jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۳۹۶ ۲۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۷

این روزها بر روی حفظ «فاصله اجتماعی» با دیگران تاکید می شود، بر اساس این فاصله اجتماعی ما باید دو متر با دیگران به خصوص آنهایی که نمی شناسیم فاصله داشته باشیم. جالب است بدانید رعایت «فاصله اجتماعی» قانونی بود که نخستین بار در دهه 30 میلادی پایه ریزی شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از گاردین، فاصله اجتماعی بر اساس یک حقیقت علمی پی ریزی شده است. وقتی شخصی سرفه و عطسه می کند ذرات آلوده بزاق او تا دو متر توانایی جابجایی دارد و برای همین است که می گویند دو متر با دیگران فاصله داشته باشید. اما به نظر می رسد این ادعا هم درست نیست چرا که اکنون ثابت شده حتی رعایت فاصله دو متری هم برای فرار از کرونا افاقه نمی کند.

در آزمایشی که این به سرپرستی مدیر بهداشت و ایمنی بریتانیا هفته به نمایش گذاشته شده است ، در تصاویر فرابنفشی که از سرفه یک تصویر گرافیکی را ارائه می دهد مشخص است که چقدر به راحتی و تا چه اندازه می توان ذرات ویروس کرونا را گسترش داد. در این آزمایش به وضوح نشان داده می شود که ویروس کرونا با چه سرعتی و در چه مسافتی جابجا می شود.

در یکی از این آزمایشات به وضوح نشان داده می شود قطرات بزاق فردی که سرفه کرده تا فاصله دو متری حرکت می کند و سپس به دیوار می چسبد. نکته نگران کننده تر این است که حرکات این ذرات آلوده حتی می تواند خلاف جهت سرفه باشد، بدان معنا که می تواند به طرف چپ و راست منحرف شود.

این آزمایش به ما نشان می دهد که چرا نیاز به فاصله اجتماعی حداقل دو متر داریم.

در واقع ، تحقیقات جدید منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا نشان می دهد که دو متر ممکن است تقریباً به اندازه کافی نباشد. این ذرات کرونا ویروس را می توان تا هشت متر با عطسه و شش متر توسط سرفه ها منتقل کرد.

 

برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند قطرات بزرگتر بزاق و مخاط - همانهایی که احتمالا Covid-19 را حمل می کنند - با اطمینان در طی دو متر به زمین سقوط می کنند.

گزارش دیگری حتی حاکی از آن است که ممکن است نگرانی بیش از سرفه و عطسه داشته باشیم. آکادمی معتبر ملی علوم در ایالات متحده آمریکا اخیراً هشدار داده است که ویروس ممکن است توسط مه غلیظی که هنگام صحبت و نفس کشیدن تولید می کنیم نیز گسترش یابد. این احتمال وجود دارد که ویروس بتواند در هوا بماند و به طور بالقوه شخصی را که بعداً راه می رود، آلوده کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر