jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۷۸۷۹ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۰:۵۹

یکی از راه‌های موفقیت در فروش محصولات، تبلیغات آنها است؛ موضوعی که علی‌رغم قوانین موجود برای عدم تبلیغات کالاهای دخانی و حتی تلاش برای آگاه سازی مردم به جهت عدم استفاده از این اقلام، اما از سوی برخی نهادهای مسوول جدی گرفته نمی‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دخانیات امروزه عمده‌ترین عامل قابل پیشگیری از مرگ و میر در جهان است و فرآورده‌ای است که باعث مرگ مصرف کنندگانش می‌شود. این محصول عامل مرگ ۵۰ درصد از مصرف کنندگان می‌شود.
 
دخانیات در جهان هر ۴ ثانیه جان یک نفر را می‌گیرد. صنعت دخانیات ده‌ها سال است که از طریق روش‌های فریبنده، اغوا کننده، تبلیغاتی و انحرافی توانسته باعث همه‌گیری و اپیدمی مصرف در جهان و سوق دادن نسل‌های زیادی به سمت مصرف تنباکو و نیکوتین شود. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان مصرف کننده محصولات دخانی هستند و سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در اثر مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم آن جان خود را از دست می‌دهند.
 
در این راستا بهزاد ولی‌زاده رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات درباره روش‌های تبلیغاتی محصولات دخانی با بیان اینکه عدم تغییر تصاویر هشدار دهنده در پشت پاکت‌های سیگار نوعی تخلف از قانون است، ‌ بیان کرد: زمان تصویب این قانون که تصویر ریه‌ آسیب‌دیده بر روی پاکت‌های سیگار قرار گرفت، حدود ۱۴ تصویر را در اختیار وزارت صمت قرار دادیم که از آن روز شاید تنها ۴ تصویر را استفاده کرده‌ باشند.
 
وی افزود: این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و آنچه که تصمیم به انجام آن گرفتیم، ساده سازی پاکت محصولات دخانی بود که تاییدیه مصوبه ستاد کشوری کنترل دخانیات را از ریاست جمهوری برای اجرا گرفتیم که به سمت ساده سازی محصولات دخانی پیش برویم. اما با شیوع بیماری کرونا این جلسات متوقف شد و اکنون به دنبال از سر گیری آن هستیم. ساده سازی یعنی تمام پاکت‌ها از یک اندازه و جنس واحد برخوردار باشند و به شکلی نباشند که ایجاد جذابیت کنند.
 
ولی‌زاده در خاتمه درباره آمار مصرف سیگار گفت: تحقیقات جدیدی در زمینه آمار میزان مصرف سیگار، تفکیک زنان و مردان و... انجام نشده است و آخرین تحقیقات ما مربوط به سال ۹۵ است. قرار بود آخرین تحقیقات در سال ۹۸ به اتمام برسد که موضوع کرونا سبب نیمه کاره ماندن آن شد.
 
وی گفت: البته در خصوص میزان مصرف سالانه سیگار برخی اعداد و ارقام از سوی وزارت صمت مطرح می‌شود که اصلا مطابق با واقعیت نیست. بر اساس مطالعات انجام شده در وزارت بهداشت، سالانه حدود ۴۰ تا ۴۵ میلیارد نخ میزان مصرف سیگار در کشور است، ولی صنعت عددی حدود ۷۵ میلیارد را اعلام می‌کند تا با آن بتوانند توجیهاتی برای توسعه صنعت دخانیات داشته باشند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

توهم خودشیفتگان مجازی

توهم خودشیفتگان مجازی

فضای مجازی بستری شده‌است برای ظهور افرادی که با کسب مخاطب اقدام به اظهارنظرهای غیرکارشناسانه می‌کنند؛ بستری که در آن بیشتر حرافی می‌کنند.

سلامت‌ دانش‌ آموزان اولویت والدین و قانون

سلامت‌ دانش‌ آموزان اولویت والدین و قانون

صعودی شدن مجدد شیب ابتلا به کرونا، بسیاری از والدین دانش‌آموزان را نگران کرده است؛ والدینی که حالا با صحبت‌های دیروز رئیس‌جمهور، احتمالا چاره‌ای ندارند جز این که فرزندان‌شان را از 15 شهریور به مدرسه بفرستند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر