jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۱۷۰ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۸:۲۹

یک دکترای تخصص روانشناسی گفت: تلفن همراه اگر مالک روانشناختی مردم شود، ذهن آنها را در دوران قرنطینه بیشتر درگیر می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگان، حمید خاکباز، دکترای تخصص روانشناسی و مشاوره گفت: کاربرد تلفن همراه در دوران قرنطینه، مزایا و معایب خاص خود را دارد. از مهمترین مزایا می‌توان به ارتباط صوتی و تصویری از راه دور با اقوام و آشنایان و کسب اطلاعات متعادل و لازم اشاره کرد. همچنین این فرصت را بوجود آورده است تا افراد بوسیله تلفن همراه کار‌های شغلی خود را پیگیری کنند یا نیاز‌های خانه را بصورت اینترنتی سفارش دهند.

او افزود: در دوران قرنطینه میزان استفاده مردم از تلفن همراه به مراتب افزایش پیدا کرده است؛ اما اگر این میزان ، از کنترل فرد خارج یا به نوعی این وسیله ارتباطی بهترین دوست فرد شود، در سلامتی انسان تاثیر منفی می‌گذارد. تلفن همراه اگر مالک روانشناختی مردم شود، ذهن آنها را در دوران قرنطینه بیشتر درگیر می‌کند؛ بنابراین این وابستگی که نوعی اعتیاد به تلفن همراه شناخته می‌شود؛ نه تنها آسیب‌های جسمی را در پی دارد، بلکه آثار روانشناختی مخرب مانند کمبود خواب، استرس و افسردگی را ایجاد می‌کند.

این دکترای تخصص روانشناسی تصریح کرد: زمانی که استفاده فرد از تلفن همراه به اعتیاد تبدیل شود، استرس ایجاد می‌کند. در ادامه به برخی عوامل در پی استفاده زیاد از تلفن همراه اشاره می‌کنیم:

۱. افزایش سطح استرس و اضطراب: زمانی که فرد به استفاده از تلفن همراه عادت می‌کند، جداشدن از آن در هر مرحله برای او سخت می‌شود. برای مثال برخی افراد حتی هنگام جلسه و کار ضروری به پیام دادن و جستجو در تلفن همراه ادامه می‌دهند.

۲. ضعف سیستم ایمنی: میکروب‌ و ویروس‌های مربوط به سطح تلفن همراه، باعث بیماری هستند و فرد را مستعد ابتلا به ویروس قرار می‌دهند. توصیه می‌کنیم به ضدعفونی تلفن همراه در طول شبانه روز توجه داشته باشید.

۳درد مضمن: استفاده مداوم از انگشتان دست باعث ایجاد درد می‌شود و همچنین نگه داشتن تلفن بین دست، گردن و شانه ؛ ممکن است درد گردن و کمر را در افراد شاهد باشیم.

۴. مشکلات بینایی: استفاده مکرر از تلفن همراه و نگاه کردن ثابت به صفحه، حتما مشکلات بینایی را برای فرد ایجاد می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد ۹۰ درصد افراد طی ۵ دقیقه بعد بیدار شدن از خواب، تلفن همراه خود را چک می‌کنند.

۵. اختلال در خواب: افراد زمان خواب و استراحت به بازی کردن و جستجو در فضای مجازی می‌پردازند که این امر الگوی خواب افراد را به خصوص در دوران قرنطینه نامنظم کرده است و مشاهده می‌کنیم افراد تا دیروقت بیدار هستند و زمان خواب خود را در روز انتقال داده اند.

۶. اختلال در فرآیند فکری: افراد هر نکته‌ای که به ذهنشان می‌رسد، بلافاصله در فضای مجازی جستجو می‌کنند و در ادامه خلاقیت فکری و ذهنی افراد مختل می‌شود.

۷. اختلال در فرآیند کار: افراد در کار روزانه و در عین حال به طور مدام تلفن همراه و برنامه‌های مختلف را چک می‌کنند که در نهایت باعث اختلال و عقب افتادن از کار می‌شود.

۸. سندروم لرزش خیالی جیب لباس: افرادی که زمان زیادی از تلفن همراه استفاده می‌کنند، به طور مکرر لرزش گوشی در جیب لباس را احساس می‌کنند که باعث می‌شود به طور مداوم تلفن خود را چک کنند.

۹. نقص در تمرکز: در واقع هر چه تلفن همراه از افراد فاصله بیشتر داشته باشد، میزان تمرکز بر کار و فعالیت بیشتر می‌شود؛ اما اگر در نزدیکی فرد قرار داشته باشد هر لحظه تمایل دارد که تلفن خود را چک کند و بازهم باعث نقص در تمرکز و فعالیت می‌شود.

۱۰. افسردگی: در واقع استرس، کاهش اشتها، احساس گناه، اضطراب و کمبود خواب جزو عوامل استفاده مکرر از تلفن همراه محسوب می‌شوند. نکته جالب این است که افراد به دلیل دریافت نکردن بازخورد مناسب مانند لایک در فضای مجازی ؛ نگرانی و استرس بسیاری را متحمل می‌شوند.

۱۱. مدیریت وزن و اندام: میزان استفاده افراد از وسایل ورزشی، باشگاه و پیاده روی به دلیل شرایط قرنطینه و عدم خروج از منزل، کاهش پیدا کرده و همین امر باعث افزایش استفاده از تلفن همراه و بازی‌های کامپیوتری شده است. در نتیجه سلامتی افراد به دلیل کم تحرکی افراد با چالش رو به رو شده است.

حمید خاکباز در پایان گفت: خانواده‌ها نباید اجازه دهند فرهنگ بیگانگی اجتماعی به دلیل میزان افزایش استفاده از وسایل ارتباطی، رواج پیدا کند و دوران قرنطینه و روز‌های در خانه ماندن را باید مدیریت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش