jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۷۹۹   ۲۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۱

دانشمندان «دانشگاه کیوتو» توسعه دادند

درمان آلزایمر با واکسنی که داخل بینی تزریق می‌شود

دانشمندان «دانشگاه کیوتو» ژاپن اخیرا موفق به توسعه واکسنی شده‌اند که توسط آن توانسته‌اند با موفقیت ماده مغزی آتروفی شده در موش‌ها را کاهش دهند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، واکسنی که محققان توسعه داده‌اند از راه بینی به بدن بیمار تزریق می‌شود که به نوعی یک درمان جدید برای این بیماری محسوب می‌شود. این واکسن با مسدود کردن پروتئینی که باعث بیماری آلزایمر می‌شود، در کاهش ماده مغزی آتروفی شده در مغز موش‌ها موفق بود.

کاهیدگی یا آتروفی (Atrophy) به معنی تحلیل‌رفتگی پوست یا بافت یا عضوی که رشد نابهنجار داشته‌، است. در کاهیدگی تعداد یاخته‌ها تغییری نمی‌کند بلکه اندازه و محتویات آنها کاهش می‌یابد.

این واکسن همچنین باعث کاهش تغییرات و رفتارهای غیرطبیعی در مغز که به طور عادی با آلزایمر در ارتباط است، می‌شود.

«هاروهیسا اینو» (Haruhisa Inoue) استاد دانشگاه کیوتو گفت: تحقیقات بسیار بیشتری برای استفاده از این واکسن در انسان‌ها ضروری است اما این یک دستاورد مهم در درمان بیماری آلزایمر محسوب می‌شود.

تا به امروز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. برخی از داروها می‌توانند علائم را بهبود ببخشند، اما هیچ‌کدام نمی‌توانند بیماری را به طور کلی درمان کنند. بیماری آلزایمر و زوال عقل با تجمع غیرطبیعی پروتئین تاو در مغز مشخص می‌شود. در این تحقیق محققان ژن را در ویروس بی‌ضرر قرار دادند تا آن ژن بتواند پروتئین تاو تولید کند. آنها سپس ویروس را به بینی موش‌هایی که مبتلا به بیماری آلزایمر بودند تزریق کردند.

پروتئین تاو در نورون‌های دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت‌ها و الیگودندروسیت‌ها (oligodendrocyte) به میزان کمتری یافت می‌شوند.

پروتئین‌های تاوی که کارکرد خود را در تثبیت کردن ریزلوله‌ها از دست داده‌اند عامل اصلی بیماری‌های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند. الیگودندروسیت‌ها(oligodendrocyte) یاخته‌های تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی مرکزی هستند.

این واکسن به تحریک سیستم ایمنی موش‌ها انجامید و باعث شد تا آنتی بادی‌هایی ساخته شود که پروتئین‌های تاو را از بین می‌برد و باعث کاهش آتروفی مغز موش‌ها شد که این موضوع در درمان بیماری آلزایمر بسیار مهم است. علاوه بر این محققان اظهار کردند هشت ماه پس از اینکه این واکسن را به موش‌ها تزریق کردند هیچ گونه عوارض جانبی در آنها مشاهده نکردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر