jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۲۶۷۹۷۳ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۲:۰۶

با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا آستان حضرت معصومه (س) و دیگر اماکن مقدس کشور از امروز به صورت ۲۴ ساعته و یا طبق روال گذشته پذیرای زائران و مجاوران است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس حرم نورانی حضرت معصومه (س) از امروز به صورت شبانه‌روزی پذیرای زائران و مجاوران کریمه اهل بیت (ع) خواهد بود.
 
با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا این اتفاق با رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و عاشقان اهل بیت (ع) می‌توانند ۲۴ ساعته با حضور در حرم از فضای معنوی آستان استفاده کنند.
 

تعطیلی بی‌سابقه اماکن مقدس کشور از روز ۲۷ اسفند ۹۸

 
همزمان با شیوع کرونا و از روز ۲۷ اسفند‌ماه با تصویب ستاد مبارزه با کرونا آستان‌های مقدس کشور و مساجد و حسینیه‌ها جهت پیشگیری از این بیماری تعطیل شدند. این تعطیلی که شاید در تاریخ بی سابقه بود سبب رنج و غم عاشقان اهل بیت (ع) شد اما از آنجایی که همه جامعه برای ریشه‌کنی این بیماری منحوس دست به دست هم داده بودند، عاشقان آل‌الله هم ضمن رعایت مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در صف مقدم جبهه مبارزه با این بیماری قرار گرفته و با حضور در صحنه به ضد عفونی معابر عمومی و همچنین کمک به آسیب‌دیدگان از این بیماری پرداختند.
 

بازگشایی محدود اماکن مذهبی از ۵ خرداد ۹۹

 
این تعطیلی بیش از ۷۰ روز ادامه داشت، تا اینکه از روز ۵ خرداد‌ماه یعنی دوشنبه هفته گذشته و همزمان با عید فطر فعالیت این اماکن نورانی به صورت محدود از یک ساعت پس از طلوع آفتاب تا یک ساعت پیش از غروب آفتاب از سر گرفته شد.
 
برگزاری جلسه ستاد مبارزه با کرونا در حرم امام رضا (ع) با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، حجت‌الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی، آیت الله علم‌الهدی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و دیگر اعضای ستاد مصوباتی داشت که مهم‌ترین آن فعالیت شبانه‌روزی حرم امام رضا (ع) بود.
 
این جلسه روز جمعه ۹ خرداد برگزار شد و در آن حجت‌الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی مخالفت این آستان را با فعالیت محدود حرم اعلام کرد.
 

مخالفت آستان قدس رضوی با ایجاد محدودیت زمانی در امر زیارت

 
مروی در این جلسه با بیان اینکه باز و بسته کردن درب‌های حرم سبب تجمع بیشتر زائران می‌شود، گفت: این کار نوعی بی‌احترامی به حرم و زائران امام رضا (ع) هم هست زیرا مجبوریم در ساعاتی زائران را از حرم بیرون کنیم. همچنین باز بسته کردن درب‌های حرم سبب تجمع علاقه‌مندان پشت درب‌ها خصوصاً پیش از ساعات شروع کار در نوبت صبح می‌شود که مغایر با دستور‌العمل‌های بهداشتی است.
 

شبانه‌روزی شدن فعالیت حرم امام رضا (ع) از ۹ خرداد

 
توضیحات تولیت آستان قدس رضوی و دیگر اعضا در این خصوص سبب شد تا اعضای ستاد مبارزه با کرونا به این جمع‌بندی برسند که درب‌های حرم به صورت شبانه‌روزی باز و خادمان آستان قدس رضوی ۲۴ ساعته پذیرای زائران و مجاوران باشند. به این صورت درب‌های حرم نورانی امام رضا (ع) از روز جمعه ۹ خرداد به صورت شبانه‌روزی باز شد.
 

فعالیت شبانه‌روزی دیگر اماکن مقدس از امروز

 
بازگشایی درب‌های حرم امام رضا (ع) به صورت شبانه‌روزی سبب پیگیری این اتفاق برای دیگر اماکن مذهبی کشور شد تا اینکه با تصویب ستاد مبارزه با کرونا دیگر اماکن مقدس کشور خصوصاً حرم حضرت معصومه (س) از امروز به صورت شبانه‌روزی فعالیتشان را از سر گرفتند.
 
 آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) هم که تا پیش از شیوع کرونا همه روزه تا ساعت ۱۱ شب پذیرای زائران و مجاوران بود به روال سابق بازگشته و درب‌های حرم تا ساعت ۱۱ بر روی عموم باز است.
 
مسجد مقدس جمکران هم لحظاتی پیش اعلام کرد که درب‌های این مکان مقدس از امروز به صورت شبانه‌روزی برروی عاشقان امام زمان (عج) باز است و زائران و مجاوران می‌توانند به صورت شبانه‌روزی در این مکان مقدس حضور یابند.
 

ضرورت رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی هنگام زیارت

 
بازگشایی آستان‌های مقدس کشور با اعلام دستور‌العملی صورت گرفته و طی آن زائران باید با خود جانماز، کتب ادعیه، زیر‌انداز، چادر نماز و دیگر ملزومات شخصی را به همراه داشته باشند. همچنین برخی خدمات آستان‌ها از جمله امانات، کفشداری، خدمات ویلچر، زائر‌سرا و... فعلاً انجام نمی‌شود.
 
این بازگشایی فعلاً ویژه صحن‌های آستان‌های نورانی است و رواق‌ها و روضه‌های منوره برروی زائران باز نیست. همچنین در دستور‌العمل بازگشایی بیان شده زائران زمان زیارت را محدود‌تر کرده و از آوردن کودکان و سالمندان به حرم‌ها تا حد امکان خود‌داری کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی جنگ را درست نوشت نه درشت!

بابایی از آنجا که خود رزمنده بوده، در سال‌های جنگ به معنای حقیقی کلمه با شهدا زندگی کرده و بعد از جنگ نیز همان ضرورت و رسالت را حس کرده و همان مسیر را ادامه داده است.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر