jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۷۴۷۲   ۰۶ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۸:۲۲

استاندار کهکیلویه و بویراحمد گفت: در صورتی که تا پایان امروز آتش سوزی جنگلهای گچساران مهار نشود تا قبل از ظهر فردا بطور کامل مهار و خاموش می شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، "حسین کلانتری"  در خصوص آخرین وضعیت آتش سوزی جنگل های گچساران افزود: پس از آتش سوزی جنگل های گچساران از عصر روز جمعه دوم خرداد برخی نیروها سریع به منطقه وارد شدند و اقداماتی انجام دادند اما آتش سوزی به روز شنبه کشید، خواستیم نیرو و تجهیزات بیشتر به منطقه اعزام کنیم که گزارش دادند مهار خواهد شد.
 
وی اظهار کرد: تا اینکه دیروز آتش سوزی در حال گسترش بود و باعث نگرانی شد که از طریق وزارت کشور پیگیری هایی در این زمینه کرده ایم البته تاجگردون نماینده گچساران و باشت نیز دنبال و پیگیر بود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با ستاد کل نیروهای مسلح کشور رایزنی هایی انجام شد که دو فروند بالگرد هوا نیروز به کمک ما آمدند و البته از روز اول بالگرد شرکت نفت در جابجایی نیروها به محل آتش سوزی همکاری کرد.
 
کلانتری تصریح کرد: همچنین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشور اعلام آمادگی برای اعزام ۵ فروند بالگرد مجهز به بسکت آب پاش از صبح روز سه شنبه کردند که یک فروند هم اکنون در استان مستقر شده و در حال کمک به عملیات اطفای حریق است.
 
وی در خصوص زمان کنترل و مهار کامل آتش سوزی جنگلهای گچساران ادامه داد: برآورد ما این است که با کمک بالگردهای هوانیروز و هوا فضای سپاه که با بسکت در حال اطفای حریق هستند تا قبل از تاریکی هوا آتش سوزی جنگل های گچساران مهار شود. هم اکنون ۵ بالگرد در حال کمک به مهار و خاموش کردن آتش سوزی جنگل های گچساران هستند که ۲ فروند از این تعداد به بسکت آب پاش مجهز هستند و در صورتی که بتوانند چند سرویس آب به ارتفاعات محل آتش سوزی منتقل کنند، احتمال خاموش شدن آتش سوزی متصور است.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در صورتی که تا پایان وقت امروز دوشنبه آتش سوزی مهار و کنترل نشود بالگردها در استان می مانند و از صبح روز سه شنبه عملیات اطفای حریق را آغاز خواهند کرد تا اینکه قبل از ظهر فردا آتش سوزی به طور کامل مهار و خاموش شود.
 
کلانتری تاکید کرد: نیروهای مردمی، محلی و مردم روستاهای اطراف، تشکل های مردم نهاد و دوست داران محیط زیست فعالانه، گسترده و خودجوش به کنترل و مهار آتش سوزی کمک کردند که قابل تقدیر است. همچنین نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، بسیج، سپاه، هلال احمر، نیروی انتظامی، شرکت نفت گچساران، مدیریت بحران استان و شهرستان، شوراها و دهیاری های روستاهای اطراف نیز در خاموش کردن آتش سوزی تلاش کردند.
 
وی با اشاره به اقدام خوبی که برای کمک به  مهار آتش سوزی صورت گرفت، بیان کرد: نیروهای مجرب، آموزش دیده و مجهز از شهرستان های کهگیلویه، چرام، بویراحمد و باشت نیز به محل آتش سوزی جنگل های گچساران اعزام شدند که در کنترل آتش سوزی موثر بودند.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: وزیر کشور، فرماندهان نیروهای مسلح و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور طی تماس های تلفنی پیگیر وضعیت آتش سوزی جنگل های گچساران بودند.
 
کلانتری افزود: افکار عمومی به درستی نگران جنگل های گچساران هستند اما علت آتش سوزی نباید فراموش شود و باید با افرادی که با بی اعتنایی به جنگل ها، منابع طبیعی و محیط زیست کوتاهی، سهل انگاری و غفلت، باعث آتش سوزی جنگل ها که تضمین کننده سلامت مردم و جامعه هستند، می شوند برخورد جدی صورت گیرد.
 
وی تصریح کرد: از دستگاه های قضایی استان انتظار داریم که با عاملان آتش سوزی جنگل ها طبق قانون برخورد شود تا شاهد چنین آتش سوزی هایی نباشیم.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: طرح جامع بلند مدتی برای جنگل های زاگرس به خصوص جنگل های استان کهگیلویه و بویراحمد در حال تدوین و ارائه است تا با استفاده از دانش روز، نیروهای آموزش دیده و ظرفیت های مردمی از جنگل ها، حفاظت کنیم.
 
کلانتری ادامه داد: باید اجازه بهره برداری از منابع طبیعی را با آموزش، حمایت، کنترل و نظارت به مردم دهیم تا مردم هم از جنگل ها بهره ببرند و هم از این سرمایه ارزشمند حفاظت کنند و باید حفاظت سنتی از جنگل ها را تغییر دهیم و این مسئله را از طریق دولت و مجلس دنبال و پیگیری خواهیم کرد.
 
وی اظهارکرد: قرار است منابع طبیعی استان طرح کوتاه مدت حفاظت و نگهداری از جنگل های استان را در سال جاری تهیه و آماده کند و استانداری تامین اعتبار خواهد کرد.
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص میزان خسارات وارده به جنگل های گچساران بیان کرد: برآورد اولیه نشان می دهد که حدود ۱۵۰ هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان گچساران تاکنون خسارت دیده اند اما آمار دقیق و نهایی پس از اطفای حریق از سوی منابع طبیعی استان ارزیابی، مشخص و اعلام خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی

دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی

بزرگی می‌گفت اصلا خرید و فروش خانه و زمین در کربلا ایراد دارد. مگر نه این که سیدالشهدا (علیه السلام) وقتی رسید کربلا زمین را از صاحبانش خرید که خونش بر زمین خودش جاری شود؟ پس از ماجرای کربلا تکلیف زمین‌ها چه شد؟

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها