jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۷۹۹ ۲۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۱

دانشمندان «دانشگاه کیوتو» توسعه دادند

درمان آلزایمر با واکسنی که داخل بینی تزریق می‌شود

دانشمندان «دانشگاه کیوتو» ژاپن اخیرا موفق به توسعه واکسنی شده‌اند که توسط آن توانسته‌اند با موفقیت ماده مغزی آتروفی شده در موش‌ها را کاهش دهند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، واکسنی که محققان توسعه داده‌اند از راه بینی به بدن بیمار تزریق می‌شود که به نوعی یک درمان جدید برای این بیماری محسوب می‌شود. این واکسن با مسدود کردن پروتئینی که باعث بیماری آلزایمر می‌شود، در کاهش ماده مغزی آتروفی شده در مغز موش‌ها موفق بود.

کاهیدگی یا آتروفی (Atrophy) به معنی تحلیل‌رفتگی پوست یا بافت یا عضوی که رشد نابهنجار داشته‌، است. در کاهیدگی تعداد یاخته‌ها تغییری نمی‌کند بلکه اندازه و محتویات آنها کاهش می‌یابد.

این واکسن همچنین باعث کاهش تغییرات و رفتارهای غیرطبیعی در مغز که به طور عادی با آلزایمر در ارتباط است، می‌شود.

«هاروهیسا اینو» (Haruhisa Inoue) استاد دانشگاه کیوتو گفت: تحقیقات بسیار بیشتری برای استفاده از این واکسن در انسان‌ها ضروری است اما این یک دستاورد مهم در درمان بیماری آلزایمر محسوب می‌شود.

تا به امروز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. برخی از داروها می‌توانند علائم را بهبود ببخشند، اما هیچ‌کدام نمی‌توانند بیماری را به طور کلی درمان کنند. بیماری آلزایمر و زوال عقل با تجمع غیرطبیعی پروتئین تاو در مغز مشخص می‌شود. در این تحقیق محققان ژن را در ویروس بی‌ضرر قرار دادند تا آن ژن بتواند پروتئین تاو تولید کند. آنها سپس ویروس را به بینی موش‌هایی که مبتلا به بیماری آلزایمر بودند تزریق کردند.

پروتئین تاو در نورون‌های دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت‌ها و الیگودندروسیت‌ها (oligodendrocyte) به میزان کمتری یافت می‌شوند.

پروتئین‌های تاوی که کارکرد خود را در تثبیت کردن ریزلوله‌ها از دست داده‌اند عامل اصلی بیماری‌های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند. الیگودندروسیت‌ها(oligodendrocyte) یاخته‌های تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی مرکزی هستند.

این واکسن به تحریک سیستم ایمنی موش‌ها انجامید و باعث شد تا آنتی بادی‌هایی ساخته شود که پروتئین‌های تاو را از بین می‌برد و باعث کاهش آتروفی مغز موش‌ها شد که این موضوع در درمان بیماری آلزایمر بسیار مهم است. علاوه بر این محققان اظهار کردند هشت ماه پس از اینکه این واکسن را به موش‌ها تزریق کردند هیچ گونه عوارض جانبی در آنها مشاهده نکردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر