jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۳۷۳ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۰:۴۸

مشاور ارشد نامزد احتمالی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، با بیان اینکه هم طرفداران و هم مخالفان برجام درباره تحریم‌های ایران اشتباه می‌کردند، گفت، تحریم‌ها نتیجه دلخواه کاخ سفید را در پی نداشت.

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری فارس، «جِیک سالیوان» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و نامزد کنونی حزب دموکرات در انتخابات نوامبر امسال، می‌گوید خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران نشان داد که موافقان و مخالفان برجام درباره تاثیر تحریم‌ها علیه ایران در اشتباه بودند.
 
به نوشته وبگاه «المانیتور» سالیوان بامداد امروز (سه‌شنبه به وقت تهران) در مصاحبه آنلاین با اندیشکده هیودسن، توضیح داد: «موافقان و مدافعان [برجام] از جمله خود من، گمان می‌کردیم زمانی که دولت ترامپ [از توافق] خارج شده و تحریم‌های یکجانبه را اعمال کند، آن تحریم‌ها چندان مؤثر نخواهد بود زیرا دولت ترامپ نمی‌تواند مابقی جهان را با خود همراه کند».
 
وی در ادامه مدعی شد: «[اما] مشخص شد که این [تفکر] درست نبود. در حقیقت، آن تحریم‌ها در زمینه محدود اعمال زجر اقتصادی عمیق بر ایران بسیار مؤثر بود».
 
بر این اساس، سالیوان معتقد است که تحریم‌ها علیه ایران به تنهایی نتوانست نتیجه‌ای را که دولت کنونی آمریکا به دنبال آن بود، فراهم کند. او گفت، «مخالفان توافق هم اشتباه می‌کردند زیرا بازگرداندن تحریم‌ها، چندان هم چیز ساده‌ای برای انجام دادن، بعد از خروج ترامپ از برجام نبود».
 
به نوشته المانیتور، وی همچنین تاکید کرد که اگر دولت بعدی آمریکا (در انتخابات ماه نوامبر) از حزب دموکرات باشد، باید فوراً دیپلماسی هسته‌ای با ایران را از سر بگیرد و پیشرفت‌هایی در خصوص بندهای توافق انجام دهد اما در کنار آن نیز بسرعت روند مذاکره روی توافق متعاقب آن را آغاز کند.
 
این کارشناس سیاست خارجی آمریکا اظهار داشت: «از نظر من، توافق بعدی باید به زمان‌بندی محدودیت‌ها (بندهای غروب) رسیدگی کرده و آنها را طولانی‌تر کند. همچنین باید دیگر مواردی که مشخص شده قابلیت تقویت شدن دارند، حل و فصل نماید».
 
سالیوان با انتقاد از اقداماتی که آمریکا را تا آستانه جنگ با ایران پیش می‌برد، افزود: «به نظرم این (موارد توضیح داده شده) استراتژی موجود و کاملا قابل قبول‌تری در مقایسه با درخواست تسلیم شدن ایران است».
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر