وزیر بهداشت گفت: از مردم تقاضا می کنیم که در مورد سفرها و حجم رفت و آمدها، رعایت کنند. امروز در بازی کرونا حداقل پنج به یک از آمریکا و اروپا جلوتر هستیم و مردم نباید با تصور این که کرونا تمام شده به سمت بیخیالی و عدم توجه به اهمیت رعایت مسائل بهداشتی پیش بروند و ما را دچار گرفتاری های تازه کنند.
کد خبر: ۱۲۶۶۷۷۴
به گزارش جام جم انلاین به نقل ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه رونمایی از پیشرفته ترین لباس محافظتی کادر درمانی ساخت ایران که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: امروز وضعیت کرونا نسبت به گذشته مطلوب تر است، اما هر لحظه ممکن است این ویروس در دقیقه ۹۰ از دروازه ای که از آن بی خبر هستیم، به ما گل بزند بنابراین از مردم می خواهیم همانگونه که در شب های قدر و بازگشایی مساجد، پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند، این همراهی را فراموش نکنند.
 
وی افزود: بازگشایی اماکن زیارتی و متبرکه به بعد از عید سعید فطر موکول شد که بهانه ای برای افزایش حجم مسافرت به سمت شهرهای زیارتی نباشد و در شهرهایی مانند مشهد مقدس با فشار سنگین سفر زائران روبرو نباشیم، اما در استانهایی مانند خوزستان، شاهد افزایش موارد ابتلای قطعی به کرونا هستیم، گرچه همکاران ما به شدت مراقبت می کنند و امیدواریم که هفته آینده شاهد نزول سیر بیماری در این استان باشیم اما استانهایی مانند لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و استان های همجوار با خوزستان ممکن است در خطر شیوع کرونا قرار داشته باشند.
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: چنانچه مردم اوایل خردادماه همانند ماه های گذشته با ما همراهی کنند، می توانیم به مردم بگوییم که تیرماه بسیار راحت تری خواهند داشت، اما اگر این همراهی وجود نداشته باشند، نمی دانم چگونه می توان تضمین کرد که روزهای سخت تری در پیش نداشته باشیم.
 

تشریح جزییات برگزاری مراسم راهپیمایی روز قدس

 
دکتر نمکی در خصوص برگزاری مراسم راهپیمایی روز قدس در کشور گفت: امروز در نشست ستاد ملی کرونا این موضوع مطرح و مقرر شد که در مناطق سفید که نماز جمعه با رعایت فاصله و پروتکل های بهداشتی برگزار می شود، مراسم روز قدس بنا بر توصیه امام راحل مبنی بر اعلام انزجار از استکبار جهانی بدون راهپیمایی و با رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی، انجام شود.
 
وی تصریح کرد: در مناطقی که قرمز هستند و یا سفید نیستند، مراسم روز قدس برگزار نمی شود اما در تهران مقرر شد با مدیریت سپاه پاسداران و بسیج بتوانیم در مسیری مشخص به شکل سواره با اتومبیل یا موتورسیکلت به صورت نمادین، انزجار خودمان را اعلام کنیم.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تولید لباس های محافظتی کادر درمانی در کشور در زمان بسیار کوتاهی انجام شد و در روزهای اول، یکی از مشکلات عمده ما، کمبود این اقلام و لوازم بود و علیرغم ذخیره ای که داشتیم اما با هجمه سنگین بیماری و عدم همراهی خیلی از کشورها و مجامع بین المللی با ایران روبرو بودیم و برخی از همکاران ما به دلیل کمبود این اقلام، ازبین رفتند و داغ آنها بر دل ما خواهد ماند و روزهای سختی که
ناجوانمردانه در شرایط تحریم به ایران تحمیل شد، فراموش شدنی نیست.
 
وی افزود: با غیرت ملی و همّت مردم، صنایع، وزارت صمت، سازمان غذا و دارو، تجهیزات پزشکی، هیات امنای ارزی و دیگر دستگاه های اجرایی در طول ۵۰ روز از یک وارد کننده صرف به یک تولید کننده و امروز صادر کننده مقتدر در زمینه ماسک، لباس های محافظتی و ونتیلاتور تبدیل شدیم و امیدواریم که در آینده نزدیک با تلاش های شبانه روزی همکاران ما در شرکت های دانش بنیان و با دعای خیر مردم ،شاهد صادرات داروهای موثر این بیماری باشیم.
 

افزایش مناطق سفید به ۲۱۸ شهرستان در کشور

 
وزیر بهداشت همچنین گفت: امروز اعلام کردیم که ۲۱۸ شهر کشور، وضعیت سفید دارند، در حالیکه هفته گذشته تعداد این شهرها، حداکثر ۱۵۸ شهر بود و اینکه در یک هفته شاهد گسترش شهرهای سفید هستیم، نقطه امیدبخشی است و امیدواریم که هر روز شعاع سفیدی شهرها، افزایش پیدا کند.
 
به گزارش وبدا، نمکی در مراسم رونمایی از پیشرفته ترین لباس محافظتی کادر درمانی در کشور، اظهار کرد: از اولین روزهای انتشار خبر مشاهده و شیوع ویروس کرونا در چین، دستورالعمل هایی را تهیه و شروع به برنامه ریزی کردیم، اما یکی از تلخ ترین، پررنج ترین و ملال آور ترین ایام مدیریت کرونا، مربوط به کمبود ماسک، لباس و اقلام محافظتی نیروهای درمانی در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا بود.
 
وی افزود: در دو هفته اول ورود کرونا به کشور، شاید روزانه یک ربع هم استراحت و خواب نداشتم، چون موج سهمگینی به کشور وارد شده بود. ما از گرفتاری هیچ قوم و ملتی خوشحال نمی شویم، اما برخی افراد همان زمان در رسانه هایشان ما را به سخره گرفته بودند و در عین گرفتاری، خنجر به قلب ما فرو می کردند، اما وقتی دنیا به این ویروس گرفتار شد، این افراد تازه متوجه شدند که ایران با چه عظمتی در مقابل این هجمه ایستادگی کرده است.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: فراموش نکنید که میزان تخت بیمارستانی در کشورهای اروپایی و آمریکایی به ازای هر هزار نفر در بدترین شرایط، ۵ تا ۷ برابر و میزان پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در آن کشورها در بدترین شرایط، ۳ برابر ایران است اما ایران در این شرایط ایستادگی کرد و به ارائه خدمت ادامه داد.
دکتر نمکی ادامه داد: دیدید که در برخی کشورها، افراد زیادی پشت در بیمارستان ها سرگردان بودند، در راهروهای بیمارستانهای آنها چه خبر بود، سالمندان را نادیده گرفتند، اما در ایران حتی یک کارتن خواب، پشت در بیمارستان سرگردان نماند یا یک بیمار مسن نبود که به دلیل اولویت جوان ترها، پذیرش نشود و خدا را شاکریم که به هیچکس به دلیل عدم بضاعت، بی مهری نکردیم.
 
وی تاکید کرد: در شرایطی که ایران با تحریم های ظالمانه و مشکلات اقتصادی و فشار های بین المللی دست و پنجه نرم می کند، اما توانسته ایم این بیماری را مدیریت کنیم و در بازی کرونا، حداقل پنج به یک از اروپا و آمریکا، جلوتر هستیم و دلیل اصلی آن، همّت و غیرت ملی بود. یک پرستار یا پزشک ایرانی در روزهایی که با کمبود ماسک و لباس روبرو بودیم، به مردم پشت نکرد و حتی یک بار هم در خیابان ها تجمع نکردند که چون کمبود دارند خدمتی ارائه نمی دهند.
 
وزیر بهداشت گفت: از روزهای نخستین شیوع کرونا در چین، به ذخیره اقلام و لوازم حفاظتی و جلوگیری از صادرات آنها اقدام کردیم، اما در روزها و هفته اول دچار کمبود ماسک و لباس محافظتی شدیم. به یکی از فرماندهان ارشدم که گرفتار کرونا شده بود، با عصبانیت گفتم که چرا در فلان بخش بیمارستانی بدون ماسک حضور یافتی که گفت، وقتی به آن بیمارستان رفتم و دیدم که کادر درمانی با کمبود ماسک روبرو هستند، ماسک خودم را برداشتم و دور انداختم و می دانستم که گرفتار می شوم، اما خواستم بگویم که جان من از شما عزیزتر و خون من از شما سرخ تر، نیست.
 
دکتر نمکی یادآور شد: ایران در کمتر از دو ماه با لطف خدا و حرمت خون شهدا و همت والای مردم، از یک وارد کننده صرف در برخی اقلام و لوازم حفاظت کادر درمانی به یک صادرکننده مقتدر تبدیل شد. خاطرم هست که تا ساعت دو بامداد از مدیران وزارت بهداشت پیگیر محموله های ماسک و لباس خارجی بودم که عنوان می کردند که در فلان فرودگاه، از واردات آن به ایران جلوگیری شده و به دستمان نمی رسد.
 

کاهش مرگ و میر کرونا

 
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه به یاری خدا توانستیم در مدتی کوتاه، مرگ و میر کرونا را به ۲۵ درصد کاهش دهیم، تخت های بیمارستانی خالی را به ۷۰ درصد ظرفیت برسانیم، ورودی بیمارستانها را ۳۰ درصد کاهش دهیم، بهبود یافتگان را به بیش از ۹۰ درصد برسانیم و از وارد کننده صرف به یک صادر کننده مقتدر تبدیل شویم که یک معجزه و مرحمت بی نظیر الهی است.
 
وزیر بهداشت گفت: غیرت ملی و همّت بلند را به همه مردم ایران تبریک می گویم و از صنعتگران، وزارت صنعت و عزیزانی که از جان و مال و حیثیت خودشان مایه گذاشتند، تشکر می کنم و به عنوان یک سرباز کوچک دست یکایک آنها را می بوسم. این حماسه ای که خلق شد، جاودانه خواهد بود و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند که یک مرتضی آوینی نیاز است که رشادت های رزمندگان را به تصویر بکشد، ده ها مرتضی آوینی دیگر نیاز داریم تا حماسه ملی مبارزه با کرونا در کشور را به تصویر بکشند که چگونه کشوری در اوج تحریم و مضایق مالی، اقتصادی و تجهیزاتی توانسته چنین موفقیت هایی را به دست آورد.
 

کادر درمان عاشقانه خدمت کردند

 
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در روزهای نخست شیوع کرونا، کادر درمانی در شیفت های ۲۴ ساعته با لباس هایی که بر تن داشتند و تعریق زیادی به همراه داشت،  عاشقانه خدمت می کردند، امروز لباس های محافظتی ساخت ایران بی نظیر است و نمونه اروپایی آن با چنین کیفیتی وجود ندارد و آخرین ورژن این لباس از تمام نمونه های آمریکایی و اروپایی جلوتر است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها