jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۵۴۵۴   ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۴:۴۵

طبق اعلام نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی طلا به دنبال سقوط قیمت نفت و افزایش نرخ ارز در داخل، پس از چندماه که حباب سکه صفر شده بود، دوباره حباب ۲۰۰ هزار تومانی بر روی سکه طرح جدید ایجاد شده است که به دلیل افزایش تقاضا به جهت سرمایه‌گذاری است.

به گزارش جام جم آنلاین، محمد کشتی‌آرای در گفتگو با ایسنا درباره وضعیت بازار داخلی سکه و طلا طی یک هفته اخیر، اظهار کرد: باتوجه به اینکه همچنان بازارهای جهانی و بازارهای مالی دنیا تحت تاثیر ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت قرار دارند، کاهش قیمت نفت، تاثیر عمده‌ای بر روی بسیاری از شاخص‌ها و سهام داشته است؛ از سوی دیگر سبب کاهش ارزش دلار نیز شده است که به دنبال آن، تقاضا برای خرید طلا در بازرهای جهانی افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل هم هست که در هفته‌ای که گذشت، قیمت انس جهانی از ۱۷۰۰ دلار پایین نیامد و در محدوده ۱۷۰۵ تا ۱۷۳۰ دلار متغیر بود.

نایب ریس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در آخرین معاملات بازار جهانی، هر اونس طلا، ۱۷۱۸ دلار دادوستد شده و امروز(جمعه) هم در همین محدوده بوده است. باتوجه به این نوسانات قیمت جهانی، ما افزایش قیمت ارز را در کشور داشته‌ایم. این درحالی است که عرضه سکه و طلا در بازار داخلی، بیش از تقاضاست و تنها تقاضایی که وجود دارد، برای سکه طرح جدید آن هم به جنبه سرمایه‌گذاری و نه خرید و فروش عادی بوده است.

وی افزود: خرید و فروش‌های عادی همچون قطعات کوچکتر سکه یا طلا و جواهر در یک رکود کامل به سر می‌برد و هیچگونه تقاضایی وجود ندارد؛ به طوری که بسیاری از واحدها به دلیل همین رکود در بازار همچنان تعطیل هستند.

کشتی‌آرای با بیان اینکه سکه طرح جدید باتوجه به تقاضا به تعداد بیش از ۱۰ عدد خرید، تنها جنبه سرمایه‌گذاری دارد، گفت: به دنبال این تقاضا در طول یک هفته اخیر حباب حدود ۲۰۰ هزار تومانی بر روی قیمت سکه طرح جدید ایجاد شده است. این در حالی است که در بهمن و اسفندماه سال گذشته هیچ حبابی بر روی قیمت سکه وجود نداشت و حباب صفر شده بود اما در این ایام مجدد سکه طرح جدید به سبب تقاضا برای سرمایه‌گذاری دارای حباب شده است. افزایش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی در طول هفته‌ی اخیر به دلیل افزایش قیمت جهانی طلا و افزایش نرخ ارز در طول هفته بوده است.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: در طول هفته اخیر قیمت سکه‌های یک گرمی تغییری نداشته است؛ چراکه تقاضایی برای آن وجود نداشت و عرضه هم مناسب بوده است اما هر گرم طلای ۱۸ عیار از ۶۳۲ هزار تومان تا ۶۴۳ هزار تومان و نوسان ۹ هزار تومانی داشته است. در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار ۶۴۰ هزار تومان قیمت دارد. سکه نیز حدود ۸۰ هزار تومان در طول هفته نوسان داشته است. می‌توان گفت در این هفته تقریبا تغییرات بین ۰.۴ تا ۰.۸ درصدی بر روی قیمت سکه و طلا داشته‌ایم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر