jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۲۵۰ ۲۳ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۱:۳۳

یک پزشک متخصص می گوید احتمال سرایت کرونا از طریق جریان هوا بسیار کم است و احتمالات درباره اینکه این ویروس به راحتی از طریق هوا به افراد مختلف سرایت پیدا می کند کم است.

 حسن ملکان متخصص بیماری های ریوی در گفت و گو با جام جم آنلاین ، عنوان کرد: شیوع ویروس کرونا در سطح کشور به وضعیت نگران کننده ای رسیده است و نمی توان در رابطه با آن با اغماض صحبت کرد. مردم از یک سو برخی شایعات را به راحتی باور می کنند و از سوی دیگر برخی نکات هم متاسفانه رعایت نمی شود.

ملکان گفت: مراجعان زیادی دارم و برخی از آنها می گویند که آیا روند ابتلا نزولی شده و آیا کاهش پیدا کرده است؟ من آمارگیر نیستم و تنها بر اساس شواهد خودم صحبت می کنم. سیر ابتلا کم نشده است و اینکه برخی گمان می کنند وضعیت به حد سفید رسیده اصلا درست نیست. فکر نمی کنم به این زودی به وضعیت سفید برسیم.

این متخصص بیماری های ریوی افزود: بی مبالاتی ها باعث می شود تا برخی به محض شنیدن اخباری که هیچ پایه و اساسی ندارد روال سابق را در پیش بگیرند به این ترتیب که به اماکن عمومی می روند و فراموش می کنند که رعایت بهداشت فردی تا چه اندازه پراهمیت است.

وی بیان داشت: ویروس کرونا به راحتی سرایت پیدا می کند این در حالی است که به سادگی می توان از بروز آن جلوگیری کرد و ساده ترین راه هم ماندن درخانه است. اگر هم مجبور به خروج از خانه هستید فاصله اجتماعی را رعایت کنید، ماسک بزنید و دستکش بپوشید. مصرف ویتامین C فراموش نشود و البته به این نکته توجه داشت که تا حد امکان از وسایل عمومی استفاده نکنید.

ملکان تاکید کرد: متاسفانه در شرایطی که واقعا لازم است مردم تمامی توصیه های پیشنهادی را رعایت کنند هر روز خبر جدیدی به گوش می رسد که اصلا به نفع سلامت جامعه نیست. یک روز می گویند ویتامین C نقشی در قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن ندارد و یک روز دیگر هم می گویند استفاده از ماسک بی فایده است. یک روز هم می گویند که دستکش فایده ای ندارند.

این متخصص ریه ادامه داد: نقش ویتامین C در سلامت بدن غیرقابل انکار است. مسلما این ویتامین سیستم ایمنی بدن را قوی تر می کند. اما نکته ای که مغفول مانده این نیست که اگر کرونا داشته باشید و این ویتامین را در حجم بالا مصرف کنید خوب می شوید. منظور این است که ویتامین C بدن هر فرد عادی را مقاوم تر در برابر هر بیماری از جمله کرونا می کند. در رابطه با ماسک هم من نیز می دانم ذرات ریز کرونا قابل عبور از هر ماسکی است اما استفاده از ماسک با این وجود باز هم ضروری است. اصلا به این مطالب توجه نکنید که استفاده از ماسک فایده ای ندارد. حتی اگر یک تاثیر حداقلی برای ماسک در نظر بگیریم به خاطر آن هم که شده باید ماسک بزنید.

این پزشک متخصص در پاسخ به این پرسش که سرایت از طریق تنفس عادی و حرف زدن فرد مبتلا هم صحت دارد یا خیر گفت: سرایت از طریق گوش، چشم و بینی است. به این ترتیب که ذرات ویروسی ناشی از عطسه و سرفه فرد آلوده وارد از طریق گوش، چشم و بینی به بدن فردی وارد می شود که در نزدیکی فرد آلوده قرار دارد، ماسک ندارد و علاوه بر آن فضای آلوده را تنفس کرده است.

وی در پایان گفت: همه خسته اند، به خصوص کادر درمانی. با شایعات و با حضور در امکان عمومی آنها را خسته تر نکنیم. وضعیت بحرانی است و این چیزی است که بسیاری از افراد خوشبین باید درک کنند.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر