jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۴۷۸۵ ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۴:۳۹

بازار سکه و طلا داخلی در حالی اولین هفته فعالیت رسمی خود در سال جدید را پشت سر گذاشت که تحت تاثیر اتفاقات نفتی ایجاد شده در دنیا و تاثیری که بر طلای جهانی داشت، مسیر حرکتی خود را افزایشی انتخاب کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین، در رابطه با وضعیت بازار سکه و طلا در بازار داخلی، محمد کشتی آرای- نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در هفته ای که گذشت، کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی به ویژه نفت آمریکا که به صفر رسید تاثیر عمده ای بر بازارهای بین المللی داشت و سبب کاهش ارزش دلار شد. به دنبال کاهش ارزش دلار، تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا را به شدت افزایش داد؛ به گونه ای که قیمت هر اونس طلا را تا ۱۷۴۰ دلار افزایش داد.

وی افزود: از سوی دیگر با آغاز فعالیت‌ها از هفته‌ای که گذشت و اکثرا واحدهای صنفی همچون طلافروشی ها، سکه فروشی ها و صرافی ها باز شدند، قیمت ارز هم نوسان پیدا کرد و این نوسان با توجه به دادوستدها و عرضه و تقاضایی که در بازار داخلی وجود داشت، باعث افزایش قیمت ارز شد بنابراین این دو عامل افزایش قیمت های جهانی و قیمت ارز در داخل، باعث بالا رفتن قیمت طلا و سکه در بازار داخلی در طول هفته گذشته شده و قیمت سکه را به بیش از شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش داد.

سکه حباب ۳۰۰ هزار تومانی پیدا کرد

این مقام صنفی تصریح کرد: این در حالی بود تقاضا برای دادوستدهای کوچک در بازار وجود نداشت؛ اما تقاضا برای خرید سکه‌ تمام بهار طرح جدید زیاد بود بنابر این سکه دارای حباب ۳۰۰ هزار تومانی شده است. در حقیقت به دلیل وجود همین تقاضا برای خرید سکه، حدود ۳۰۰ هزار تومان دارای حباب شد.

کشتی آرای افزود: قیمت طلا نیز به همین ترتیب تحت تاثیر قیمت‌های جهانی و قیمت ارز بالا رفت. در حالی که در ابتدای هفته قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۶۰۸ هزار تومان بود تا ۶۴۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

وی در رابطه با پیش بینی برای هفته آینده، گفت: این روزها دنیا به لحاظ تحولات اقتصادی و سیاسی به شدت دچار تحولات می‌شود. کاهش قیمت نفت ظرف یکی دو روز اتفاق افتاد که به هیچ عنوان قابل پیش بینی نبود. علاوه براین ویروس کرونا هم که اقتصاد جهانی و فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده؛ لذا باتوجه به این تحولات و پارامترها، پیش بینی ها به صورت روزانه مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر