.
 
وی شناسایی تدریجی عوارض جدید این بیماری نوپدید و جدید را مساله‌ای طبیعی دانست و گفت: گذشت زمان و پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی در مسیر شناخت بیشتر بیماری و عوارض و اختلالات ناشی از آن منجر به شناسایی سریعتر و دقیق‌تر بیماران و همچنین  گشایش راهکارهای درمانی جدید برای این بیماری می‌شود.
 
 
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به پروسه تاثیر و عوارض ورود کروناویروس جدید در بدن بیماران، تصریح کرد: پس از حمله ویروس به بدن، واکنش‌های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلفی می‌شود که می‌تواند در هر فردی متفاوت و از عوارض بسیار ناچیز تا ایجاد اختلالات در عروق و سیستم تنفسی متغیر باشد.
 
وی با بیان اینکه نوع ویروس تغییری نکرده و با توجه به سیستم ایمنی بدن عوارض متفاوت ایجاد می‌کند، گفت: گزارش بروز سکته مغزی به دنبال کرونا ویروس، اولین بار در بین جوانان ۳۰ تا ۵۰ ساله و به دلیل بازخورد و واکنش شدید سیستم ایمنی افراد گزارش شد. به عبارت دیگر گاهی سیستم ایمنی افراد به ورود ویروس واکنش شدید و قوی‌تری نشان داده و باعث ایجاد دردسر و اختلال در بدن افراد می‌شود.
 
وی با بیان اینکه عارضه سکته مغزی به دنبال ابتلا به کروناویروس بسیار نادر است، گفت: اختلالات عروقی از التهاب دیواره عروق ناشی می‌شود و به واکنش سیستم ایمنی بدن افراد بستگی دارد، گاهی اوقات واکنش‌ها به حدی قوی است که دیواره عروقی تمام بدن را ملتهب کرده و به بروز سکته قلبی و مغزی منجر می‌شود و گاهی بسیار ضعیف بوده و به راحتی می‌گذرد.
 
مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه عنوان کرد که بیماری‌زایی ویروس کووید ۱۹ طی گذشت زمان و نسبت به روزهای اول ضعیف‌تر شده است، خوشبختانه میزان اختلالات و عوارض شدید ویروس در بیماران کمتر شده و همچنین با توجه به توسعه ابزار آزمایشگاهی و کیت‌های تشخیصی شناخت و شناسایی بیماران با عوارض خفیف نیز تسهیل شده است.
وی با اشاره به اعلام آمار ابتلای کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر به دنبال افزایش امکانات و کیت‌های
 
تشخیص، نسبت به روزهای اول ورود بیماری به کشور، عدد و رقم دقیق‌تری از افراد مبتلا شناسایی می‌شوند. به عبارت دیگر در روزهای اول عدد و رقم چندان دقیقی اعلام نمی‌شد و تعداد مبتلایان بسیار بالاتر بود ولی به دلیل نبود امکانات تشخیصی شناسایی نمی‌شدند.
 
قره‌گزلی با اشاره به دلایلی مبنی بر ضعیف شدن ویروس کووید ۱۹، تصریح کرد:  بنظر می‌رسد با هر بار انتقال ویروس کووید ۱۹ میزان بیماری زایی آن کمتر می‌شود، بنابراین خوشبختانه می‌توان انتظار داشت که مرگ و میر ناشی از این پاندمی کمتر و خفیف‌تر شود و می‌توانیم امیدوار باشیم که بطور کلی حمله این ویروس به انسان‌ها آرام آرام شدت کمتری داشته باشد. اگرچه احتمال قوی‌تر شدن ویروس نیز وجود دارد، ولی در حال حاضر کرونا ویروس بیشتر به سمت ضعیف‌تر شدن حرکت می‌کند.
 
وی ادامه داد: طبیعتا اگر ویروس چندصد بار به بیماران جدید منتقل شود، قدرت و توانایی آن برای ایجاد اختلال در سیستم ایمنی کمتر شده و علایم خفیف‌تری در بیماران بروز می‌کند. به عبارت دیگر با گذشت زمان تعداد بیماران دارای علایم خفیف‌تر بیشتر و بیماران دارای علایم شدید کمتر می‌شود.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه با بیان اینکه آمارهای بیمارستانی نیز این مساله یعنی ضعیف شدن ویروس را تایید می‌کند، در عین حال تاکید کرد: البته این بیماری هنوز تمام نشده و هنوز درصد بالایی از افراد جامعه را مبتلا می‌کند، همچنین عوارض آن همچنان برای افراد دارای ریسک و بیماری‌های زمینه‌ای و به خصوص دیابتی‌ها خطرناک و شدید است، بنابراین طبیعتا افراد جامعه باید کماکان رفتارهای ایمنی و بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی را سختگیرانه دنبال کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش