jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۱۹۲   ۳۱ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۱

در روزهای آغازین شیوع بیماری کروناویروس جدید، به دلیل آنچه که عدم اطلاع و مطالعه کافی نسبت به آن خوانده می‌شد، دانشمندان و محققین بر این باور بودند که خطر انتقال ویروس کرونا به مراتب کمتر از آنفلوآنزا است؛ باوری که این روزها و با افزایش اطلاعات پیرامون کووید ۱۹ دستخوش تغییراتی شده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در اپیدمی‌ها، فاکتور R۰ یا میزان مولد پایه است؛ به این معنا که به طور میانگین هر شخص آلوده توانایی انتقال ویروس به چند نفر دیگر را دارد؟ به عنوان مثال R۰ آنفلوآنزا ۱.۳ است و R۰ کووید ۱۹ بین ۲ تا ۲.۵ متغیر است.

تفاوت R۰ کرونا و آنفلوآنزا در نگاه اول چندان به نظر نمی‌رسد، مخصوصا هنگامی که با بیماری‌های واگیرداری مانند سرخک مقایسه می‌شوند.

سرخک یکی از واگیردارترین بیماری‌های شناخته شده است؛ چرا که تنها یک بیمار می‌تواند ۱۲ تا ۱۸ نفر دیگر را آلوده کند؛ از طرفی بسیاری از علائم بیماری آنفلوآنزا و کرونا مشابه یکدیگر هستند. تب، سرفه، بدن درد و خستگی و التهاب ریه از جمله موارد مشترک میان علائم این دو بیماری است.

با در نظر گرفتن عدد R۰ آنفلوآنزا متوجه می‌شویم هر فرد می‌تواند در مرحله اول یک تا دو نفر را آلوده کرده و و بعد از ۱۰ مرحله انتقال بیماری نیز ۵۶ نفر آلوده خواهند شد.

این در حالی است که با در نظر گرفتن عدد ۲ برای R۰ کرونا، هر یک بیمار می‌تواند در مرحله اول دو نفر را به ویروس مبتلا کند که بعد از ۱۰ مرحله ۲هزار و ۴۷ نفر به این بیماری مبتلا خواهند شد.

چرا باید کرونا را جدی بگیریم؟

آنفلوآنزای فصلی هر ساله حدود ۶۰ هزار نفر را در آمریکا به کام مرگ می‌کشاند؛ در حالی که در ماه مارس گذشته، کووید ۱۹ توانست ۳۴هزار نفر را در کل دنیا به کام مرگ بکشاند؛ این در حالی است که پژوهشگران معتقدند این عدد افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

اولین تفاوت اصلی انفلوآنزا و کووید ۱۹ دوره کومون آن‌ها است؛ یعنی از زمانی که ویروس کرونا وارد بدن فرد شود تا زمانی که علائم بالینی آشکار شود، حداقل ۵ روز طول می‌کشد و حتی ممکن است این دوره گاها تا ۱۴ روز نیز افزایش پیدا کند.

دانشمندان بر این باورند در بیشتر روزهای دوره کومون یا نهفتگی بیماری فرد مبتلا می‌تواند ناقل بیماری به سایرین باشد. این در حالی است که دوره نهفتگی انفلوآنزا تنها ۲ روز است؛ یعنی در روز اول آلوده شده و روز بعد متوجه ظهور علائم بیماری خواهید شد.

از سوی دیگر برخی افراد در مقابل آنفلوآنزا به بیماری ایمن هستند که این می‌تواند به دلیل تزریق واکسن یا سابقه ابتلا به آنفلوآنزا در گذشته باشد که این دو مورد می‌تواند منجر به توقف انتقال بیماری شود؛ پس در صورتی که شخصی به آنفلوآنزا مبتلا شود تنها کسانی را آلوده می‌کند که به این بیماری ایمن نیستند. در صورتی که افراد کافی در یک جامعه به بیماری مقاوم باشند می‌توانند مانند یک مانع در برابر بیماری ایفای نقش کنند.

کووید ۱۹ یک ویروس جدید است که هیچ کدام از ما قبلا به آن مبتلا نشدیم و واکسن و دارویی نیز برای آن ساخته نشده است؛ این به آن معنا است که افراد مستعد بیشتری برای ابتلا به آن وجود دارند. پس وقتی یک فرد ناقل که خودش نیز اطلاعی از بروز بیماری در خود ندارد در تماس با افراد دیگر قرار می‌گیرد، این توانایی را دارد که ویروس را مانند یک آتش بین افراد دیگر پخش کند.

از طرفی تنها دو درصد افراد مبتلا به آنفلوآنزا نیاز به بستری پیدا می‌کنند؛ در حالی که ۲۰ درصد افراد کرونا مثبت شرایط اینچنینی پیدا خواهند کرد.

دانشمندان معتقدند تنها عامل فعلی بازدارنده از ابتلا به ویروس رعایت نکات بهداشتی و کاهش تماس با دیگران است؛ چراکه هنوز واکسن و داروی کووید ۱۹ ساخته نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها