jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۸۰۶ ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۸:۰۹

گروه شبه نظامی طالبان درخواست برای برقراری آتش بس در ماه رمضان را رد کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، این درخواست برای آتش بس به دولت افغانستان اجازه می‌دهد تا با کروناویروس مقابله کند اما رد این درخواست از سوی این گروه شبه نظامی باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی درباره دورنمای یک روند شکننده صلح در این کشور شده است.

امیدواری‌ها برای پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا در منطقه اواخر فوریه سال جاری میلادی و زمانی به وجود آمد که طالبان و آمریکا در دوحه به توافقی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ازای تضمین‌های امنیتی طالبان دست پیدا کردند.

اما این توافق شامل آتش بس نمی‌شود چون این مساله به دولت کابل واگذار شده تا با شبه نظامیان در این باره گفتگو کند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در توئیتی نوشت، آتش بس در صورتی امکان پذیر است که روند صلح به صورت کامل تحقق یابد اما موانع بر سر طالبان برای بر زمین گذاشتن سلاح هنوز وجود دارد.

وی ادامه داد: درخواست برای آتش بس متقاعد کننده و منطقی نیست.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه خواستار آتش بس برای ماه رمضان شد که از امروز در این کشور آغاز شده و به این کشور اجازه تمرکز بر روند گسترش ویروس کرونا و جلوگیری از آن را می‌دهد.

تاکنون بیش از ۱۳۰۰ مورد ابتلا به کروناویروس در افغانستان ثبت شده اما کارشناسان سلامت و بهداشت می‌گویند که تعداد احتمالا بیشتر است و علت آن ضعیف بودن سیستم سلامت و بهداشت این کشور است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر