jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۹۲۹ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۲:۳۸

بررسی‌ها نشان می‌دهد که جنگل‌زدایی می‌تواند عامل گسترش عفونت‌ها و آلودگی‌ها از حیوانات به انسان باشد.

به گزارش جام جم آنلاین از  ایسنا، نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که از بین رفتن زیستگاه‌های جنگلی تماس میان بشر و نخستی‌سانانِ غیرانسان را افزایش داده و بنابراین شرایط برای انتقال بیماری‌ها از حیوانات با انسان همچون کووید-۱۹ فراهم می‌شود.

در مطالعات آمده است که جنگل‌زدایی احتمال انتقال بیماری از حیوان به انسان را افزایش می‌دهد. در این بررسی برخی از فاکتورهایی که موجب تماس و ارتباط بیشتر بین بشر و نخستی‌سانان غیرانسان می‌شوند، شناسایی شده است.

کارشناسان تاکید کردند تداوم از بین رفتن زیستگاه‌های جنگلی به منظور کشاورزی یا سکونت انسان موجب خواهد شد تا تماس میان انسان‌ها و نخستی‌سانان غیرانسان بیشتر شود. در نتیجه احتمال انتقال بیماری از این نخستی‌سانان به بشر افزایش می‌یابد.

بیماری کووید-۱۹ ناشی از شیوع کروناویروس نمونه‌ای از ویروسی است که از حیوان به انسان منتقل شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از نیمی از تمامی عوامل بیماری‌زا در انسان، منشاء حیوانی دارند به این مفهوم که ابتدا در حیوانات ظاهر شده و سپس به انسان منتقل می‌شوند.

همچنین فاکتورهای متعددی وجود دارد که احتمال گسترش پاتوژن‌ها به انسان را افزایش می‌دهد. بخش کشاورزی در جهان گسترده شده، تغییرات اقلیمی اکولوژی را دگرگون کرده، زیستگاه‌ها تغییر کرده‌اند، تنوع زیستی کاهش یافته و در نهایت تماس انسان با حیات‌وحش بیشتر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش