jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۷۷۲۴   ۰۹ خرداد ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۳

اگر در این روزهای شیوع ویروس کرونا مجبور به خرید و فروش خانه یا اجاره آن هستید، این مطلب را بخوانید.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، آخرین ماه از سال پیش بود که واحدهای خرید و فروش خانه و دفترهای معاملات ملکی مانند بسیاری از مشاغل دیگر مجبور به تعطیلی شدند تا مانع از انتشار بیشتر ویروس در جامعه شوند.

حالا مدت کوتاهی است که این واحدهای صنفی کار خود را از سر گرفته‌اند اما آمارهای رسیده از بانک مرکزی نشان می‌دهد که هنوز تمایل چندانی به خرید و فروش در میان مردم دیده نمی‌شود.

در این بین اما کسانی هستند که راهی جز تن دادن به خرید، فروش یا اجاره ندارند. از جمله آنهایی که موعد دریافت وام مسکن‌ دارند، زمان اجاره خانه‌شان به پایان رسیده است، نیاز به نقدینگی دارند یا زوج‌هایی که می‌خواهند ازدواج کنند. همه این دلایل مهم، این ضرورت را ایجاد می‌کند تا برخی تن به معاملات ملکی بدهند. حال که مجبور به این کار هستید، باید بدانید چه کنید که امنیت و سلامت‌ خود و شخص مقابل‌تان حفظ شود.

اگر خریدار یا مستاجر هستید

- از سایت‌های اینترنتی برای بررسی گزینه‌ها استفاده کنید و در صورت تمایل به گرفتن کمک از مشاوران املاک، از حضور فیزیکی در دفاتر آنها تا حد امکان اجتناب کنید و از طریق تلفن با هم در ارتباط باشید.

- پیش از بازدید خانه، حتما اطلاعات کامل و تصاویر با کیفیت آن را از طرف مورد معامله یا مشاور املاک بخواهید.

- اطلاعات کامل و تصاویر را در اختیار خانواده قرار دهید و بعد از رسیدن به اتفاق نظر، برای بازدید اقدام کنید. با همه اعضای خانواده و صاحبان نظر به خانه بروید تا دوبار مجبور به بازدید نشوید.

- برای ورود به خانه حتما از ماسک، دستکش و پاپوش‌های یکبارمصرف استفاده کنید.

- به منظور حفظ سلامت خود و میزبان، از تماس با اجسام و نشستن در خانه اجتناب کنید.

اگر فروشنده یا موجر هستید

- اطلاعات کامل خانه به همراه تصاویر با کیفیت از آن را در سایت‌های فروش اینترنتی قرار دهید تا مشتری با آگاهی کامل به سراغ شما بیاید.

- اگر می‌خواهید از مشاوران املاک برای معامله خود کمک بگیرید، هماهنگی‌ها را تلفنی و غیرحضوری انجام دهید و از آنها بخواهید اطلاعات کامل را در اختیار مشتری بگذارند.

- یک روز مشخص را برای بازدید در هفته تعیین کنید و به هر مشتری زمان مشخصی را اعلام کنید تا همزمانی بازدید رخ ندهد. این کار باعث می‌شود شما تنها یک زمان مشخص مجبور به تمیزی و ضدعفونی کردن خانه بپردازید.

- به مشتری یا مشاور توضیح دهید که تنها یک بار پذیرای آنها هستید تا اگر لازم است تمام اعضای خانواده و تصمیم‌گیرندگان حاضر باشند.

- در بدو ورود مشتریان به خانه، ماده ضدعفونی‌کننده و دستکش در اختیارشان قرار دهید تا استفاده کنند. مطمئن شوید که سهل انگاری نمی‌کنند. شما نمی‌توانید تمام سطوحی که آنها با آن تماس داشته‌اند را به خاطر بسپارید.

- پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد.

- پس از خروج مشتریان از خانه، محیط را ضدعفونی کنید.

اگر مشاور املاک هستید

- راه‌های دیگری را جایگزین دیدار حضوری برای برقراری با مشتری پیدا کنید. اطلاعات خانه و راه‌های تماس خود را پشت شیشه دفتر معاملات ملکی خود قرار دهید و از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

- اطلاعات کامل، قیمت، تصاویر خانه و... را از فروشنده بخواهید و به مشتری ارائه کنید. زمینه بازدید مجازی را با دریافت فیلم کامل از خانه فراهم کنید.

- از بازدید چندین باره به خانه با یک مشتری اجتناب کنید.

- وسایل بهداشتی، ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده همیشه همراه خود داشته باشید.

- در هر مرحله از معامله، فاصله اجتماعی را حفظ کنید و از دو طرف معامله هم بخواهید این موضوع را جدی بگیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر