jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۶۴۳   ۲۴ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۰:۳۲

در تاریخ ۵۶ ساله باشگاه پرسپولیس مرد شماره ۷ سرخپوشان با اختلاف نسبت به دیگران دارای رکوردهایی دست نیافتنی در تعداد بازی، تعداد کاپیتانی، تعداد مربی و تعداد قهرمانی است.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۱۳۴۲ در تهران تأسیس شد و بعد از صعود به بالاترین سطح فوتبال ایران، گرچه دفعاتی با خطر سقوط به دسته پایین‌تر مواجه بود، اما هرگز این اتفاق برای آنها نیفتاد.

سرخ پوشان تهران از معدود تیم‌هایی هستند که در اغلب مسابقاتی که در آن حضور داشته تجربه قهرمانی دارند.

پرسپولیس تاکنون در جام باشگاه‌های تهران، جام تخت جمشید، لیگ آزادگان، لیگ برتر، جام حذفی تهران، جام حذفی کشور و جام در جام آسیا طعم قهرمانی را چشیده است.

در تاریخ ۵۶ ساله این باشگاه افراد زیادی به عنوان بازیکن و مربی فعالیت داشته اند و رکوردهای زیادی در این باشگاه ایجاد شده و نام‌های زیادی به عنوان خالق این رکوردها ثبت شده است که در رأس این نام‌ها می‌توان به علی پروین اشاره کرد.

اسطوره باشگاه پرسپولیس رکوردهای زیادی را در تاریخ این باشگاه به نام خود ثبت کرده که از جمله آنها می‌توان به رکورد بیشترین تعداد بازی، بیشترین فصل حضور، بیشترین تعداد مربیگری و بیشترین تعداد قهرمانی اشاره کرد.

تنها بازیکن با بیشتر از ۳۰۰ بازی

در تاریخ باشگاه پرسپولیس تنها یک بازیکن توانسته بیشتر از ۳۰۰ بار پیراهن این تیم را بر تن کند که این شخص کسی نیست جز علی پروین.

اسطوره ۷۳ ساله سرخ‌ها در طول ۱۷ سال حضورش در این تیم به عنوان بازیکن ۳۴۱ بار برای این تیم بازی کرده که این بیشترین تعداد بازی با پیراهن پرسپولیس است.

آشنایی با ۵۶ سال تاریخ سرخ‌ها؛ از رکوردهای دست نیافتنی یک اسطوره تا آمار عجیب گلزنی در پرسپولیس

پروین در سال ۱۳۴۴ و در حالی که تنها ۱۹ سال سن داشت با تیم کیان به عنوان یک بازیکن آینده دار به فوتبال ایران معرفی شد و در سن ۲۱ سالگی از این تیم جدا شد و به تیم پیکان پیوست.

اسطوره سرخ پوشان ۲ سال هم برای پیکان بازی کرد و در سال ۱۳۴۹ به تیم پرسپولیس پیوست و از آن به بعد تا پایان دوران فوتبالش برای این تیم بازی کرد.

پروین بعد از پیوستن به تیم پرسپولیس به جز تیم ملی هرگز برای تیم دیگری به عنوان بازیکن و مربی فعالیت نکرد.

پروین در مدت زمان ۱۷ سال بازی کردن برای پرسپولیس ۳۴۱ بار به میدان رفت و ۹۵ بار هم برای این تیم گل زد.

وی ۱۷ سال هم برای سرخ پوشان به مربیگری پرداخت که در این مدت ۱۵ بار هم با این تیم جام قهرمانی به دست آورد.

جدول تعداد بیشترین بازی در تیم پرسپولیس

ردیف بازیکن تعداد بازی
۱ علی پروین ۳۴۱
۲ محمد پنجعلی ۲۶۴
۳ حسین عبدی ۲۶۱
۴ افشین پیروانی ۲۵۵
۵ بهروز رهبری فرد ۲۴۹
۶ فرشاد پیوس ۲۳۳
۷ محمد مایلی کهن ۲۱۸
۸ کریم باقری ۲۱۴
۹ علی علیپور ۲۰۱
۱۰ هادی نوروزی ۲۰۱

 

فرشاد آقای گل

ماشین گلزنی تیم پرسپولیس که بعد از بازی در تیم‌های راه آهن، شاهین و نیروی هوایی در سال ۱۳۶۴ پیراهن پرسپولیس را بر تن کرد، تا پایان فوتبالش که ۱۳ سال بعد از آن بود به جز یک فصل که به تیم الاهلی قطر پیوست، مابقی را برای پرسپولیس بازی کرد.

آشنایی با ۵۶ سال تاریخ سرخ‌ها؛ از رکوردهای دست نیافتنی یک اسطوره تا آمار عجیب گلزنی در پرسپولیس

پیوس با ۲۳۳ بازی برای پرسپولیس ششمین بازیکن پر کار در تاریخ این باشگاه و با آمار رویایی ۱۵۳ گل با پیراهن پرسپولیس، بهترین گلزن تاریخ این باشگاه است.

رکورد پیوس آنقدر با تعقیب کنندگانش اختلاف دارد که بعید به نظر بیاید به راحتی و به زودی بازیکن دیگری به او برسد.

نزدیک ترین گلزن به پیوس، علی پروین با ۹۵ گل است و نزدیک ترین بازیکنی که در حال حاضر برای سرخ پوشان بازی می‌کند، علی علیپور است که در فاصله ۸۶ گل با ماشین گلزنی دهه شصت و هفتاد این تیم قرار دارد.

جدول بیشترین تعداد گلزن برای پرسپولیس 

ردیف بازیکن تعداد گل
۱ فرشاد پیوس ۱۵۳
۲ علی پروین ۹۵
۳ همایون بهزادی ۸۳
۴ صفر ایرانپاک ۷۴
۵ حسین کلانی ۷۱
۶ علی علیپور ۶۷
۷ ناصر محمدخانی ۵۹
۸ مهدی طارمی ۵۵
۹ کریم باقری
علی دایی
۴۳
۱۰ محمد نوری ۴۲
۱۱ مجتبی محرمی ۴۱
۱۲ محمود خردبین
ادموند بزیک
۴۰
۱۳ علی کریمی ۳۸

 

یک عراقی فعال‌ترین بازیکن

در طول حیات سرخ پوشان خارجی‌های زیادی برای این تیم بازی کرده اند که برخی از آنها تأثیرگذاری بیشتری داشته و برخی از آنها نیز تأثیرگذاری شأن در حد عدد صفر بوده است.

در بین خارجی‌های زیادی که در این همه سالهای گذشته در این تیم حضور داشته اند، بشار رسن هافبک ملی پوش عراقی آنها بیشترین تعداد بازی را دارد و از این نظر جلوتر از دیگر خارجی‌ها قرار دارد. پس از وی نیز یک دروازه بان برزیلی قرار دارد.

آشنایی با ۵۶ سال تاریخ سرخ‌ها؛ از رکوردهای دست نیافتنی یک اسطوره تا آمار عجیب گلزنی در پرسپولیس

بشار رسن چهره نام آشنای تیم پرسپولیس با ۸۲ بازی پیش از همه خارجی‌های این تیم قرار دارد و نیلسون کوریرا سنگربان برزیلی سالهای نه چندان دور که سرخ پوشان خاطرات خوبی هم از وی دارند با ۷۳ بازی در رده بعدی قرار می‌گیرد.

گادوین منشأ هم که یکی از خارجی‌های خوب پرسپولیس بود با ۶۲ بازی سومین خارجی است که بیشترین تعداد بازی را برای آنها دارد.

 

جدول بیشترین تعداد بازی در بین بازیکنان خارجی پرسپولیس

آشنایی با ۵۶ سال تاریخ سرخ‌ها؛ از رکوردهای دست نیافتنی یک اسطوره تا آمار عجیب گلزنی در پرسپولیس

بهترین گلزن خارجی

آلن ویتل یک بازیکن اهل کشور انگلستان بود و از اولین خارجی‌هایی بود که وارد فوتبال ایران شد. این مهاجم که پیش از پیوستن به پرسپولیس بازی کردن در تیم‌هایی مثل اورتون و کریستال پالاس را هم در کارنامه داشت، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و به مدت یک فصل برای سرخ پوشان توپ زد که در این مدت ۳۴ بار هم برای این تیم بازی کرد.

آلن ویتل در همین تعداد بازی ۱۶ بار موفق به گلزنی شد تا نام وی با ۱۶ گل به عنوان بهترین گلزن خارجی در تاریخ باشگاه پرسپولیس ثبت شود.

گادوین منشأ مهاجمی که در فوتبال ایران از شهرت خوبی برخوردار است و در حال حاضر هم برای تیم گل گهر سیرجان بازی می‌کند با ۱۴ گل زده بعد از این مهاجم انگلیسی دومین گلزن خارجی برتر در تاریخ سرخ پوشان است و پس از وی نیز ابراهیم توره و ایمون زائد قرار می‌گیرند.

جدول بهترین گلزنان خارجی پرسپولیس

ردیف بازیکن تعداد گل
۱ آلن ویتل ۱۶
۲ گادوین منشا ۱۴
۳ ابراهیم توره ۱۳
۴ ایمون زاید ۱۲
۵ اشپیتیم آرفی ۹
۶ جری بنگستون ۷
۷ هوار ملا محمد ۶
۸ تیاگو فراگا ۴
۹ بشار رسن
عیس ترائوره
ماته دراگویچ
۳

 

باز هم علی پروین

اگر به آمار آنهایی که به عنوان سرمربی روی نیمکت سرخ پوشان نشسته اند نگاه کنیم، مشاهده می‌شود علی پروین با اختلاف در صدر این جدول قرار دارد.

پروین نه تنها با ۴۶۷ بار نشستن روی نیمکت سرخ پوشان از این نظر حرف اول را می‌زند، بلکه در کسب عناوین قهرمانی به عنوان مربی هم جلوتر از دیگران قرار می‌گیرد.

اسطوره تیم پرسپولیس در مجموع همه سال‌هایی که برای این تیم مربیگری کرده ۱۵ بار در تورنمنت‌های مختلف موفق به کسب عنوان قهرمانی شده که این هم آماری کم نظیر است.

پرسپولیس با مربیگری علی پروین یک بار در لیگ برتر، ۳ بار در لیگ آزادگان، ۳ بار در جام حذفی کشور، یک بار در جام در جام آسیا، ۶ بار در جام قهرمانی باشگاه‌های تهران و ۲ بار هم در جام حذفی تهران به مقام قهرمانی رسیده است.

پس از علی پروین برانکو ایوانکوویچ مربی سرشناس و پر افتخار پرسپولیس با ۱۷۵ بار نشستن روی نیمکت این تیم در جای دوم قرار می‌گیرد.

برانکو نه تنها دومین مربی است که بیشترین تعداد بازی را روی نیمکت این تیم نشسته، بلکه در بین مربیان خارجی این تیم در جایگاه نخست قرار می‌گیرد و همچنین او پرکار ترین مربی در تاریخ رقابتهای لیگ برتر برای پرسپولیس است.

جدول تعداد مربیگری در تیم پرسپولیس

ردیف مربی تعداد بازی
۱ علی پروین ۴۶۷
۲ برانکو ایوانکویچ ۱۵
۳ علی دایی ۱۰۴
۴ آلن راجرز ۹۶
۵ محراب شاهرخی ۹۰
۶ حمید درخشان ۶۲
۷ مصطفی دنیزلی ۵۶
۸ استانکو پوکله پویچ ۵۴
۹ افشین قطبی ۵۱
۱۰ حسین فکری ۴۵
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر