jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۶۲۷ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۲:۳۸

‌سفر اخیر وزیر خارجه ایران به سوریه از ابعاد مختلفی قابل تامل است. سفر اخیر، در حقیقت نخستین سفر ظریف به دمشق پس از شهادت سردار سلیمانی محسوب می‌شود.

متعاقب شهادت ایشان، منطقه دچار تحولاتی شده که مواجهه موثر با آنها، رویکرد و اراده مشترک تهران و دمشق را می‌طلبد. این هم افزایی موثر، در طول سال‌های اخیر به نقطه اوج خود رسیده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، طی ماه‌های اخیر شاهد شکل گیری تحولاتی در شمال غربی سوریه و در مسیر مبارزه ارتش این کشور با تروریسم تکفیری هستیم. یکی از اهداف این سفر، تبادل نظر در خصوص تحولات این منطقه و آخرین وضعیت میدانی و سیاسی حاکم بر سوریه است. بدیهی است مناسبات تهران- دمشق در زمان حال و آینده، محدود به یک حوزه خاص نشده و در ابعاد مختلف منطقه‌ای، سیاسی، اقتصادی و امنیتی شاهد همکاری و هم‌افزایی طرفین خواهیم بود.

جمهوری اسلامی ایران و سوریه با توجه به چشم‌انداز مثبتی که در منطقه و متعاقب پیروزی‌های پررنگ جبهه مقامت ایجاد شده است، اهداف مشترک زیادی را در قبال مدیریت شرایط جدید و رصد رفتار دشمنان مقاومت تعریف خواهند کرد.

این هدفگذاری‌های مشترک، نوید دهنده انسجام بیشتر در جبهه مقاومت خواهد بود. تکیه طرفین بر اصل رصد هوشمندانه رفتار غرب، رژیم صهیونیستی و مهره‌های منطقه‌ای واشنگتن و تل آویو، هیچ گاه در طول سال‌های اخیر و در بحبوحه نبرد سخت جبهه مقاومت علیه داعش، جبهه النصره و دیگر اضلاع تروریسم تکفیری فراموش نشده و در آینده نیز فراموش نخواهد شد.

براین‌اساس، مراودات و رایزنی‌های مشترک ایران و سوریه این امکان را به طرفین می‌دهد تا ضمن تبادل نظرات یکدیگر در مصاف با دشمنان امنیت منطقه، ایده‌پردازی‌ها‌ی روش‌مند و معطوف به هدفی در مواجهه با شرایط جدید انجام دهند.

ترسیم هوشمندانه مختصات این شرایط جدید، مبنایی برای هم‌افزایی مشترک میان تهران و دمشق خواهد بود.

چنانچه همکاری مشترک طرفین در مقابله با تروریسم تکفیری طی سال‌های اخیر، منتج به پیروزی‌های بزرگی به سود محور مقاومت و امنیت منطقه شده است، قطعا استمرار این همکاری‌ها در زمان حال و آینده نیز در همین حوزه‌ها، ثمربخش و نتایج آن ملموس خواهد بود.

دکتر سعید غفاری - تحلیلگر مسائل منطقه / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر